Likome be medalių, bet supratome, kad tiek iš Europos krepšinio čempionato, tiek iš Lietuvos rinktinės tikėjomės gerokai per daug.
Kitą dieną po lemtingos Lietuvos rinktinės dvikovos su Makedonija šalyje tvyrojo gedulo nuotaikos. Dauguma lietuvių, paklausti apie skaudžiausią šių metų įvykį jų gyvenime, greičiausiai atsakytų, kad tai buvo tragiškos rungtynės su Makedonijos ekipa, palaidojusios viltį pasipuošti Lietuvoje surengto Europos krepšinio čempionato medaliais.
Per šį čempionatą mes jau parodėme Europai, kad Lietuva yra mažytė dėl krepšinio išprotėjusi šalis, tad nieko nuostabaus, jog pralaimėjimo kartėlis užgožė viską aplinkui.
Tai viena priežasčių, kodėl tiek iš ne pačios stipriausios rinktinės, tiek iš čempionato apskritai tikėjomės gerokai per daug ir dabar esame tokie nusivylę.
Iš didelių vilčių – tik nuostoliai
“EuroBasket 2011″ organizacinio komiteto vadovas Mindaugas Špokas jau gali lengviau atsikvėpti: čempionatas baigėsi. Ir nors jo šeimininkė Lietuva medalių negavo, “FIBA Europe” vadovai liko pakerėti lietuvių organizacinio darbo.
“Čempionatas praėjo net geriau, nei tikėjomės. Vėliau pateiksime ir ekonominius skaičiavimus, kokios šis renginys davė ekonominės naudos”, – žada M.Špokas.
Jo žiniomis, iki finalinio etapo Kaune į rungtynes buvo parduota 79 proc. visų bilietų. Iš viso iki čempionato pabaigos planuota parduoti apie 90 proc. bilietų. M.Špoko teigimu, tai geras rodiklis, nes, tarkim, į Europos krepšinio čempionatą Ispanijoje 2007 m. parduoda tik 55 proc. bilietų. Ką tuomet reiškia tuščios vietos arenose? Organizatorių žodžiais, čia nieko keista: daugiausia buvo parduodami bilietai į visos dienos rungtynes, o sirgaliai neidavo žiūrėti jų visų.
“EuroBasket 2011″ atstovas Rytis Sabas sakė dar negalįs pateikti tikslių duomenų, tačiau spėja, kad čempionato metu per pustrečios savaitės į Lietuvą bus atvykę tiek užsienio sirgalių, kiek ir prognozuota, – apie trisdešimt tūkstančių.
Nežinia, ar todėl, kad sirgaliai išsibarstė po šešis skirtingus miestus, ar todėl, kad jų paprasčiausiai tiek nebuvo (o tai labiau tikėtina), viešbučių, restoranų savininkai ir kiti verslininkai, turizmo centrų, Lietuvos viešbučių ir restoranų asociacijos bei Valstybinio turizmo departamento atstovai kalba apie visai kitus skaičius. “Prognozuota, kad atvyks 30 tūkst. sirgalių, ir visas verslas tam ruošėsi, bet dabar matome, jog realiai atvyko 8–10 tūkstančių. Viena vertus, smagu, kad vyksta tokie renginiai, bet šitas išpūstas burbulas ir pakenkė, nes įmonės, laukdamos antplūdžio, neplanavo jokių kitų renginių, konferencijų ar seminarų”, – apibendrina Lietuvos viešbučių ir restoranų asociacijos vadovė Evalda Šiškauskienė.
Dėl žlugusių lūkesčių graužiasi ir verslininkas Vygintas Gasparavičius, kurio įmonė “Tent Resorts” čempionato dienomis visuose miestuose, išskyrus Vilnių, atidarė stovyklavietes, skirtas pigesnės nakvynės ieškantiems sirgaliams. Kiekviena jų buvo pasirengusi priimti penkis šimtus svečių. “Bet sulaukėme maždaug dešimt kartų mažiau. Tikėjomės visai ne to. Pats buvau varžybose Vilniuje, kai žaidė Vokietija su Ispanija. Arenoje sėdėjo gal tik dvidešimt ispanų”, – stebisi V.Gasparavičius.
Jis viliasi, kad ateityje verslininkams bus pateikiamos realesnės prognozės, mat po tokių čempionatų kaip šis lieka tik nuostoliai.
Kainos gąsdino
Valstybinio turizmo departamento direktorė Raimonda Balnienė taip pat pripažįsta, kad į čempionatą atvyko maždaug perpus mažiau sirgalių, nei planuota, taigi ir ekonominė nauda nebus tokia didelė. Tačiau R.Balnienė pastebėjo, kad Lietuvos krepšinio aistruolių dėka gerokai šoktelėjo vietinio turizmo rodikliai. Tai, kad jų verslo rodiklius labiau gerino vietos sirgaliai nei užsieniečiai, patvirtino dauguma “Veido” kalbintų verslininkų.
Užsienio aistruolių atvyko mažiau, be to, brangiai sumokėję už kelionę ir bilietus, jie jau nebuvo linkę išlaidauti: nakvynės ieškojo pigiausios, į barus ėjo nedaug arba juose nesišvaistė, suvenyrų pirko minimaliai. Kauno verslininkai tikina daugiau uždirbę iš prieš metus į Europos futbolo čempionato atrankos rungtynes plūstelėjusių bemaž trijų tūkstančių škotų sirgalių.
