2010 Rugsėjo 18

Religija

Popiežius nerimauja dėl mažėjančios religijos svarbos žmonių gyvenime

veidas.lt

Popiežius Benediktas XVI penktadienį išreiškė nerimą dėl “religijos marginalizavimo”, sakydamas svarbią kalbą klausytojams, tarp kurių buvo keturi buvę Didžiosios Britanijos premjerai.

Pontifikas sakė britų parlamento širdyje – Vestminsterio sąlėje – susirinkusiems įstatymų leidėjams ir kitiems įtakingiems veikėjams, jog esama “nerimą keliančių ženklų”, kad religijos svarba visuomenėje mažėja.

Pradėjęs keturių dienų vizitą Didžiojoje Britanijoje Benediktas XVI perspėjo dėl šalyje plintančio “agresyvaus sekuliarizmo”, o penktadienį vėl vystė šią temą kalboje, kurios klausėsi buvę premjerai Margaret Thatcher (Margaret Tečer), Tony Blair (Tonis Bleras), Gordonas Brownas (Gordonas Braunas) ir Johnas Majoras (Džonas Meidžoras).

“Galiu tik išsakyti savo nerimą dėl didėjančios religijos, ypač krikščionybės, marginalizavimo, kuris vyksta kai kuriose srityse – netgi šalyse, kurios skiria didelį dėmesį tolerancijai, – pabrėžė Šventasis Tėvas. – Esama tokių, kurie tvirtina, kad viešos šventės, tokios kaip Kalėdos, neturėtų būti skatinamos dėl abejotino įsitikinimo, kad tai gali kažkaip įžeisti kitą religiją išpažįstančius arba netikinčius.”

Londone leidžiamas dienraštis “Evening Standard” popiežiaus kalbą komentavo pirmajame puslapyje išspausdintame straipsnyje, kurio antraštė skelbė: “Popiežiaus kvietimas gelbėti Kalėdas”.

Katalikų Bažnyčios vadovas taip pat paragino klausytojus “ieškoti būdų, kaip propaguoti ir skatinti dialogą tarp tikėjimo ir logikos visuose šalies gyvenimo lygiuose”.

Kreipdamasis į įstatymų leidėjus, jis pabrėžė, kad esama “nerimą keliančių ženklų, jog nesugebama priimti ne vien tikinčiųjų teisės į sąžinės ir religijos laisvę, bet ir teisėto religijos vaidmens viešojoje erdvėje.”

Benediktas XVI taip pat kritikavo biudžeto lėšų naudojimą finansinių institucijų gelbėjimui, sakydamas, jog šiuos pinigus būti geriau išleisti kovai su skurdu pasaulyje.

“Žinoma, esminis žmogiškasis pasaulio tautų vystymasis ne mažiau svarbus; šis užmojis vertas viso pasaulio dėmesio ir yra išties “per didelis, kad jį ištiktų nesėkmė”, – aiškino pontifikas.

T.Blairas ir jo įpėdinis G.Brownas popiežiaus kalbos Vestminsterio salėje klausėsi sėdėdami vienas šalia kito.

T.Blairas, kuris baigęs premjero kadenciją atsivertė į katalikybę, griežtai kritikuoja G.Browną neseniai išleistoje prisiminimų knygoje, tačiau prieš atvykstant popiežiui jiedu gyvai šnekučiavosi.

Dabartinis ministras pirmininkas Davidas Cameronas (Deividas Kameronas) šiame renginyje nedalyvavo, nes buvo išvykęs į savo tėvo Iano (Jano) laidotuves, tačiau jis susitiks su pontifiku šeštadienį.

83 metų pontifikas penktadienį dalyvavo visuose suplanuotuose renginiuose, nors policija pranešė sulaikiusi šešis vyrus, įtariamus planavusius įvykdyti su šiuo vizitu susijusį teroro išpuolį.

Pirmojo Katalikų Bažnyčios vadovo oficialaus vizito pradžią taip pat temdė jo išvakarėse vieno įtakingo Vatikano hierarcho pasisakymas, kuriame jis Didžiąją Britaniją prilygino “trečiojo pasaulio šaliai”. Jis taip pat pareiškė, kad šalyje, kurioje dauguma gyventojų yra anglikonai, išplito “agresyvus neoateizmas”.

Naujienų agentūra AFP per BNS taip pat iš Londono praneša, kad popiežius Benediktas XVI penktadienį viešai paspaudė ranką anglikonų kunigei, pasiųsdamas istorinį susitaikymo ženklą.

Katalikų Bažnyčios vadovas paspaudė ranką įtakingai Anglijos Bažnyčios kunigei Jane Hedges (Džein Hedžes), kuri yra moterų kunigystės aktyvistė, atvykęs į Vestminsterio abatiją Londone antrąją oficialaus vizito Didžiojoje Britanijoje dieną.

Vatikanas dar birželį paskelbė, kad moterų kunigystė yra “nusikaltimas tikėjimui”, o popiežius pernai išprovokavo nepasitenkinimą, pasiūlęs dėl šios naujovės nepatenkintiems anglikonams palengvintas sąlygas atsiversti į katalikybę.

J.Hedges yra pirmoji moteris, užėmusi Vestminsterio abatijos kanauninko postą.

Ji atsakinga už daugiau nei milijono lankytojų per metus priėmimą abatijoje, kuri yra ne vien istorinis paminklas, bet ir tebegyvuojanti anglikonų tikėjimo širdis.

Šiaurės Amerikoje ir Australazijoje anglikonės gali būti įšventinamos į vyskupes, o J.Hedges yra viena iš pagrindinių pretendenčių tapti pirmąja vyskupe Didžiojoje Britanijoje, jeigu Anglijos Bažnyčia nuspręs leisti suteikti moterims šio laipsnio šventimus.

J.Hedges aktyviai pasisako už moterų galimybę tapti vyskupėmis Anglijos Bažnyčioje. Jos vadovai leido įšventinti pirmąsias kuniges 1994 metais, nors dėl tokio žingsnio iš bendruomenės pasitraukė daugiau nei 400 konservatyvių pažiūrų anglikonų.

Vatikanas moterų įšventinimą į kunigų luomą laiko “vienu rimčiausių nusikaltimų”.

Anglikonų Bažnyčioje moterų kunigystė leidžiama, tačiau dėl įšventinimo į vyskupes iki šiol karštai diskutuojama.

J.Hedges anksčiau yra susitikusi su kitais garbingais asmenimis, tarp jų Didžiosios Britanijos karaliene Elžbieta II, buvusiu Didžiosios Britanijos premjeru Gordonu Brownu (Gordonu Braunu) ir įstatymų leidėjais.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...