Politinių kalinių ir tremtinių sąjunga
Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjunga ketvirtadienį pareiškė esanti pasipiktinusi idėja Druskininkuose įamžinti tarpukario Lenkijos vadovo Juzefo Pilsudskio atminimą.
Druskininkų kurortą tarpukariu valdė Lenkija, o dėl Vilniaus krašto užgrobimo prieštaringai Lietuvoje vertinamas J.Pilsudskis mėgdavo čia ilsėtis.
Druskininkų meras Ričardas Malinauskas yra užsiminęs, kad mieste svarstoma galimybė pastatyti atminimo akmenį ar lentą, joje pažymint, kad J.Pilsudskis čia gyveno ir lankydavosi.
“Mūsų nuomone, nereikia įamžinti tokio žmogaus, kuris yra išdavikas”, – BNS ketvirtadienį sakė Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos pirmininkas Povilas Jakučionis.
Sąjunga išplatintame pranešime sakė pritarianti politiko Vytauto Landsbergio nuomonei, kad “J.Pilsudskis lietuviams bendriausia prasme lieka nelaimės ir ilgalaikės žalos figūra, ypač dėl 1920 metais Vilnaus užgrobimo jėga ir dėl išdavyste sulaužytos sutarties”.
Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos valdybos vardu išplatintame pranešime taip pat pabrėžiama, kad Lenkija neleidžia Seinų krašto kaimo kapinaitėse pastatyti kryžių su užrašu “Žuvusiems Lietuvos savanoriams”. Proteste piktinamasi “J.Pilsudskio išdavystėmis ir Lietuvos apiplėšimu, atplėšiant mūsų istorinę sostinę Vilnių ir visą Vilniaus kraštą bei prievarta lenkinant jų gyventojus”.
Lenkijoje J.Pilsudskis aukštinamas dėl indėlio atkuriant nepriklausomą Lenkiją po Pirmojo pasaulinio karo, bet Lietuvoje jo atminimas yra kontraversiškas dėl Vilniaus krašto užgrobimo jėga.
Vilniuje, Rasų kapinėse, palaidota J.Pilsudskio širdis.