2013 Lapkričio 28

Prizų ekonomika: konkurencijos ir azarto galia

veidas.lt


Sporto principas – peržengti esamas galimybių ribas ir už tai gauti apdovanojimą – sėkmingai naudojamas ir kuriant technologines naujoves, ir sprendžiant aktualiausias problemas.

Naują vandens valymo naftos gręžinyje technologiją atrado odontologas, o kosmoso aparatus ar automobilius be vairuotojo sukūrė poros dešimčių entuziastų komandos. Tokioms ambicingoms pasauliui svarbioms inovacijoms atsirasti padėjo vis labiau plintanti vadinamoji prizų ekonomika. Kuo ji skiriasi nuo kitų instrumentų, taikomų inovacijoms kurti ir opioms problemoms spręsti?

Futurologines idėjas realybe paverčia keli entuziastai

Charizmatiškojo milijardieriaus Richardo Bransono skrydžių į kosmosą bendrovė „Virgin Galactic“ jau kitąmet žada atidaryti turizmo į kosmoso sezoną. „Tai skamba ne mažiau neįtikėtinai, kaip ir tai, kad technologiją, kuri panaudota transporto į kosmosą priemonei, kūrė ne kuris nors šios srities pasaulinis gigantas, o nedidukė trisdešimties žmonių kompanija iš Kalifornijos“, – pasakoja kosmoso turistu tapti planuojanti kaunietis verslininkas UPS/„Skubios siuntos“ vadovas dr. Vladas Lašas.
Imtis iššūkio sukurti transporto į kosmosą priemonę paskatino „Xprize“ – nevyriausybinės pelno nesiekiančios organizacijos paskirtas prizas. Beje, prizas – ne iš fantastikos srities: 10 mln. JAV dolerių. Konkurso sąlygose buvo nurodyta, kad jis bus skirtas privačiai, ne valstybės įmonei, kuri sukurs kosminį aparatą, galintį pakelti tris žmones į daugiau kaip 100 km aukštį ir tą pakartoti kas dvi savaitės. Niekas netikėjo, kad tai gali padaryti privati įmonė, tačiau norinčiųjų buvo per dvidešimt komandų.
Dabar paskelbtas naujas konkursas dėl „Google“ prizo tam, kas sukurs įtaisą, kuris nuskris į Mėnulį, nufilmuos kraštovaizdį ir vaizdą atsiųs į Žemę. Prie to jau dirba taip pat apie dvidešimt komandų, dauguma – vos poros dešimčių žmonių dydžio, nors anksčiau toks projektas galėjo būti įmanomas tik milžiniškoms kompanijoms.

Už kelis milijonus – revoliucijos sveikatos apsaugos ar transporto srityje

Prizų ekonomika veikia ne tik tokiose vis dar labiau futurologinėse atrodančiose srityse, kaip kosmosas, bet žada revoliucijų ir žmonijos kasdienybėje.
Štai V.Lašas jau užsisakė „Xprize“ 10 mln. dolerių prizo siekiančios komandos prietaisą – asmeninę kišeninę medicininę „laboratoriją“. Prisijungus prie mobiliojo telefono įrankis galės užfiksuoti pagrindinius sveikatos rodiklius ir diagnozuoti penkiolika ligų. Prietaisiukas kainuoja 100 dolerių, o tyrimas, kuris gydymo įstaigoje kainuotų 150 dolerių, juo atsieis šimtą kartų pigiau. Prizo steigėjai tikisi, kad tai atvers lig šiol nebūtą sveikatos apsaugos prieinamumą ir kokybę, o tai gali tapti tikra revoliucija sveikatos apsaugos srityje.
JAV valstybinė gynybos naujų projektų kūrimo agentūra pasiūlė prizą tam, kas sukurs automobilį, kuris užprogramuotas galėtų nuvažiuoti 200 km atstumą. Per pirmą bandymą Nevadoje prizo varžytuvėse dalyvaujantys automobiliai vietoj 200 km daugiausia nuvažiavo vos 7 km. O po dvejų metų tikslas buvo pasiektas ir prizą laimėjo vieno universiteto ir partnerių komanda. „Bevairuotojinio“ automobilio prototipas jau sukurtas ir teikia daug vilčių, kad taps postūmiu revoliucijai transporto srityje.
Dabar ši JAV valstybinė agentūra užsibrėžė padaryti ne menkesnę revoliuciją kovoje su kibernetinėmis atakomis – naujo konkurso nugalėtojų laukia dviejų milijonų dolerių prizas.
Prizo troškimas paskatinto sukurti ir masinei gamybai pritaikytą automobilį, kuris vienu galonu nuvažiuotų daugiau kaip 100 mylių, maždaug trigubai ekonomiškiau nei vidutinis amerikietiškas automobilis. Ir šio ateities transporto prototipas jau sukurtas. Tiesa, kol kas tai dar ne masinės gamybos produktas. Apskritai ne kiekviena sukurta naujovė būtinai tampa masinės gamybos produktu, bet tai būna smarkus impulsas pažangai toje srityje.
„Xprize“ ir kitos prizų ekonomikos principus naudojančios organizacijos šį principą laiko naujovių varikliu, tiki, kad konkurencijos galia leidžia atrasti sprendimus, kurie atrodė neįmanomi, ir taip paspartinti teigiamus pokyčius pasaulyje.
Beje, prizai padeda spręsti problemas ir iššūkius kuo įvairiausiose srityse. Pavyzdžiui, prizas laukia to, kuris sukurs kelis kartus nei dabar efektyvesnę metodiką, padedančią mokyti vaikus raštingumo. Arba, pasiūlius prizą, JAV tirta, ar per socialinius tinklus įmanoma skubiai pranešti gyventojams kokią žinią: vieną rytą skirtingose vietovėse į orą paleista daugybė raudonų balionų, o konkurso dalyviai turėjo pranešti visų jų buvimo vietą su nuotraukomis ir koordinatėmis.
O štai Afrikoje vienas turtingas asmuo įsteigė prizą tam Afrikos šalies vadovui, kuris atsisveikindamas su šiuo postu nebus patyręs nė vieno korupcijos ar įtarimo ja skandalo.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...