Trys klausimai Sveikatos apsaugos viceministrei Laimutei Vaidelienei
– Ar privalomasis vaikų sveikatos patikrinimas prieš naujus mokslo metus nėra tik formalumas? Ar gydytojai, tėvai, mokytojai jį vertina kaip veiksmingą priemonę gerinant vaikų sveikatą, užkertant kelią ligoms?
– Esu įsitikinusi, kad tai nėra tik formalumas. Norint pažymą gauti, visų pirma šeimos gydytojas vaiką turi apžiūrėti ir ištirti. Vizito metu išmatuojamas jo ūgis, svoris, kraujo spaudimas, patikrinama rega, klausa, jei yra sutrikimų, kvėpavimas, kraujotaka. Patikrinamas stuburas, o juk labai dažnai būna jo sutrikimų. Ir jei randamas koks nors nukrypimas, pacientas yra siunčiamas pas konsultantus. Visai gali būti, kad tėvai neatkreiptų dėmesio į šiek tiek prastesnę regą, vos vos iškrypusį stuburą, vaikas galbūt irgi nepasiskųstų. O tokio patikrinimo metu tikrai galima tai pastebėti. Be to, pažymoje gydytojas parašo rekomendacijas mokyklai – mokytojams ir visam personalui. Pateikiamos rekomendacijos dėl fizinio lavinimo pamokų, nurodant, ar vaikas turėtų lankyti pagrindinę, ar parengiamąją grupę. Pažymima apie vaiko ligas, kurios galbūt nebūtinai tik dabar nustatytos, bet jei tai lėtiniai susirgimai, alerginės reakcijos, regėjimo, laikysenos sutrikimai, mokytojai tuomet tuos dalykus žino ir lengviau pritaikyti fizinį krūvį ar pasodinti į artimesnį suolą ir taip toliau. Apie 95 proc. vaikų ateidami į mokyklas rugsėjį šias pažymas pateikia, ir aš tikrai nemanau, kad tai yra tik formalumas.
– Kiek vaikų iš gydytojo kabineto išeina su vienokia ar kitokia diagnoze? Ar toks patikrinimas yra išgelbėjęs bent vieną gyvybę?
– Maždaug pusė vaikų iš gydytojo kabineto išeina žinodami, kad yra visiškai sveiki. Dar tiek pat vaikų diagnozuojami vienokie ar kitokie sutrikimai, tačiau profilaktinis sveikatos patikrinimas nėra skirtas diagnozuoti labai rimtoms, mirtinoms, ligoms. Žinoma, iš kraujo tyrimo galima įtarti mažakraujystę, ir galbūt yra pasitaikę atvejų, kai profilaktinis patikrinimas padėjo laiku diagnozuoti rimtą ligą, tačiau dažniausiai nustatomos tokios ligos, kurios daugeliu atvejų negresia rimtu sveikatos sutrikdymu.
Profilaktinis patikrinimas prisidės ir prie šiuo metu įgyvendinamo projekto – kuriamos vaikų sveikatos stebėsenos informacinės sistemos, kuri padės daugiau sužinoti apie šalies vaikų sveikatos būklę, sistemingai ją stebėti, kryptingai formuoti sveikatos politiką.
– Kiek toks sveikatos patikrinimas per metus kainuoja valstybei? Ar ši suma didėja?
- Ligonių kasų duomenimis, moksleivių paruošimo mokyklai paslauga valstybei per metus pernai kainavo 2,27 mln. eurų. Ši suma kasmet šiek tiek mažėja, nes mažėja ir vaikų. Pernai tokia paslauga buvo suteikta 345,7 tūkst. moksleivių.