Pažvelkime, kaip pasaulio architektai įsivaizduoja mūsų ateities namus.
Daugeliui mūsų namai asocijuojasi su blokiniais daugiabučiais ir automobilių prigrūstais kiemais. Tačiau pasaulio urbanistikos ekspertai tikina, kad praeis keli šimtai metų ir tipiški keturių sienų su stogu butai jau nebebus tradicinis būstas.
Kaip prognozuoja žurnalas “Forbes”, pristatęs įdomiausias ateities būstų vizualizacijas, klimato kaita, didėjantis gyventojų skaičius pasaulyje bei geopolitiniai pokyčiai jau dabar nubrėžia gaires, kaip atrodys mūsų gyvenamosios erdvės ateityje.
Niujorko architektas Victoras Vetterleinas pabrėžia, kad visi namai ateityje bus kuriami ir statomi panaudojant saulės, vėjo ir vandens energiją, o vis tobulėjančios technologijos atveria neaprėpiamas galimybes projektuotojams.
Štai šveicarų grafikos dizaineris Timonas Sageris suprojektavo ateities namus, pavadintus “Wolke 7″, kurie kasdienį gyvenimą tiesiogine to žodžio prasme pakylėja į naujas erdves. Jungtinės Tautos prognozuoja, kad 2100 m. pasaulio gyventojų skaičius pasieks 10 mlrd., tad gyvenimas “dangaus namuose”, T.Sagerio nuomone, galėtų pagelbėti susiduriant su sunkumais dėl gyventojų perviršio.
Šie ir kiti architektų fantazijos vaisiai šiandien atrodo dar nelabai realiai, bet jų autoriai tikina, kad net ir pačios fantastiškiausios idėjos yra pagrįstos logika. Kada tokie namai taps kasdienybe, dabar dar niekas negali pasakyti, bet architektai įsitikinę, jog efektyviausios idėjos ilgainiui tikrai bus įgyvendintos.
Uraganams atsparus namas
Honkongo “10Design” grupės architektas Tedas Givensas sukūrė galingiems uraganams atsparaus būsto prototipą. Pakilus stipriam vėjui hidraulinė svirtis namą įtraukia po žeme. Kai uraganas praeina, namas vėl iškyla į paviršių ir jo gyventojai tęsia normalų gyvenimą.
Namai danguje
Dėl šio namo, kurio autorius – Šveicarijoje dirbantis dizaineris T.Sageris, skrydžiai pirmąja klase įgyja naują prasmę. Kelis denius turinčiame skraidančiame name yra viskas, ko tik gali reikėti patogiam gyvenimui.
Juose nebaisūs jokie karščiai
Korėjos dizaineris Christopheris Danielis sukūrė namo, pritaikyto gyventi karštose ir sausringose vietovėse, koncepciją. Atsižvelgiant į saulės aktyvumą galima reguliuoti netgi, pavyzdžiui, langų stiklų skaidrumo lygį. Namo projektas sukurtas galvojant apie karščių alinamus JAV Kalifornijos valstijos gyventojus.
Povandeninis viešbutis
Įsivaizduokite, kad žiūrėdami per savo viešbučio kambario langą matote praplaukiančių margaspalvių žuvų kolonijas. Šio viešbučio, kurio idėja priklauso Lenkijos kompanijos “Deep Ocean Technology” kūrėjams, svečiai tokią galimybę turėtų, mat pastatai yra ir panirę po vandeniu, ir virš jo. Čia būtų galima mėgautis nardymo, SPA malonumais, o panorėjus įkvėpti gryno oro – pailsėti virš vandens iškilusiose terasose.
Namai kalvose
Vos žvilgtelėję pamatysite pačią paprasčiausią kalvą. Bet įsižiūrėję įdėmiau pastebėsite, kad ši kalva turi įėjimą. Tokių požeminių būstų autoriai – Vankuverio (Kanada) architektai. Po žole apaugusiais piliakalniais pasislėpę nedideli namai puikiai įsilieja į natūralų kraštovaizdį.
Puikus straipsnis!