ISM Vadybos ir ekonomikos universitetas parengė daugiau nei 40 inovacijų ir technologijų vadybos programos magistrantų, gebančių savarankiškai priimti inovatyvius vadybos sprendimus.
ISM Vadybos ir ekonomikos universitete Europos socialinio fondo ir Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto lėšomis buvo įgyvendintas projektas „Inovacijų vadyba ir technologijų perdavimas“. Jo metu buvo sukurta inovacijų ir technologijų vadybos studijų programa ir parengti pirmieji Lietuvoje magistrai, turintys inovacijų vadybos kvalifikaciją.
Naujoje studijų programoje studentai buvo mokomi perprasti inovacijų proceso koncepciją nuo idėjos sukūrimo, išplėtojimo iki įgyvendinimo etapais. ISM Vadybos ir ekonomikos universitetas išsikėlė tikslą parengti specialistus, gebančius rasti geriausią sprendimą esant nestandartinei situacijai ir jį įgyvendinti.
Vertinant absolventų baigiamuosius darbus tapo aišku, kad tai pavyko. Kaip sako programos vadovė prof. Vida Škudienė, magistrantų baigiamieji darbai stebina išradingumu: juose analizuojami aktualūs Lietuvos verslui klausimai, siūlomi įžvalgūs modeliai esamoms problemoms spręsti.
Tarp originaliausių baigiamųjų darbų – ir VšĮ „Versli Lietuva“ projektų vadovo Manto Kondratavičiaus tyrimas „Inovacijų tipai Lietuvos startuolių įmonėse“. Surinkta vertinga empirinė medžiaga, apklausiant pačių sėkmingiausių Lietuvos startuolių (angl. ~start-up~) kompanijų vadovus. Tai išsami analizė, leidžianti identifikuoti ir atskleisti lietuviškąjį startuolių modelį.
Savo unikalumu išsiskiria ir Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūros MITA specialistės Gintarės Narakienės darbas, kuriuo analizuoti kritiniai sėkmės veiksniai plėtojant atviros prieigos centrus Lietuvoje. Tokių centrų analogų pasaulyje nėra – tai išskirtiniai centrai, skatinantys ne tik mokslo, bet ir verslo bei valstybės bendradarbiavimą, siekiant plėtoti inovacijas. Šis magistro darbas – tai geras praktinis vadovas, kaip Lietuvoje plėtoti verslo ir mokslo bendradarbiavimą.
Nuo teorijos iki praktikos užsienyje
ISM inovacijų ir technologijų vadybos programa išsiskiria iš kitų panašių Lietuvoje vykdomų programų pirmiausia tuo, kad susieja vadybos ir inovacijų mokslus. Programoje daug dėmesio skiriama analitiniams gebėjimams, kurie itin svarbūs ir kūrybiškumo plėtojimui, ugdyti. Reikia atkreipti dėmesį, kad programoje studijavo labai įvairi auditorija: nuo IT specialistų, tiksliųjų, gamtos mokslų bakalaurų ar magistrų iki verslininkų ar įmonių direktorių, turinčių įvairų išsilavinimą bei vertingos patirties.
Studijų programa buvo parengta atsižvelgiant į šiandieninės rinkos poreikius, siekiant parengti kvalifikuotus specialistus, turinčius specialių teorinių žinių bei praktinių gebėjimų, reikalingų novatoriškiems sprendimams kurti ir jiems taikyti. Taip pat – įvairiems strateginiams, taktiniams ir veiklos klausimams spręsti bei technologijoms visais organizacijos lygmenimis kūrybiškai taikyti.
Labai svarbu, kad programa orientuota ne tik į teorinių žinių gilinimą, bet ir į praktinių gebėjimų ugdymą. Tai itin patrauklu, nes praktiniai gebėjimai bus tobulinami bendradarbiaujant su partneriais užsienyje. Pavyzdžiui, šiemet studentai vyks į Japoniją, kur bendradarbiaudami su Nagojos prekybos ir verslo universitetu (~Nagoya University of Commerce and Business~) dalyvaus seminaruose ir aplankys tris sėkmingai dirbančias verslo įmones, tarp jų ir „Toyota“. Pasaulinio masto verslo įmonėse studentai susitiks su jų vadovais bei turės galimybę palyginti Japonijos ir Lietuvos įmonių inovacijų sprendimų alternatyvas.
Platus ISM Vadybos ir ekonomikos universiteto partnerių tinklas suteikia galimybę studentams išvykti ir įgyti daugiau gebėjimų bei praktinės patirties. Tai ir glaudaus universiteto dėstytojų bendradarbiavimo rezultatas. V.Škudienė dvejus metus dėstė Japonijoje, jau minėtame Nagojos universitete, todėl dabar šis universitetas yra ISM Vadybos ir ekonomikos universiteto mainų partneris. Kitais metais studentams planuojama organizuoti praktinę išvyką į Lundo universitetą Švedijoje, su kurio dėstytoja prof. Devrim G.Hulten V.Škudienė atlieka pasaulinio masto tyrimus inovacijų srityje. Taip pat planuojama vykti ir į Danijos technikos universitetą (~Technical University of Denmark~, DTU), kurio dėstytojas skaito paskaitas ir Lietuvos ISM Vadybos ir ekonomikos universiteto studentams.
Atsiveria plačios karjeros galimybės
Inovacijų ir technologijų vadybos programos absolventams atsiveria plačios karjeros galimybės organizacijose. Kai kurie įgytą reikalingų kompetencijų rinkinį įvardija kaip galimybę savarankiškai susikurti darbo vietą. Studijų programa padeda sėkmingiau veikti ir tiems, kurie kuria savo verslą. Toks universalus bendrųjų ir specifinių gebėjimų komplektas kuria aukštą pridėtinę vertę pačiam absolventui ir darbdaviui bei visoms kitoms suinteresuotoms šalims.
Atsižvelgiant į išvardytas absolventų galimybes, programa pirmiausia skirta tiems, kurie siekia dirbti inovacijų, komercijos, rinkodaros, naujų produktų kūrimo, mokslinių tyrimų, gamybos vadovais ir vadybininkais paslaugų bei gamybos įmonėse, taip pat vadybininkais ir vadovais tiek valstybinėse, tiek nevyriausybinėse organizacijose, atsakingose už inovacijų, mokslinių tyrimų, eksperimentinės plėtros politiką, skatinimą ir švietimą.
Austė Merkytė