2010 Balandžio 16

Odos priežiūra

Problemos odai – nebebaisios!

veidas.lt

Beveik pusė visų moterų, nesvarbu, kokio tipo jų oda būtų, skundžiasi įvairiais nemaloniais pojūčiais – staiga tvoksteli karščio banga, išmuša raudonomis dėmėmis, odą ima niežėti, tempti, dilgsėti, deginti, neretai ji stipriai išdžiūsta. Tokią odą prižiūrėkite itin švelniai.

Lemia ir išorės veiksniai, ir odos negalavimai

Aukšta arba žema temperatūra, patalpų kondicionavimas ir šildymas, UV spinduliai, netinkamų higienos ir kosmetikos priemonių naudojimas, net genetiniai veiksniai daro įtaką odos būklei. Ypač odos problemos išryškėja pavasarį, kai organizmas pajunta gamtos atbudimą.

Atšilus paprastai mažiau vartojame kreminės pudros, “sunkesnių” kremų, todėl apnuoginta, saulės spindulių ar streso veikiama oda neretai irgi tampa jautresnė, dirglesnė. Kodėl oda kaprizinga? Yra įvairių priežasčių. Antai jautri oda būna įgimta arba tokia tampa po išgyvento streso, nusilpus imunitetui. Jautri gali būti ne tik sausa, bet ir riebi, normali ar mišri oda, vadinasi, tam tikrais atvejais bet kokio tipo oda gali tapti jautri, pvz., parausti reaguodama į aplinkos veiksnius ar įprastą kosmetiką, šerpetoti ar itin išsausėti sukeldama diskomforto jausmą. Vadinasi, turite kuo skubiau pašalinti priežastį, sukėlusią netikėtą organizmo reakciją, ir pasirinkti hipoalerginę kosmetiką.

Mokykitės suprasti signalus

Pravartu prisiminti, kad oda funkcionuoja efektyviai tik tuomet, kai yra sveika. Dažniausia odos problemų priežastis yra pernelyg didelis jos sausumas. Oda tampa šiurkšti, pradeda trūkinėti ir šerpetoti, pasidaro labai jautri, greitai prasideda uždegimai. Nuolatiniu odos sausumu ypač dažnai skundžiamasi sergant alerginėmis ligomis: atopiniu dermatitu, dilgėline, egzema, žvyneline (psoriaze), kontaktine egzema.

Kad taip neatsitiktų, kad laiku užkirstumėte kelią odos problemoms, mokykitės įsiklausyti į savo odą! Ji visuomet parodo, ko jai reikia.

Jautri ir alergiška oda labai dirgli. Jai prižiūrėti rinkitės alergijos nekeliančias, jautriai odai skirtas priemones, kurios stiprina apsauginę hidrolipidinę plėvelę. Venkite staigios temperatūrų kaitos, ilgai nebūkite saulėje, nevartokite didelę dozę vaisių rūgščių ir vitamino A rūgšties turinčių kremų, nesigriebkite garų inhaliacijų, atsisakykite mechaninio giliojo veido valymo procedūrų, nešveiskite šiurkščia vonios pirštine ir – šiukštu! – jokio toniko su spiritu.

Staiga po akimis atsiradę tamsūs ratilai ar patinimai, o ant žandų ar kaktos – paraudimai ar netgi smulkaus raudono bėrimo žymės rodo, kad jums nepakanka vartojamų skysčių kiekio ar nepatinka priemonės su itin aktyviais (pvz., ląstelinių priemonių) komponentais. Venkite produktų, kuriuose yra kvapiklių ir lanolino. Jeigu matote, kad odai neužtenka namų priežiūros ir išvardytų atsargos priemonių, kreipkitės į specialistą.


Išganymas – minkštikliai

Efektyvus pernelyg sausos odos problemų šalinimo pagrindas yra taisyklinga odos priežiūra drėkinamosiomis ir riebinamosiomis priemonėmis – emolientais (lotyniškai “emollire” reiškia “minkštinti”). Taip pat privalu rinktis higienos ir kosmetikos priemones, skirtas sausai, labai sausai ir atopinei odai, į kurių sudėtį įeina daug lipidinių medžiagų. Pašalinkite iš aplinkos visus alergenus ir venkite simptomų paūmėjimą sukeliančių veiksnių.

Kūnui palepinti – minkštinamosios vonios

"Veido" archyvas

Emolientinės (minkštinamosios) vonios ypač praverčia odos priežiūrai, sausos ir atopinės odos gydymui ir profilaktikai. Nes jos pašalina nuo odos paviršiaus prakaitą, negyvą epidermį, odą dirginančias medžiagas ir mikroorganizmus, ją minkština, pagerina po vonios vartojamų priemonių pasisavinimą.

Sausai odai maitinti užtenka kelis kartus per savaitę pasimėgauti vonia su minkštikliais.

