Vilniaus miesto ir apskrities verslininkų darbdavių konfederacija (VVDK) baigia Europos socialinio fondo remiamą projektą „Verslo plėtra žmogiškųjų išteklių pagrindu“. Pasak projekto vykdytojų ir dalyvių, jo metu įgyti įgūdžiai ne tik padėjo įmonėms atsigauti po 2008-ųjų ekonominės krizės, bet ir padidinti apyvartą, veiklos pajamas bei pelną.
Per dvejus metus specialiuose seminaruose daugiau nei 400 gamybos bei prekybos įmonių darbuotojų išmoko kurti efektyvesnės veiklos strategijas, patobulino vadybos, gamybos planavimo ir valdymo, procesų valdymo, projektų planavimo ir valdymo, rinkodaros ir pardavimų, finansų, personalo valdymo įgūdžius, pagilino anglų kalbos žinias. Projekte dalyvavo 11 Lietuvos įmonių: UAB „Giedra“, UAB „WURTH Lietuva“, UAB „Danspin“, UAB „Tobis“, UAB „Aurika“, UAB „Baldai Jums“, UAB „Pasidaryk pats“, UAB „Lietpak“, UAB „Adnet media“, UAB „DPA Lietuva“, UAB „CSC Telecom“.
VVDK prezidentas prof. Rimvydas Jasinavičius pasakojo, kad mokymų metu buvo susipažinta ir pradėta taikyti sprendžiant konkrečias darbo problemas viena pažangiausių pasaulyje efektyvaus mąstymo ir produktyvios veiklos metodikų – Apribojimų teorija (angl. Theory of Constraints – TOC). „Ši metodika vadovaujasi nuostata, kad pagrindinis įmonės tikslas – uždirbti pinigus nuolat didinant visų įmonės grandžių veiklos efektyvumą. Todėl ir mūsų mokymų tikslas buvo apginkluoti įmonių darbuotojus naujomis žiniomis bei gebėjimais ir iš turimų išteklių sukurti daugiau pridėtinės vertės, išplėtus pardavimus ir sumažinus neproduktyvias sąnaudas. Ir tai mums pavyko“, – tvirtina jis.
Projekte dalyvavusi UAB „Wurth Lietuva“, prekiaujanti profesionaliomis statybų ir pramonės, automobilių remonto, aukščiausios klasės medžio ir metalo apdirbimo priemonėmis bei medžiagomis, 2008-aisiais, kaip ir daugelis Lietuvos įmonių, gelbėdamasi nuo ekonominio sunkmečio padarinių, ėmėsi taupymo priemonių: sumažino filialų skaičių, atleido dalį žmonių.
Pasak prof. R. Jasinavičiaus, mokymai padėjo iš esmės pakeisti įmonės strategiją: ne taupyti, o plėtoti efektyvios veiklos kryptis. „Dabar esame ramaus, bet tolygaus augimo stadijoje: filialų skaičius nuo 17 išaugo iki 23, priimame naujų darbuotojų, ėmėme dirbti pelningai. Mokymų metu harmonizavom įmonės veiklos procesus, panaikinom komunikacijos apribojimus, darbuotojai įgijo naujų darbo įgūdžių. Mus labai džiugina dar vienas iš dalies šių mokymų nulemtas efektas – nuo 2009 m. iš įmonės beveik neišeina darbuotojai“, – sako UAB „Wurth Lietuva“ vadovas Virginijus Bučiūnas.
Jis tvirtina, kad įmonei ypač naudingi buvo mokymai, pagerinę pardavimų įgūdžius. „Pastebėjome, kad būtent pardavimai yra viena silpniausių veiklos grandžių daugelyje įmonių, – teigia mokymus vedę TOC ekspertai. – O tai esminė pajamas generuojanti veikla. Galima gaminti daug ir kokybiškai, bet jei nesugebėsi parduoti savo produkcijos, visa tai neturi prasmės.“
Pasak prof. R. Jasinavičiaus itin reikšminga buvo tai, kad projektas prasidėjo 2009-aisiais: „Nuo ekonominės krizės nukentėjusios įmonės suvokė, kad senais, įprastais metodais nepavyks įveikti sunkumų. Todėl jų vadovai subrendo naujovėms, aktyviai ėmėsi ieškoti būdų, kaip su tais pačiais žmogiškaisiais ir finansiniais ištekliais dirbti efektyviau, generuoti daugiau pajamų, ir tapti konkurencingesniais. Kaip rodo tokių kompanijų kaip „Boeing“, „Motorolla“, „Ford“ sėkmės istorijos, ženklių ekonominių rezultatų galima pasiekti pertvarkiusius neefektyvius veiklos procesus, įdiegus modernius planavimo mechanizmus ir, svarbiausia, pakeitus vadovų bei darbuotojų požiūrį į savo darbo esmę.“
Kaip sakė direktorius V. Bučiūnas, projekto metu daugiausiai dėmesio buvo skiriama viduriniosios grandies vadovų ugdymui. „Tai be galo svarbi grandis, – tvirtina V. Bučiūnas. – Jie yra tarpininkai tarp vadybininkų, pardavėjų ir administracijos, nuo jų labai priklauso trumpalaikių – mėnesio, ketvirčio – tikslų įgyvendinimas. Iki šiol dalis jų koncentravosi tik į savo regiono, o ne į visos įmonės tikslus. Mokymai padėjo šį požiūrį suderinti ir labai greitai tai ženkliai pagerino įmonės veiklos rezultatus: net 20 proc. išaugo pardavimai, o kartu su jais ir darbuotojų atlyginimai.“
Projektas „Verslo plėtra žmogiškųjų išteklių pagrindu“ buvo įgyvendinamas pagal 2007–2013 m. Žmogiškųjų išteklių plėtros veiksmų programos 1 prioriteto „Kokybiškas užimtumas ir socialinė aprėptis“ VP1-1.1-SADM-01-K priemonę „Žmogiškųjų išteklių tobulinimas įmonėse“. Projektas iš dalies finansuojamas Europos socialinio fondo lėšomis. Jo vertė – beveik 4,4 mln. litų.