Kęstutis Girnius
Prezidentė Dalia Grybauskaitė klydo kalbėdama apie Rusijos ir Jungtinių Valstijų nusiginklavimo derybų pavojų Baltijos šalims, mano politikos apžvalgininkas Kęstutis Girnius.
Politologo įsitikinimu, JAV prezidento Baracko Obamos (Barako Obamos) administracija daro net daugiau, kad užtikrintų Baltijos šalių saugumą.
“Prezidentės įsitikinimas, kad buvo rengiamas Lietuvai ir Vidurio Europos šalims nepalankus Rusijos ir Amerikos susitarimas, buvo pagrįstas klaidinga informacija”, – pirmadienį BNS sakė Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto dėstytojas Kęstutis Girnius.
Taip politikos ekspertas komentavo prezidentės D.Grybauskaitės pareiškimą, kad susitikti su JAV prezidentu B.Obama Prahoje šį pavasarį ji nevyko, nes manė, kad JAV ir Rusijos susitarimas dėl nusiginklavimo gali pažeisti Baltijos šalių ir Rytų Europos regiono interesus.
K.Girniaus įsitikinimu, “gandai ar įsitikinimai, kad vyks suokalbis, buvo klaidingi”.
“Galbūt čia būtų pamoka prezidentei, kad darant tokį sprendimą kaip kelionė į Prahą, negalima pasikliauti vien gandais arba intuicijomis, ir galbūt būtų protingiau sekti protokolo, diplomatijos taisykles”, – sakė K.Girnius.
“Manau, kad prezidentei buvo suteikta klaidinga informacija ir, deja, ji pagal šią klaidingą informaciją ir elgėsi. Stebina tai, kad ji nepripažįsta, kad susitikimas nebuvo toks, kaip ji įsivaizdavo”, – pridūrė politologas.
Eksperto teigimu, vertinant šią situaciją kyla mintis, ar prezidentei nereikėtų praplėsti savo patarėjų gretų.
Anot K.Girniaus, JAV ir Rusijos planai mažinti branduolinį arsenalą “tik padaro pasaulį saugesnį ir tikrai nepaveikia Rytų ir Vidurio Europos šalių saugumo”.
K.Girnius pabrėžė, kad NATO kaip tik B.Obamai tapus prezidentu ėmėsi kurti Baltijos šalių gynybos planus.
“Praktiškai B.Obama daro daugiau negu daro G.W.Bushas. Prezidentė ir jos komanda neadekvačiai įvertino situaciją”, – sakė K.Girnius.
Apžvalgininko nuomone, Vašingtone “didelio pasitenkinimo nesukels” ir prezidentės užuomina, kad V.Adamkaus prezidentavimo metais Lietuva buvo tapusi JAV politikos įkaite.
“Tai yra šiek tiek neatsargus formulavimas, nes sukuria įspūdį, kad Amerika diktuoja ir verčia Lietuvą veikti prieš savus interesus. Kita vertus, Amerikoje yra politikai ir jie gali suprasti, kad prezidentė kalba vidaus politikos sumetimais”, – sakė K.Girnius.
Prezidentė sekmadienį transliuotame interviu TV3 televizijai pareiškė mačiusi pavojų dėl balandį pasirašytos JAV ir Rusijos nusiginklavimo sutarties, po kurios B.Obama iškart susitiko su Vidurio ir Rytų Europos lyderiais. Prezidentė pati nusprendė šiame susitikime nedalyvauti ir delegavo premjerą Andrių Kubilių.
“Tai buvo surišta su derybomis tarp JAV ir Rusijos dėl nusiginklavimo pasaulyje ir tame tarpe Europoje. Matydama, kad tai gali neatitikti bent jau Rytų Europos ir Baltijos šalių regiono interesų, aš nenorėjau gerti šampaną už tokią perspektyvą”, – sakė prezidentė.
Konkrečių galimų grėsmių Baltijos šalims D.Grybauskaitė neįvardijo, bet teigė nenorinti, kad “tai būtų kaina europinio nusiginklavimo Baltijos šalių sąskaita”.