2011 Vasario 27

Kino filmų premjeros

Premjerų gausos mėnuo

veidas.lt

Kovas – tai dviejų festivalių, “Šeršėliafam” ir 16-ojo Vilniaus tarptautinio kino festivalio “Kino pavasaris” – mėnuo.

Žinant šią aplinkybę, keista matyti komerciniam repertuarui suplanuotų premjerų gausą. Akivaizdžiai per daug nereikalingų beprasmybių, kurios tiesiog privalės prisitaikyti prie konvejerio: pamėginai laimę, greitai nesurinkai pinigų, ir keliauk į lauką. Kurgi sutilps 12 filmų? Ar platintojams tikrai verta rizikuoti dėl vienos ar dviejų savaičių arba ieškotis prieglobsčio vien tik “Multikino” ekranuose?

Kaip pavadinsi, taip sugadinsi

Madingasis prancūzas Francois Ozonas šį kartą laimę mėgins feminizmu kvepiančiu “Žmonos maištu” (Potiche). Kino platinimo kompanija “Acme” pasirinko rizikingą strategiją konkuruoti su 70 festivalinių filmų iš užsienio šalių ir pakrikštijo subtilios ironijos kūrinį idiotiškiausiu įmanomu būdu. Visą F.Ozono paslaptingumą į šiukšlių dėžę paleidžiantis tiesmukiškai interpretuotas lietuviškas pavadinimas taikliau tiktų kokiam B lygio televiziniam kriminaliniam trileriui, bet tik ne stilingam ir linksmam miuziklui apie saldų kerštą su dainuojančiais ir šokančiais, politinį valdžios pokerį lošiančiais Catherine Deneuve, Gerard’u Depardieu bei Fabrice’u Luchini.

"Veido" archyvas

“Žmonos maištas”

“Potiche” jau pakankamai plačiai mūsų spaudoje pristatytas kaip “Vaza” – kam jį reikėjo keisti? Šis žodis tiksliai apibūdina už turtingo vyro ištekėjusią ir namų papuošalu tapusią žmoną, kuriai nieko nereikia daryti. Filmo veiksmas sąmoningai suplanuotas 1977 m., kai moterys prisikaupė ambicijų išeiti iš namų ir siekti postų valdžioje.

Vertingi pasirinkimai

Originaliausias komercinis kovo repertuaro filmas yra paslaptingai mistifikuotas jausmų trileris “Likimo ekspertai”. Dailiai atrodanti aktorių pora Mattas Damonas ir Emily Blunt suteiks filmui galimybę stipriai startuoti, nes toliau jo likimas priklausys nuo atsiliepimų poveikio. Įdomu, ar lietuvius užkabins atsidarančių durų teorija ir mistinių pajėgų pastangos, kad du jauni žmonės niekuomet nesusitiktų. Efektingai jaudinantis pramoginis filmas dar sykį primena, kad niekas mūsų gyvenime nevyksta atsitiktinai ir kiekvienas netyčinis susitikimas gali kardinaliai pakeisti likimą, nors iš pradžių to net neįsivaizduojame.

"Veido" archyvas

“Likimo ekspertai”

Režisierius Zackas Snyderis toliau stebina chameleoniškais stiliaus pokyčiais. Fantastinis trileris “Nelauktas smūgis” visiems atradusiems jį repertuare padovanos gerų įspūdžių. Seksualios išvaizdos merginos ir ginklų arsenalas žada intrigą vyriškoms fantazijomis. Pridėkite talentingai gražių aktorių rinktinę, pasiutusią režisieriaus vaizduotę, šokius primenančią dvikovų choreografiją, brangiai kainuojančius vizualinius efektus. Filmas pataiko į lietuviškam skoniui svetimą komikso teritoriją ir jo gebėjimas ilgiau išsilaikyti repertuare priklausys nuo gudresnės platinimo strategijos.

3D atrakcijos

Rečiau rinkoje besireiškianti “Meedfilms” mėgins pasinaudoti nenugalimojo Jameso Camerono pavarde. Revoliucinio “Įsikūnijimo” tėtušis panardins 3D kameras po vandeniu ir paleis ekstremalią mažiau žinomų aktorių ekspediciją Australijos pavojingų olų labirinte, kuriame slepiasi mistinis teroras. J.Camerono dalyvavimas sufleruoja, kad siaubo trileryje “Sanctum 3D” erdviniai efektai bus išnaudoti aukščiausiu lygiu, skatins žavėtis tobulai užfiksuotų vaizdų grožiu ir baugins įtaigiai sustyguota klaustrofobine atmosfera. Tačiau filmui trūksta istorijos pagrindo, didesnės intrigos, įdomesnių personažų ir prasmingesnių dialogų.

Lietuvoje įsitvirtinanti Estijos bendrovė “SmartWays” ketina pasiūlyti absoliučią rinkos naujovę, nes repertuaras dar niekuomet neturėjo 40 minučių trukmės 3D atrakciono. Informatyvi dokumentinio stiliaus fantazija “Sea Rex – jūrų dinozaurai 3D” praėjusią vasarą buvo sukurtas specialiai IMAX gigantiškų ekranų sistemai. Pas mus tokių kino teatrų nėra ir per artimiausius penkerius metus tikrai nebus, tad teks grožėtis sumažintu ir lietuviškai įgarsintu dinozaurų šou ir iš arčiau pažinti paleontologinį periodą.