Turint rimtesnių odos problemų reikėtų mažiausiai kartą per dieną maždaug 10–15 minučių maudytis vonioje su minkštikliais. Vanduo turi būti kūno temperatūros. Tokios vonios maitina odą, mažina niežėjimą ir atpalaiduoja. Po vonios, nenorint sukelti odos jautrumo ir niežėjimo, odą būtina švelniai nusausinti minkštu medvilniniu rankšluosčiu. Negalima smarkiai trinti.

Po vandens procedūros su minkštikliu rekomenduojama per 3–5 minutes pasitepti odą tinkamu kremu ar emulsija, atsižvelgiant į poreikį. Tai apsaugos per maudynes sudrėkintą odą nuo pakartotinio išsausėjimo ir sumažins niežulį, tik tegu tos priemonės būna be dažiklių ir kvapiklių.

! Maudantis vonioje su emolientais nereikia papildomų prausimosi priemonių.

Emolientinių (minkštinamųjų) vonių poveikis:

  • Švelniai valo ir ramina odą.
  • Mažina niežėjimą.
  • Odos paviršiuje sudaro apsauginę plėvelę.
  • Tiekia tarpląstelinius lipidus.
  • Riebina, drėkina ir maitina odą.

Priežiūra – kuo švelnesnė

  • Veido valymo subtilybės. Jautrios odos savininkėms reikia vengti praustis vandeniu iš maišytuvo, nes vandentiekio vanduo yra kietas. Tačiau jeigu aplinkybės verčia tai daryti, tuomet po tokio prausimosi odą patrinkite toniku be spirito ir rūgščių – odos pH lygis vėl taps normalus. Tradicinė valomoji priemonė, skirta jautriai odai, – pienelis. Bet jautri oda dar gali būti sausa, normali ar riebi, todėl ir pienelių (kaip ir kremų) konsistenciją pasirinkite atitinkamą: tiršta tiks sausai, skystesnė – riebesnei odai.
  • Drėkinimas. Sausai, sudirgusiai, jautriai odai renkantis drėkinamąsias priemones reikėtų laikytis principo: geriau mažiau, bet kokybiškų. Venkite tokių, kurių sudėtyje yra kvapiųjų medžiagų ir lanolino. Prieš įsigydama verčiau pasikonsultuokite su specialistu. Jums nevalia eksperimentuoti. Jei oda riebi, vartokite lengvos tekstūros priemones, o jei sausa – sodrius kremus.
  • Kaip nuraminti sudirgusią odą. Jautri oda tampa pažeidus jos natūralią apsauginę funkciją. Sudirgimas netrukus dings, jei vartosite emoliantais (mikštikliais), pieno proteinais, mentoliu ar dumbliais praturtintas priemones. Nuo paraudimo nemalonių pojūčių padės greičiau atsikratyti terminis vanduo, raminamieji losjonai ir kremai. Vertos dėmesio ir raminamosios kaukės su ramunėlėmis ir žaliosios arbatos ekstraktais. Saugokite probleminę odą nuo vėjo, saulės spindulių. Dieną tiks drėkinamasis kremas su apsaugos filtrais, o naktį – uždegimą mažinantis regeneruojamasis kremas.
  • Nepersistenkite dėl makiažo! Kol oda taps mažiau dirgli, makiažas tegu būna kuo lengvesnis. Rinkitės alergijos neskatinančias tonizuojamąsias priemones, korekcinį pieštuką, o akcentą perkelkite į lūpas – jos retai reaguoja į kosmetiką. Norėdamos užmaskuoti sudirgusią ir uždegimo pažeistą vietą, pirmiau ją patepkite korekciniu pieštuku, o ant viršaus – biria pudra. Geriausia, kad dekoratyvinės kosmetikos priemonės būtų vieno gamintojo – tuomet jos viena prie kitos derės ir duos maksimalų rezultatą. Jeigu vis dėlto jos sukels netinkamą odos reakciją, žinosite, kad šio gamintojo produktų kol kas verčiau atsisakyti.

Auksinė taisyklė

Jeigu pastebėjote odos jautrumo požymius, neeksperimentuokite, verčiau pasikonsultuokite su specialistu. Kosmetiką rinkitės labai atsargiai, prieš tai ją išmėgindama ant nematomos odos vietos.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentarai (1)

  1. aura aura rašo:

    Mane ilgą laiką vargino veido raudonis. Jokiomis kosmetikos priemonėmis negalėjau jo užmaskuoti. Gydyti taip pat bandžiau įvairiai ir vaistažolėmis ir kremais, bet viskas buvo beviltiška. Galiausiai kreipiausi į specialistus, kurie man labai padėjo specialiomis lazerinėmis procedūromis http://www.azuolynomedicinosklinika.lt/lazerines-proceduros/rozacijos-gydymas-lazeriu


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...