2011 Gegužės 27

Prezidentė dalyvauja susitikime Varšuvoje

veidas.lt

BFL

Prezidentė Dalia Grybauskaitė dalyvauja Varšuvoje vykstančiame 19 Vidurio Europos šalių vadovų susitikime. Renginyje numatyta ir Vidurio Europos lyderių vakarienė su Jungtinių Amerikos Valstijų prezidentu Baracku Obama (Baraku Obama).

Pasak prezidentės atstovo spaudai Lino Balsio, pagrindinė susitikimo tema bus Vidurio Europos regiono pokyčiai per pastaruosius 20 metų ir tolesni europinės bei euroatlantinės integracijos lūkesčiai. D.Grybauskaitė, anot jo, per susitikimą taip pat kels energetinio saugumo ir kuriamos priešraketinės gynybos sistemos klausimus.

L.Balsys BNS sakė, kad dar ne visos Vidurio Europos šalys yra Europos Sąjungos narės ir Lietuva mato aiškų savo vaidmenį, kaip pasidalyti šalies, kuri per pastaruosius 20 metų sėkmingai įsiliejo tiek į ES, tiek į NATO, patirtimi.

“Prezidentė pabrėš reformas, kurias kiekvienai šaliai būtina atlikti pradedant euroatlantinės integracijos procesus. Tai labai svarbūs procesai, ne mažiau svarbūs nei pati narystė, nes būtent tuo metu, kai šalis rengiasi narystei ES arba NATO ji priversta gerąja prasme atlikti būtinas reformas – demokratinių institucijų stiprinimą ir ekonomines reformas. Lietuva galės padėti ir jau padeda šalims, kurios to nori, dalydamasi savo patirtimi, kaip mums pavyko nueiti tą kelią”, – kalbėjo prezidentės patarėjas.

Lenkijos prezidentas Bronislawas Komorwskis (Bronislavas Komorovskis) atidarydamas Karalių rūmuose vykstantį susitikimą sakė, jog Varšuvoje bus kalbama apie Vidurio Europos šalių patirtį, kuri yra naudinga plėtojant demokratiją ir laisvę Europoje bei pasaulyje

“Aš manau, kad kiekviena iš mūsų šalių perėjo nelengvą kelią nuo totalitarizmo demokratijos link, mūsų dalis Europos buvo labai išskirtiniame kelyje – paženklintame karų, konfliktų, diktatoriškų režimų, o taip pat žmogaus ir nacionalinių laisvių”, – kalbėjo Lenkijos prezidentas.

Kalbėdama apie energetinį saugumą, prezidentės patarėjo teigimu, D.Grybauskaitė pirmiausia dėmesį atkreips į branduolinę energetiką.

“Prezidentė kels klausimą dėl branduolinio saugumo – kad būtų atliekami atsparumo testai ne tik esamoms, bet būsimoms branduolinėms elektrinėms, kad šalys, kurios plėtoja atominę energetiką, kuo skaidriau ir saugiau tai darytų”, – pasakojo L.Balsys.

Lietuvos vadovė penktadienį dalyvaus bendroje Lenkijos prezidento vardu rengiamoje Vidurio Europos lyderių ir B.Obamos vakarienėje. Šiame neformaliame susitikime ji kels priešraketinės NATO gynybos sistemos apimties klausimą. Aljansas kuriant šią sistemą siekia bendradarbiauti su Rusija, tačiau abiems pusėms kol kas sunkiai pavyksta rasti sutarimą esminiais šios sistemos kūrimo klausimais.

“Susitikimuose su Vidurio Europos šalių vadovais ir JAV prezidentu kalbėsime apie transatlantinio bendradarbiavimo stiprinimą. Varšuvoje kelsiu klausimus, kurie ypač aktualūs Lietuvai ir kitoms NATO pasienyje esančioms šalims. Mes siekiame, jog priešraketinė NATO gynybos sistema, dėl kurios susitarėme pernai Lisabonoje, apimtų visas aljanso šalis”, – vizito išvakarėse teigė šalies vadovė.

L.Balsys pasidžiaugė, kad į Varšuvoje 17 kartą rengiamą susitikimą pakviesti ir Estijos bei Latvijos vadovai.

“Gerai, kad visos trys Baltijos šalys yra pakviestos, nes Lietuva jau antrą kartą pakviesta, o Latvija su Estija – pirmą kartą. Tai reiškia, kad Vidurio Europos ir Baltijos regionai yra nusiteikę kryptingai bendradarbiauti. Mes čia atstovaujame labiau šiauriečiams, Šiaurės Europos ir Baltijos jūros regionui. Šis susitikimas, prezidentės manymu, yra naudingas Lietuvai”, – sakė prezidentės atstovas.

Prieš valstybių vadovų vakarienę Varšuvoje įvyks trišalis Lietuvos, Latvijos ir Estijos prezidentų susitikimas.

Lietuva susitikime dalyvaus ir kaip Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijai bei Demokratijų Bendrijai pirmininkaujanti šalis.

D.Grybauskaitė kartu su Kosovo prezidente Atifete Jahjaga yra vienintelės moterys šiame susitikime.

Dėl Kosovo pakvietimo šį renginį boikotavo Serbija, nuo kurios Kosovas atsiskyrė. Į renginį dėl tos pačios priežasties neatvyko ir Rumunijos prezidentas.

Pastarąjį kartą susitikimas vyko 2009 metais Serbijoje.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...