Paskutinis pirmosios Šiaurės Europos dujotiekio atšakos vamzdis nuleistas į Baltijos jūros dugną, teigiama projekto operatorės “Nord Stream” pranešime.
Trys sekcijos, iš kurių sudaryta pirmoji dujotiekio atšaka, bus sujungtos tiesiog jūros dugne Suomijos ir Švedijos vandenyse šių metų vasarą. Gamtinių dujų tiesioginį tiekimą iš Rusijos į Europos Sąjungą Šiaurės Europos dujotiekiu planuojama pradėti paskutinį šių metų ketvirtį. Antrosios paralelinės atšakos statyba bus užbaigta 2012 metais.
Kompanija “Nord Stream” užbaigė pirmosios iš dviejų dujotiekio atšakų statybą pagal grafiką, per 13 mėnesių. Dujotiekio statyba buvo pradėta Vyborgo rajone 2010 m. balandžio 9 dieną.
ELTA primena, kad 1 tūkst. 224 km ilgio Šiaurės Europos dujotiekis tiesiogiai sujungs Rusiją ir Vokietiją, aplenkiant Baltijos šalis. Šiaurės Europos dujotiekis sujungs Rusijos Vyborgo uostą ir Vokietijos šiaurės rytuose esantį Greifsvaldo miestą Baltijos jūros dugnu ir užtikrins Rusijos dujų tiekimą Europai be tarpininkų. Projekto sausumos dalies statyba pradėta Rusijoje 2008 metais, o povandeninės dujotiekio dalies – 2010 m. balandį.
Pirmosios dujotiekio atšakos pajėgumas, tikimasi, sieks apie 27 mlrd. kubinių metrų dujų per metus, o antroji atšaka leis padidinti pajėgumą iki 55 mlrd. kubinių metrų dujų per metus.
Balandžio 26 d. V. Putinas pareiškė neatmetąs galimybės padidinti Šiaurės Europos dujotiekio pajėgumą, tačiau konkrečių skaičių nepateikė.
Šiaurės Europos dujotiekį tiesia 2005 metais įsteigta bendrovė “Nord Stream”, kuriai buvo pavesta suprojektuoti, nutiesti ir eksploatuoti magistralinį Šiaurės Europos dujotiekį. Pagrindinė kompanijos akcininkė yra Rusijos kompanija “Gazprom” (51 proc. akcijų). “Nord Stream” akcininkės yra ir Vokietijos “Wintershall Holding”, “E.On Ruhrgas”(po 15,5 proc.), Nyderlandų “N.V. Nederlandse Gasunie” ir Prancūzijos “GDF Suez”(po 9 proc.).
“Gazprom” jau pasirašė ilgalaikius kontraktus dėl dujų tiekimo Šiaurės Europos dujotiekiu klientėms keliose ES narėse (Vokietijoje, Danijoje, Nyderlanduose, Belgijoje, Prancūzijoje ir Didžiojoje Britanijoje).