IMAX filmai – tai įspūdžio kinas, todėl techninis atlikimas ir efektingumas nekelia net menkiausių abejonių. Didžiausių abejonių kyla dėl kainodaros: ar iš tiesų bus bandoma parduoti 40 minučių reginį už įprastą bilieto kainą?

Nejuokingos komedijos

Platintojai ketina juokauti specifiniais filmais. Kam gali būti įdomi kriminalinė persirenginėjimų komedija “Didžiosios motušės namai: obuolys nuo obels…”? Lietuvos žiūrovai dar 2000-aisiais susipažino su komiko Martino Lawrence’o FTB agentu, kuris persirengia stora pagyvenusia močiute. Tuomet į kvailą komediją parduota neįtikėtinai daug – 22,3 tūkst. bilietų, tačiau daug prastesnis “Didžiosios motušės namų” tęsinys net nepateko į lietuvišką repertuarą. Dabar staiga vėl atgijo komerciniai jausmai naiviam tualetiniam humorui. Neverta gaišti laiko dėl šios nesąmonės.

Broliai Farrellai kadaise džiugino smagiomis ir provokuojančiomis komedijomis, bet ilgainiui jų originalaus humoro pojūtis išblėso, o nuolat pasikartojantys pokštai žiūrovams atsibodo. Vyrus nuo pavadėlio paleidžianti ir moterims naujų galimybių atskleidžianti neištikimybių komedija “Savaitė be žmonų” vėl mėgins seksualiniais juokeliais atgaivinti patrakusių brolių Farrellų reputaciją, tačiau net laisvę pajutęs ir žmonos leidimą “kabinti” svetimas moteris gavęs Owenas Wilsonas su lietuvių kilmės amerikiečiu Jasonu Sudeikiu neišgelbės filmo nuo trumpalaikio susidomėjimo. Kam žiūrėti filmą, kurio pabaigą su moralizuojančiais pamokymais (eiti į kairę negražu) lengva atspėti iš anksto?

Kaimynų komercija

Rusiškos komercijos fronte laukia net du filmai, skirti tai pačiai auditorijai. “Likimo ironijos” perdirbinio triumfas paskatino prodiuserius štampuoti laiko patikrintas kultines komedijas su jaunesniais aktoriais. Autoriai sako, kad “Tarnybinis romanas. Dabartiniai laikai” nėra senos geros komedijos tęsinys, o tik prisitaikymas prieš stipriai pasikeitusios šiandienos ir minimaliai pakeistu siužetu. Tai akivaizdžiai reiškia, kad godūs prodiuseriai trokšta susirinkti pinigų ir prisilioti į kiną vyresniąją kartą. Filmas blaškysis tarp Maskvos ir Dubajaus, nes solidų biudžetą turėjusiai komedijai būtinai reikėjo egzotiškų vaizdų.

Paskutinę minutę į repertuarą įšoko romantinė komedija “Meilė kaip seilė 3″, kurios pirmųjų dviejų serijų pas mus niekas nerodė ir apie jas mažai kas girdėjo.

Animacija, verta milijono

Lietuviškai dubliuotai animacijai repertuaras visuomet draugiškai nusiteikęs, o charizmatiškieji “Rango” chameleonai gundo susiplanuoti garantuotą pasimatymą. Įgarsinimui vadovavęs režisierius Tomas Donela buvo sužavėtas lietuvių aktorių talento improvizuoti akcentus ir atsidavimo vaidmenims. Originalioje versijoje gyvenimo prasmę apnuoginančius pokštus skaldo ir vasariškai pasipuošusį žavų chameleoną vaidina Johnny Deppas, tad jo ištikimiausių gerbėjų kariauna masiškai pirks bilietus. Etatinio “Karibų pirato” taip lengvai neatpažinsite, bet specifinės judesių manieros ir veido mimika neleis apsirikti, kad chameleonas – it nulietas J.Deppas.

"Veido" archyvas

“Rango”

Praleisti, pamiršti, nesigailėti

Stilingas kriminalinis trileris “Nežinomas” yra antras Berlyno kino festivalio oficialios programos filmas, atskubėjęs iki Lietuvos repertuarų po vesterno “Tikras išbandymas”. Tai dar vienas elitinio aktoriaus Liamo Neesono bandymas užsidirbti lengvų pinigų, kuriuos prodiuseriai jam pradėjo masiškai brukti po “Pagrobimo” finansinės sėkmės. Vyras atvažiuoja į Berlyną, susižaloja per avariją, prabunda po keturių dienų komos ir išsiaiškina, kad kitas žmogus pagrobė jo tapatybę ir netgi mylima žmona jo nepažįsta. Mokslininkas pradeda įtarti, kad nelaimingas atsitikimas kelyje buvo ne atsitiktinis, o nematomų priešų suplanuotas. Galite būti tikri, kad L.Neesonas viską prisimins ir išdaužys blogiukus, nes jis labai stiprus ir piktas.

"Veido" archyvas

“Nežinomas”

Holivudo strategai mėgsta kopijuoti tas pačias idėjas, todėl jau turėjome įprasti prie filmų dvynių. Gruodį komercinius repertuarus trumpam užgrobė “Horizontas”, o dabar JAV megapolį ir vėl puola pikti ateiviai. Fantastinis veiksmo trileris “Pasaulinė invazija: mūšis dėl Los Andželo” gali pasiūlyti tik efektingų susišaudymų, sprogimų, tradicinių konfliktų, nuspėjamų intrigų, kompiuterinės animacijos įrankiais nupieštų ateivių ir naivios patriotinės pabaigos komplektą. Tas pats “Horizontas”, tik prabangiau atrodantis holivudinis niekalas.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...