Politika
Prezidentė Dalia Grybauskaitė kol kas neketina kištis į tai, kaip bus sprendžiama su pašalintu prezidentu Rolandu Paksu susijusi teisinė problema. Tačiau, valstybės vadovės nuomone, Lietuva turės įvykdyti Strasbūro teismo sprendimą, sako šalies vadovės patarėjas Linas Balsys.
Kaip trečiadienį rašo “Kauno diena”, po to, kai praėjusią savaitę Europos Žmogaus Teisių Teismas (EŽTT) nusprendė, kad R.Pakso teisės buvo pažeistos, nes jam iki gyvos galvos neleista siekti Lietuvos parlamentaro mandato, pašalintasis prezidentas pareiškė tikįs, jog ir D.Grybauskaitė prisidės įgyvendinant EŽTT sprendimą.
Tačiau, pasak L.Balsio, valstybės vadovė bent dabar neketina kištis į R.Pakso problemos sprendimą.
“Sudaroma vyriausybinė ekspertų darbo grupė, kuri pateiks savo pasiūlymus. Seime taip pat, kiek žinau, yra dirbama tuo klausimu. Todėl čia prezidentės įsikišimo nereikia”, – teigė L.Balsys.
Anot jo, D.Grybauskaitė savo nuomonę galės pareikšti tuomet, kai Vyriausybė bei Seimas jau bus apsisprendę, kaip spręsti EŽTT iškeltą problemą dėl R.Pakso, ir valstybės vadovei reikės pasirašyti arba vetuoti Seimo priimtus įstatymus. Tačiau atkreipiamas dėmesys, kad prezidentė negali vetuoti priimtų Konstitucijos pataisų.
Kita vertus, pasak jo, prezidentė mano, kad Lietuvai būtina priimti sprendimus, įgyvendinant EŽTT sprendimą R.Pakso byloje.
Strasbūre įsikūręs tarptautinis teismas praėjusią savaitę paskelbė, jog Lietuva pažeidė Europos žmogaus teisių konvenciją, uždrausdama R.Paksui visą gyvenimą būti renkamam į parlamentą. EŽTT pareiškė, kad įstatyme įtvirtintas “nuolatinis” ir “neatšaukiamas” draudimas yra neproporcingas.
Vyriausybė pirmadienį pranešė ketinanti sudaryti ekspertų darbo grupę, kuri spręs, kokius Lietuvos teisės aktus reikia keisti dėl Strasbūro teismo sprendimo įgyvendinimo.
KT pirmadienį savo ruožtu pareiškė, kad įgyvendinant EŽTT sprendimą R.Pakso byloje būtina keisti Lietuvos Konstituciją, nes atsirado nesuderinamumas tarp pagrindinio šalies įstatymo ir Europos žmogaus teisių konvencijos.
Partija “Tvarka ir teisingumas” antradienį informavo, kad dėl Strasbūro teismo sprendimo įgyvendinimo R.Paksas inicijuoja atskirą “tarptautinę teisės ekspertų grupę”.
Pasak pranešimo, R.Pakso inicijuojamoje darbo grupėje jau sutiko dalyvauti profesoriai Saulius Arlauskas ir Alfonsas Vaišvila ir buvęs Tarptautinio prisiekusiųjų arbitrų instituto Europos skyriaus prezidentas Eugen Salpius. Pastarasis buvo R.Pakso advokatas, sprendžiant jo bylą EŽTT.
Politikas teigia stipriai abejojantis, kad Vyriausybės pasamdyti ekspertai bus nešališki. Jis taip pat teigia kreipęsis į Vyriausybę, kad ši į jo sudaromą darbo grupę deleguotų savo atstovą.
R.Paksas iš prezidento posto pašalintas 2004 metais, Konstituciniam Teismui (KT) pripažinus, kad jis šiurkščiai pažeidė šalies Konstituciją ir sulaužė priesaiką, kai suteikė Lietuvos pilietybę verslininkui Jurijui Borisovui už šio duotą finansinę paramą ir leido verslininkui suprasti, kad dėl jo teisėsaugos institucijos atlieka tyrimą bei klausosi jo pokalbių.
Atsižvelgdamas į KT išaiškinimą, Lietuvos parlamentas 2004 metais netrukus po R.Pakso apkaltos įstatyme įtvirtino, kad “Seimo nariu negali būti renkamas asmuo, kurį Seimas apkaltos proceso tvarka pašalino iš užimamų pareigų ar panaikino jo Seimo nario mandatą”. Pagal KT išaiškinimą, R.Paksui taip pat uždrausta eiti kokias nors kitas pareigas, kur būtina priesaika, pavyzdžiui, jis negali tapti ministru.