2011 Gegužės 18

Profsąjungos toliau nerimsta

veidas.lt

BFL

Dėl minimalaus mėnesinio atlyginimo (kuris dabar siekia 800 litų) didinimo kalbama jau senokai, tačiau jokių veiksmų iki šiol nepadaryta. Vakar pakelti minimalią algą profsąjungos reikalavo piketais.

„Šimto litų prie algos dar nebus“, – teigia „Respublika“. Dienraštis skelbia: „Minimalią algą didinti piketais reikalavusios profesinės sąjungos vakar nepaveikė Trišalės tarybos – ši nepritarė sprendimui, kuriam priešinasi smulkaus ir vidutinio verslo atstovai. Seimas rezoliucijos dėl minimalaus atlyginimo didinimo svarstymą nukėlė į ketvirtadienį.

Profesinių sąjungų atstovai su plakatais vakar rinkosi prie Susisiekimo, Švietimo ir mokslo, Teisingumo ministerijų, kurioms vadovauja Liberalų sąjūdžio atstovai. Mat ši partija, profsąjungų teigimu, priešinasi minimalios algos didinimui. Ją siūloma nuo liepos 1-osios kelti iki 900 litų, o nuo 2012 m. sausio – iki 1000 litų.

Piketuotojų plakatai siūlė „Kiekvienam liberalui po minimalią algą“, reikalavo „Minimali mėnesio alga – ne mažiau nei 1000 litų“, „Atlyginimo, o ne pašalpos“.

Profesinių sąjungų nuomone, nuo 2008 m. nedidinimas minimalus atlyginimas leidžia klestėti šešėliniam verslui ir vadinamiesiems vokeliams, žemina dirbančius žmones, stumia juos į skurdą.“

Tačiau, kaip rašoma „Respublikoje“, Ministro pirmininko Andriaus Kubiliaus nuomone, neturėtų būti skubama priimti sprendimų didinti minimalią algą, kol nėra aiški 2012 m. ekonominė perspektyva. Mat toks žingsnis viešajame sektoriuje pareikalautų valstybės biudžeto lėšų, o ateinančiais metais ir taip jau numatytas smarkus išlaidų padidėjimas dėl ketinamų atkurti pensijų.

„Lietuvos žinios“ praneša – „Per Vyriausybės pasitarimą, surengtą posėdžio išvakarėse, kabineto nariai konstatavo, kad Trišalėje taryboje nesama sutarimo šiuo klausimu, nesuformuota ir darbdavių pozicija dėl MMA didinimo, iki galo nėra aiški smulkiojo verslo organizacijų atstovų nuomonė. Be to, Vyriausybė paragino Trišalę tarybą išnagrinėti galimybes nustatyti skirtingo dydžio MMA ir MVA atskiroms ūkio šakoms ir pateikti jai savo siūlymus.

Toks Vyriausybės siūlymas vakar padalijo pasėdžio dalyvius į dvi stovyklas. Trišalės tarybos pirmininkas Danas Arlauskas ir profesinių sąjungų atstovai sakė nesuprantantys, ko laukti iki rudens, ir reikalavo tikslių terminų. Esą taip valdantieji tik dirbtinai atidėlioja būtinus sprendimus. Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininko pavaduotojas Algirdas Kvedaravičius pareiškė, kad nustumdama reikalą tolyn Vyriausybė pasmerkia šalies žmones bado mirčiai.

Tuo metu pramonininkų ir darbdavių atstovai teigė, jog ministrų kabineto intencijos suprantamos ir skubėti nėra ko. D. Arlauskas paragino skubos tvarka surengti Trišalės tarybos susitikimą su premjeru Andriumi Kubiliumi, kuris vakar aiškino, kad siūlymai didinti MMA – ankstyvi ir sukels verslui daugiau bėdų, negu duos naudos darbuotojams.“

Dienraštis pažymi, kad dėl minimalios algos didinimo jaudinasi ir smulkieji verslininkai. „Lietuvos smulkiojo ir vidutinio verslo tarybos pirmininko pavaduotojas, Kauno regiono smulkiųjų ir vidutinių verslininkų asociacijos pirmininkas Artūras Mackevičius įsitikinęs, kad dabar pakėlus MMA daugelis smulkiųjų verslininkų neišsilaikytų. “Manome, jog ketinimas didinti minimalią algą yra per ankstyvas. Po didžiausios mūsų istorijoje krizės dauguma įmonių tik žengia pirmuosius žingsnius atsigavimo link. Pavyzdžiui, mano įmonės apyvarta krito 20-40 proc., o reikėjo išsaugoti darbuotojus, todėl dvi žiemas skolinausi po keliasdešimt tūkstančių litų, kad išmokėčiau atlyginimus ir žmonės neišeitų į gatvę”, – dėstė verslininkas.”

Tačiau „Vieni išloš, kiti praloš“, – priduria „Respublika“. Dienraštyje teigiama – „Finansų ministerija yra suskaičiavusi, kad padidinus minimalų atlyginimą iki 900 litų, nekeičiant neapmokestinamojo pajamų dydžio, „Sodros“, Privalomojo sveikatos draudimo fondo ir nacionalinis biudžetai kartu gautų 64, 7 mln. litų papildomų pajamų. Tačiau tai pareikalautų ir daugiau nei 38 mln. litų papildomų biudžeto išlaidų kelti minimalias algas daliai viešojo sektoriaus darbuotojų. taigi suminis poveikis labai nežymus – 26,4 mln. litų.

O štai Seimo nariai, padidinus minimalią algą, tik išloštų. Mat kiltų ir šalies ūkio vidutinis mėnesinis darbo užmokestis (VMDU), nuo kurio skaičiuojamos jų išlaidos parlamentinei veiklai.“

 

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...