Politika
Prancūzija antradienį pasirašė pelningą sutartį dėl keturių “Mistral” klasės karo laivų pardavimo Maskvai, iš kurių du bus pastatyti Rusijoje, nors šiam žingsniui griežtai priešinasi Baltijos šalys.
Sutartis dėl jūrų desanto atakos laivų bus pirmasis tokio lygio NATO technologijų pardavimas Rusijai.
Kai kurie NATO sąjungininkai, ypač Lietuva, Latvija ir Estija, reiškia susirūpinimą dėl Rusijos apginklavimo šiuolaikiška Vakarų šalių įranga.
Susirūpinimą dėl šio sandorio taip pat pareiškė Lenkija ir Gruzija, kuri itin pažymėjo Rusijos karinio jūrų laivyno vyriausiojo vado admirolo Vladimiro Vysockio pareiškimą, kad jeigu Maskva būtų turėjusi “Mistral” per konfliktą su Gruzija 2008 metais, desantą iš Novorosijsko į Abchazijos pakrantę būtų buvę galima atsiųsti kur kas greičiau.
Nutekinti diplomatiniai dokumentai rodo, kad JAV gynybos sekretorius Robertas Gatesas (Robertas Geitsas) taip pat išsakė Vašingtono nuogąstavimus per pernai vykusį vizitą Paryžiuje.
“Mistral” pardavimo sutartis buvo pasirašyta Sen Nazero mieste. Būtent šiame Prancūzijos vakaruose esančiame uostamiestyje yra įsikūrusi karo laivų statykla STX, kur šie laivai bus statomi bendradarbiaujant su Prancūzijos karinius užsakymus vykdančia valstybine įmone DCNS.
Sandorį per ceremoniją, kurioje dalyvavo Prancūzijos prezidentas Nicolas Sarkozy (Nikola Sarkozi), pasirašė Rusijos vicepremjeras Igoris Sečinas ir Prancūzijos gynybos ministras Alainas Juppe (Alenas Žiupė).
“Abiejų šalių vyriausybės susitarė suteikti visą pagalbą statant du (karo laivus) Prancūzijoje, o dar du – Rusijoje”, – sakoma bendrame abiejų šalių pranešime, kurį paskelbė Prancūzijos prezidentūra.
N.Sarkozy sakė Sen Nazero laivų statytojams, kad ši sutartis užtikrina 6 mln. darbo valandų ir 1 500 darbo vietų ilgiau nei ketveriems metams.
Praeitą mėnesį paskelbtame ankstesniame susitarime buvo kalbama apie dviejų “Mistral” statybą Sen Nazere ir užsimenama apie galimybę pastatyti dar du šios klasės laivus.
Antradienį atskleistoje sutartyje nenurodoma, kokias technologijas Prancūzija perduos Maskvai, kad Rusija galėtų pati statyti šiuos laivus, taip pat neminima, kiek iš viso laivų bus parduota.
Prancūzija nuo 2009 metų derasi su Rusija dėl “Mistral” pardavimo. Kiekvienas iš šių laivų kainuoja apie 500 mln. eurų (1,73 mlrd. litų).
Rusijos valstybinės laivų statybos įmonės OSK vadovas Romanas Trocenka sakė naujienų agentūrai “Interfax”, kad buvo susitarta, jog vieno laivo kaina “neviršys 600 mln. eurų (2,7 mlrd. litų)”.
STX nurodė, kad pirmasis “Mistral” bus pastatytas 2013 metų gruodį ir kad 80 proc. statybos darbų bus atliekama Prancūzijoje, o kiti 20 proc. – Rusijoje.
“Mistral” klasės laivai gali nešti iki 16 sraigtasparnių, keturis jūrų desanto laivus, 13 tankų, apie šimtą kitų mašinų ir 450 karių. Juose įrengiamos visavertės vadavietės ir 69 vietų ligoninės.
Žymus JAV respublikonas senatorius Johnas McCainas (Džonas Makeinas) antradienį griežtai pasmerkė Prancūzijos sprendimą parduoti Rusijai keturis modernius karo laivus ir pavadino tai “grėsme kai kuriems Amerikos draugams ir NATO sąjungininkams”.
“Aš griežtai prieštarauju Prancūzijos (sprendimui) parduoti “Mistral” Rusijai”, – sakė J.McCainas apie sandorį, kuris sukėlė griežtą Lietuvos ir kitų Baltijos šalių nepritarimą bei didelį Vašingtono susirūpinimą.
“Šis laivas kelia grėsmę kai kuriems Amerikos draugams ir NATO sąjungininkams; aš nerimauju, kad šis sprendimas gali tapti nemaloniu precedentu NATO organizacijoje dėl modernių ginklų pardavimo Rusijos vyriausybei”, – sakė J.McCainas.