3 klausimai Seimo vicepirmininkei Rimai Baškienei apie kovo 10-ąją prasidedančią Seimo pavasario sesiją
– Ką išskirtumėte kaip svarbiausius pavasario sesijos Seimo darbo prioritetus?
– Pagrindiniai prioritetai – atsakinga sveika visuomenė, švietimo, mokslo, kultūros kokybė ir su tuo susiję teisės aktai. Kaip kitus prioritetus įvardyčiau konkurencingą ekonomikos plėtrą, taip pat viešojo sektoriaus pertvarką. Ir, žinoma, saugią valstybę.
Kad visi šie prioritetai būtų įgyvendinti, Prezidentės, Vyriausybės, taip pat Seimo narių pateikta beveik 300 teisės aktų.
– Ar šis skaičius realus? Ar Seimo nariai pajėgs per sesiją palaikyti tiek įstatymų ar įstatymų pakeitimų projektų?
– Pats svarbiausias dalykas – kokybė. Juolab kad šiandien vyksta ne socialistinis lenktyniavimas, kai svarbiausia – kas padarys daugiau ir kurioje sesijoje. Šioje sesijoje stengsimės didesnę laiko dalį skirti diskusijoms, pateikiamų įstatymų projektų analizei, darbo grupėms, kurios pateiktų jau konsoliduotus įstatymų projektus. Sieksime, kad nebūtų politikavimo tik dėl politikavimo, kaip dažnai būna Seime.
Bet kodėl tas skaičius toks didelis? Kaip įprasta, Seimo narių iniciatyvos teisės niekas negali ir nenori varžyti. Svarbiausia, kad dėliodami savaičių darbotvarkę analizuosime, ar Seimo narių pateikti projektai atitinka prioritetus, ar tai pats svarbiausias įstatymo projektas, kurio pateikimo ar priėmimo reikia būtent šioje pavasario sesijoje. Aišku, visų įstatymų nepavyks svarstyti, nors ir labai norėtume bei bandytume padidinti savo darbo efektyvumą. Apie tai, beje, irgi kalbėsime teikdami Seimo narių veiklos garantijos įstatymą.
Jei grįžtume prie skaičiaus, jis iš tiesų labai didelis, tad pavasario sesija bus tikrai įtempta.
– Ar yra garantijų, kad nuo liepos 1-osios, kaip žadėta, įsigalios naujasis Darbo kodeksas?
– Mes privalėsime tai padaryti. Darbo kodekso įsigaliojimo atidėjimas iki liepos pirmosios mus įpareigoja labai atsakingai ir kuo greičiau dirbti šia kryptimi, kad galėtume nestabdyti proceso.
Tai labai svarbu, nes tolesnis atidėjimas keltų sumaištį, mes net ir prieš ES institucijas, prieš Europos Komisiją atrodytume nesolidžiai. Juk dėl to, kad Darbo kodekso įsigaliojimas buvo atidėtas, juntamas tam tikras nerimas – EK laukia mūsų atsakingumo. Taigi manau, kad bus rastas kompromisas. Labai laukiame Trišalės tarybos sprendimo – kad dirbantysis taptų svarbiausia grandimi ir jam galėtume skirti didesnį dėmesį, o atsakomybės naštą prisiimtų verslas. Bet kartu visiškai nesurišant verslui rankų.
Taigi, koks bus mūsų naujasis Darbo kodeksas ir visas socialinis modelis, šiandien detalizuoti negalėčiau, bet artimiausiomis dienomis, kai sulauksime Trišalės tarybos sprendimo, apie tai galėsiu kalbėti kur kas detaliau.