2013 Liepos 17

Privalomasis sveikatos draudimas: socialinis teisingumas ar neteisingumas

veidas.lt


Atsakymų, kodėl dirbantieji moka nemenkas privalomojo sveikatos draudimo (PSD) įmokas, tačiau už jas negauna visų reikalingų paslaugų, daug. Vieną priežastį Seimas nutarė eliminuoti.

“Nedirbančios turtingų ponų žmonos ar dešimt ir daugiau metų užsienyje gyvenantys žmonės tris mėnesius sumoka po 90 Lt PSD įmoką ir Lietuvoje gauna paslaugų, net operacijų, reabilitacijos, už keliasdešimt tūkstančių litų. Ligonių kasų duomenimis, tokių asmenų susidaro apie 200 tūkst. Tai neteisinga dirbančių ir įmokas mokančių žmonių atžvilgiu”, – galiojančią tvarką kritikuoja Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininko pavaduotojas Antanas Matulas.
Maža to, Konstitucinis Teismas nurodė, kad paslaugas reikia suteikti iš karto vos sumokėjus įmoką.
Grupė Seimo narių siūlo, kad nedirbantis ir valstybės PSD neapdraustas žmogus gaus paslaugą tik tuo atveju, jei pats mokės PSD įmoką nuolat. Jei įmokų bus nemokėjęs iki pusmečio, draudimas įsigalios sumokėjus už šį laikotarpį visą sumą, jei bus nemokėjęs nuo pusės metų iki metų – dar ir vienos minimalios algos dydžio įmoką, o jei daugiau kaip metus – įmoką už metus plius trijų minimalių atlyginimų dydžio “baudą”. Taip bus užkirstas kelias piktnaudžiauti – sumokėti 90 Lt ir gauti tokią pat paslaugą, kaip metų metais keliskart didesnes įmokas mokantys žmonės.
A.Matulo manymu, nenormalu ir tai, kad valstybė už savo draudžiamus asmenis moka 733,2 Lt metinę PSD įmoką, kai dirbantieji – per triskart daugiau, vidutiniškai apie 2,5 tūkst. Lt per metus. O valstybė prisiėmusi prievolę mokėti net už 56,4 proc. (beveik 1,7 mln.) PSD įmokų mokėtojų: už nedirbančius pensininkus, darbo biržoje registruotus bedarbius, gaunančiuosius socialinę pašalpą, nėštumo atostogų išėjusias moteris, vaikus iki 18 metų, dieninių skyrių studentus etc.
“ES nėra kitos valstybės, kuri draustų tiek daug žmonių. Bet jei jau valstybė draudžia pati, turi mokėti tiek pat, kiek moka dirbantis žmogus”, – neabejoja A.Matulas.
Priešingu atveju socialinis solidarumas tampa socialine neteisybe kitų piliečių atžvilgiu.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...