Politika
Energetikos viceministras Romas Švedas trečiadienį pareiškė, kad maždaug po keturių mėnesių paaiškės, ar atsiras potencialių investuotojų į naują atominę elektrinę Lietuvoje.
“Konsultacijas pradėsime iškart nuo sausio mėnesio, ir aš manau, per porą-trejetų, daugiausia keturis mėnesius mes matysime, kur mes esame. Mes tada žinosime, ar realiai šis projektas domina potencialius strateginius investuotojus čia dalyvauti”, – trečiadienį po uždaro Seimo Atominės energetikos komisijos posėdžio žurnalistams sakė R.Švedas.
Jis teigė, kad kandidatų, su kuriais vyks tiesioginės derybos, skaičius neribojamas.
“Konsultuojamės su visais, kurie domisi mūsų projektu”, – teigė R.Švedas.
Atominės energetikos komisijos pirmininkas Rokas Žilinskas sakė, kad komisijos įsitikinimu, projektas nežlugo, konkursu ir toliau domisi regioniniai partneriai, yra Europos Komisijos (EK) parama.
R.Žilinskas teigė, kad nors elektrinės projektas yra rizikingas, jis perspektyvus ir konkurencingas.
“Pagal paskutinį pasiūlymą, elektrinė yra perspektyvi, jos elektros savikaina yra konkurencinga. Regioninių partnerių ir buvusio potencialaus strateginio investuotojo finansavimo planas labai patrauklus. Mes dar turime šansų”, – sakė R.Žilinskas.
Pasak R.Švedo, projekto įgyvendinimui įtakos daro ne tik vidiniai projektų parengimo dalykai, bet ir nuo veiksniai, vykstantys “už įmonės ribų”. Kartu jis pažymėjo, kad geopolitiniai veiksniai galutinai nesužlugdys atominės elektrinės projekto ir sakė tikintis derybų sėkme.
“Aš, kaip derybininkas, tikiu šiuo projektu, aš manau, kad jį galima įgyvendinti”, – sakė viceministras.
Pasak R.Švedo, konkursas bus tęsiamas tomis pačiomis “bazinėmis sąlygomis”.
Lietuvos Vyriausybė praėjusį penktadienį paskelbė, jog pasitraukus Pietų Korėjos bendrovei “Kepco”, Lietuvai kol kas nepavyko išrinkti strateginio investuotojo statyti naują atominę elektrinę.
Tačiau Lietuva teigia įgavusi daug politinės patirties ir tikisi, kad tiesioginėms deryboms su galimais investuotojais į naują atominę elektrinę jai reikės kur kas mažiau laiko.
Teigiama, kad derėtis bus kviečiamos ir konkurse jau dalyvavusios penkios kompanijos, kurios atitiko kvalifikacijos reikalavimus, ir nauji galimi strateginiai partneriai.
Dalyvaujant regioninėms partnerėms Latvijai, Estijai ir Lenkijai, Lietuva ketina pastatyti naują atominę elektrinę Visagine prie sienos su Baltarusija, kur stovi 2009 metų pabaigoje galutinai uždaryta sovietų laikais statyta Ignalinos atominė elektrinė.
Investuotojų gal ir atsiras, bet vėlgi – energetikos ministras susigundys pastatyti už aukščiausią kainą atominę elektrinę, o tada kas? Vėl sunkmetis?
Reikėjo galvoti prieš pasirašant sutartį tapti ES nare. Galų gale, reikėjo tvirtai laikytis savo pozicijos kaip tai darė kitos šalys dėl savo elektrinių, tai dabar nereikėtų laužyti galvos, kas, kada ir kaip pastatys elektrinę.