2011 Vasario 16

Lietuva

Prezidentūroje įteiktos Nacionalinės kultūros ir meno premijos

veidas.lt

Trečiadienį minint Valstybės atkūrimo dieną, Prezidentūroje menininkams įteiktos šešios Nacionalinės kultūros ir meno premijos.

Premijomis apdovanoti kompozitorius ir dirigentas Vaclovas Augustinas, tapytojas Jonas Gasiūnas, teatro režisierius Povilas Mataitis ir teatro dailininkė Dalia Lidija Mataitienė, rašytojas Icchokas Meras, operos dainininkas Virgilijus Kęstutis Noreika bei rašytojas Rolandas Rastauskas.

“Jūsų kūryba jau tapo mūsų savastimi. Jūsų padedami, mes giliau, jautriau ir subtiliau pažįstame save ir kitus. Per amžius kauptas ir puoselėtas mūsų šalies kultūrinis lobynas Jūsų dėka tapo turtingesnis ir gyvybingesnis. Jis liudija mums ir pasauliui neišsemiamas visos mūsų tautos kūrybines galias”, – prieš įteikdama premijas, sakė prezidentė Dalia Grybauskaitė.

“Per Jūsų kūrybą ir kitų tautų žmonės geriau mus supranta, pažįsta, mes jiems tampame artimesni. Lietuvos kultūra ir unikali kalba visada buvo, yra ir bus mūsų šalies pasididžiavimo ir tapatybės šaltinis”, – kalbėjo šalies vadovė.

Prieš įteikiant premijas, tylos minute buvo pagerbtas trečiadienį miręs iškilus poetas, visuomenės veikėjas Justinas Marcinkevičius.

“Lietuva atėjo į Nepriklausomybę per kultūrą, sakė šiandien išėjęs tautos poetas Justinas Marcinkevičius. Jo pavyzdys mums liudija, kad ir vienas žmogus – kūrėjas – gali sutelkti tautą bendram tikslui. Visu savo gyvenimu ir kūryba Poetas mus mokė dėti patį brangiausią žodį LIE-TU-VA”, – sakė prezidentė.

Jos žodžiais, visais Lietuvos gyvavimo šimtmečiais turėjome savuosius kultūros šviesulius, kurie kėlė, vedė tautą į pažangą ir laisvę, okupacijų metais stiprino laisvės viltį.

“Kultūra padėjo išsaugoti lietuvybės dvasią emigracijoje ir tremtyje. Todėl Nacionalinės premijos įteikiamos vasario 16-ąją, tokią svarbią Lietuvai dieną. Valstybės atkūrimas prieš 93-jus metus šiandien reiškia, jog visi kūrėjai gali nevaržomai atsiskleisti kūryboje, dovanoti ją pasauliu”, – kalbėjo D.Grybauskaitė.

“Kultūra – mūsų tapatybės išraiška, jungtis, tvirčiausiai mus susiejanti, suvienijanti. Siekianti, kad mes neprarastume vienas kito, o šalis turėtų orią ir garbingą ateitį”, – sakė šalies vadovė.

Kultūros ministras Arūnas Gelūnas, sveikindamas Nacionalinių premijų laureatus, sakė, kad premijų įteikimo dieną tampa akivaizdu, jog, kaip sakė trečiadienį miręs poetas J.Marcinkevičius, dvasia yra viršesnė už kūną.

“Premijų teikimo dieną šita akivaizdybė iškyla visa jėga prieš mūsų akis. (…) Fiziškai jis gali išeiti, bet kūriniai tampa viršesni, didesni už patį kūrėją”, – kalbėjo ministras.

Jis taip pat pabrėžė, kad “tik kūrybinga tauta, kuri vertina savo kūrėjus, gali atremti kasdienybės ir ekonominius iššūkius” ir išlikti stipria bei oria. “Kontempliuokime kultūros stebuklą, žmogaus dvasios didybę”, – sakė A.Gelūnas.

Dirigentui V.Augustinui premija skirta už chorinio meno galių plėtrą, už sakralinės muzikos šiuolaikiškumą, tapytojui J.Gasiūnui – už tapybos galimybių atnaujinimą, už šiuolaikinio mąslaus meno idėjų sklaidą, rašytojui I.Merui – už tragiškųjų XX amžiaus žmogaus patirčių atskleidimą moderniojoje lietuvių prozoje.

Teatro režisierius P.Mataitis ir teatro dailininkė D.L.Mataitienė premijomis pagerbti už lietuvių folkloro gelmių atskleidimą Lietuvai ir pasauliui, už liaudies tradicijos bei šiuolaikinės scenografijos darną.

Operos solistas V.K.Noreika premija apdovanotas už aukščiausią vokalinį meistriškumą, už neblėstantį talentą, rašytojas R.Rastauskas – už žaismingos ir ironiškos eseistikos būtį pasaulyje, už sakinio eleganciją.

Nuo 1989 metų Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos kasmet teikiamos už reikšmingiausius pastarųjų penkerių metų Lietuvos ir Pasaulio lietuvių bendruomenės menininkų sukurtus kūrinius.

Kasmet teikiama ne daugiau kaip šešios Nacionalinės kultūros ir meno premijos, kurių kiekvienos dydis – 104 tūkst. litų.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...