“Taip ir maniau, kad ažiotažas bus per didelis, – sako kavinės “Arkos” Šiauliuose savininkė Algina Mikšienė. – Euforija buvo didžiulė, prieš čempionatą mus vis kvietėsi savivaldybė, lankė įvairių institucijų atstovai, kad tik būtume gerai pasirengę. Pas mus valgė vokiečių ir serbų rinktinės – maistas žaidėjams patiko, prisirinkome autografų, na, o užsieniečių sirgalių buvo labai nedaug, rungtynių žiūrėti rinkdavosi tie patys vietiniai Šiaulių krepšinio aistruoliai.”
Gal užsieniečius išgąsdino lietuvių sukeltos kainos? “Arkų” savininkė A.Mikšienė tokiai pagundai atsispyrė, bet kiti verslininkai kainas stipriai didino. Karbonadas kainavo 25–30 Lt, sidras – 18 Lt, bokalas alaus – 10 Lt, puodelis kavos – 8 Lt. Tokiomis kainomis svetimšalius pasitiko Šiauliai. “Pavyzdžiui, už buto nuomą buvo prašoma ir šimto eurų. Vis dėlto pasipelnyti nepavyko, nes dauguma užsieniečių ieškojo tik pigios nakvynės”, – teigia Šiaulių turizmo informacijos centro specialistė Asta Žemrietaitė.
Panašios nuotaikos tvyrojo ir kituose miestuose. Pavyzdžiui, Vilniuje ir Kaune viešbučiai kainas padidino 10–20 proc. ir net dvigubai. Tiesa, kainas kėlė ne visi, o nemaža dalis tų, kurie taip padarė, labai greitai jas vėl susimažino.
Taigi per Europos krepšinio čempionatą mums nepavyko ne tik pelnyti medalių, bet ir gerai uždirbti. Čempionatui pasibaigus dabar jau aiškiai matome, kad daugelis mūsų lūkesčių buvo nepagrįsti.
Boksiukai
Rinktinė liko be medalių
Daugelio lietuvių svajonę šiame čempionate išvysti Lietuvos krepšinio rinktinę pasipuošusią medaliais sužlugdė Makedonijos komanda. Vos trečiąkart Europos čempionate dalyvavę makedonai, lengviausi iš galimų lietuvių varžovų ketvirtfinalyje, nušluostė nosį šeimininkams – jų nepalaužė net kurtinantis penkiolikos tūkstančių sirgalių griausmas Kauno arenoje.
Žvaigždėmis pasigirti negalėjusi Lietuvos rinktinė šiame čempionate demonstravo labai permainingą žaidimą – tai bėrė tritaškius, tai nepaliaujamai klydo. Pasak Rusijos krepšinio komentatoriaus Vladimiro Gomelskio, lietuviai iš savo krepšininkų tikėjosi pernelyg daug. Ir stebuklas, deja, neįvyko.
Sirgalių atvyko gerokai mažiau
Per Europos krepšinio čempionatą Lietuva laukė sirgalių ir kitų turistų antplūdžio, bet jo nebuvo. Organizacinis “EuroBasket 2011″ komitetas prognozavo, kad į Lietuvą atvyks 30–35 tūkst. užsienio krepšinio aistruolių. Tikslių skaičių šiuo metu dar nėra, tačiau išankstiniai duomenys rodo, kad sirgalių būta kur kas mažiau. R.Balnienės turimais duomenimis, čempionatą Lietuvoje stebėjo iki 15 tūkst. užsienio krepšinio aistruolių.
“Į Europos čempionatą Lenkijoje atvyko iki 14 tūkst. užsienio sirgalių, panašius skaičius turėsime ir mes Lietuvoje. Krepšinis – ne ta sporto šaka, kuri generuoja didelius turistų srautus”, – neabejoja R.Balnienė.
Viešbučių nepritrūkome
Žadėto antplūdžio nesulaukė ir viešbučiai: jie sulaukė daugiau svečių, bet perpildyti nebuvo. Net per finalinį etapą Kaune kai kuriuose viešbučiuose dar buvo vietų. “Viešbučių užimtumas per čempionatą siekė vidutiniškai 78–80 proc., Vilniuje tik keli viešbučiai buvo apgyvendinti šimtu procentų. Žinoma, tokiame mieste, kaip Alytus, laisvų kambarių viešbučiuose nebuvo, bet tik todėl, kad visas vietas užėmė teisėjai, komandos, žurnalistai”, – teigia E.Šiškauskienė.
Sirgaliai rinkosi pigesnius viešbučius, daug jų apsistojo privačiame sektoriuje arba ieškojo galimybių rasti nemokamą nakvynę – svetingi lietuviai internete siūlėsi sirgalius priglausti ir už dyką.
Visą publikacijos tekstą nuo pirmadienio skaitykite savaitraštyje “Veidas”, pirkite žurnalo elektroninę versiją internete http://www.veidas.lt/382011 arba užsisakykite “iPad” planšetiniame kompiuteryje.