Konstitucinis teismas
Premjeras Andrius Kubilius norėtų, kad sunkmečiu Konstituciniam Teismui (KT) būtų draudžiama kištis į Vyriausybės fiskalines priemones.
“Ekonominės politikos reikalai turėtų būti visada politikos reikalai, o ne teisės ar kokios konstitucinės doktrinos reikalai”, – ketvirtadienį Seime per Vyriausybės valandą sakė A.Kubilius.
Vengrijos parlamentarai šią savaitę apribojo Konstitucinio Teismo galias, priimant sprendimus dėl biudžeto formavimo ir mokesčių politikos.
Premjero teigimu, susipažinus su Vengrijos patirtimi, būtų naudinga ir patiems diskutuoti: “Nes kartais Lietuvoje yra labai neaiškios ribos tarp ekonominės politikos principų -kokie mokesčiai būtų taikomi, kokios gali būti daromos išlaidos valstybėje – ir suvokiamų konstitucinių principų”.
Pasak premjero, tos “ribos turėtų būti aiškiau apibrėžiamos ir ateityje tam reikėtų skirti dėmesio”.
Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas Kęstutis Glaveckas irgi remia vengrų sprendimą.
“Protinga būtų ir Lietuvoje taikyti tokią tvarką, ypač sunkmečiu”, – BNS sakė komiteto vadovas.
KT vasarą paskelbė, kad negalima vieniems pensininkams pensijas sumažinti labiau nei kitiems. Be to, dirbantiems pensininkams pensijos negalėjo būti mažinamos daugiau nei nedirbantiems.
Siekdamas mažinti biudžeto deficitą, Seimas 2009 metų pabaigoje sumažino pensijas ir kitas socialines išmokas.
Na, KT įsikiša tik tada, kai to panori 1/3 Seimo narių, Vyriausybė ar Prezidentas(ė). O kodėl įsikiša? Kad “kartais” Seimo išleidžiami įstatymai kertasi su Konstitucijoje įtvirtintomis nuostatomis – šiuo atveju, atviras diskriminavimas. Tai, jeigu jau užsimojo mažinti pensijas, tai arba visai nemažina arba mažina visiems, bet tada priedo su pensijomis reikėtų sumažinti VISIEMS be jokios išimties atlyginimus (reiškiasi, ir Seimas turėtų sau susimažinti tiek pat atlyginimus, kiek apkarpo pensijas).
Bet paprasčiausiai to nedarys, o ir be to, šis sprendimas nebus populiarus, nebent Kubiliui tikrai yra nusispjauti į Lietuvos visuomenės požiūrį.
Bet dėl vieno dalyko sutinku su juo, KT tikrai neturėtų kištis į Valstybės ekonomiką, jeigu įstatymai nepamina Konstitucijos. Į ekonomiką turėtų kištis ekonomistai, kurie yra realiai susipažinę su esame padėtimi rinkoje ir gali ne tik patarti, bet ir išvairuoti valstybę iš esamos duobės. Gaila, bet taip kol kas nėra, o ir nebus niekada, nes Seimas vyrauja “familijos” grupuotės (primena ATR žlugimo laikus, ne?)