Medicina
Jau šį rugpjūtį, atėję į poliklinikas pasitikrinti sveikatos prieš mokslo metų pradžią, vaikai neberas nuo kūdikystės juos gydžiusių vaikų gydytojų. Mat kai kurios poliklinikos atsisako vaikų pediatrų ir juos keičia šeimos gydytojais. Kaip paaiškėjo, poliklinikų vadovai pirmiausia atsisako pensinio amžiaus vaikų gydytojų, o likusius verčia arba pasididinti aptarnaujamų mažųjų pacientų skaičių iki tūkstančio, arba persikvalifikuoti į šeimos gydytojus.
Mat poliklinikoms neapsimoka išlaikyti pediatrų – Valstybinė ligonių kasa poliklinikoms už pediatrų paslaugas moka mažesnius paslaugų įkainius nei šeimos gydytojams, atliekantiems tą patį darbą. Todėl daugelis pragmatiškųjų poliklinikų vadovų galvoja tik apie vieną – kiek poliklinika uždirbs, išvaikiusi pediatrus. Jiems visai nesvarbūs nei mažųjų pacientų interesai, nei tėvų nuomonė apie šias permainas.
Ši reforma jau prasidėjo sostinės Antakalnio ir kitose poliklinikose. Paprašyti įvertinti šias permainas, poliklinikų vadovai įrodinėjo, kad jie tik vykdytojai, iniciatorė – Sveikatos apsaugos ministerija. Be to, dauguma direktorių pabrėžė, kad dabar finansavimas poliklinikoms toks menkas, kad taupyti tenka kiekvieną litą.
Pasak VU Medicinos fakulteto Vaikų ligų klinikos vadovo profesoriaus Algimanto Raugalės, naujoji sistema yra absurdas ir nesąmonė: “Mano žiniomis, tėvai šia pertvarka pasibaisėję ir jie yra teisūs. Argi jūs sutiktumėte, kad elektros gedimą jums taisytų santechnikas? Juk kalbant apie vaikų gydymą dabar taip ir bus. Jei vaikus gydys šeimos gydytojai, perkvalifikuoti iš pediatrų, tai dar viskas gerai, bet jei gydys šeimos gydytojai, perkvalifikuoti iš terapeutų, turėsime bėdų”. Be to, jau dabar aišku, kad vaikams ir jų tėvams poliklinikose teks laukti kur kas ilgesnėse eilėse, nei buvo prieš metus ar dvejus. Bet niekam tai nerūpi.
Šiuo metu Valstybinė ligonių kasa už vieną vaiką, tarkime, iki metukų, šeimos gydytojui skiria 308 Lt per metus, o pediatrui šią sumą tenka dalytis su chirurgu.
Kaip “Veidui” sakė Kauno medicinos universiteto docentė Jolanta Kudzytė, Kauno medicinos universitetas ir VU Medicinos fakultetas per metus parengia per 20 pediatrų, tačiau Lietuvoje jie neranda darbo. Tad dauguma jų tiesiog emigruoja ir sėkmingai gydo vaikus užsienyje (Didžiojoje Britanijoje, Švedijoje, Norvegijoje ir kitur).
Priminsime, kad vieno gydytojo parengimas Lietuvos universitete kainuoja keliasdešimt tūkstančių, o kai kurių – ir per 100 tūkst. Lt.