“Tokių pakeitimų poreikis buvo akivaizdus jau seniai, tačiau vis nepavykdavo susitarti, kaip turi būti sprendžiamos susikaupusios problemos”, – antradienį interviu Žinių radijui apie praėjusią savaitę Seimo patvirtintą prokuratūros reformą sakė N.Udrėnas.
Svarbiausiais prokuratūros sistemos pertvarkos pakeitimais jis įvardijo įvestas kadencijas vadovaujantiems prokurorams ir sistemos atvėrimą žmonėms iš šalies atrenkant bei vertinant prokurorus.
“Svarbiausi pakeitimai – visiems be išimties vyriausiasiems prokurorams įvedamos kadencijos ir jų skaičius ribojamas. Tai užtikrins nuoseklią vadovų kaitą, paskatins sveiką konkurenciją, tiek esamų vadovų, tiek pageidaujančiųjų jais tapti motyvaciją siekti geresnių rezultatų. Antra – prokurorų atranka, tarnybos vertinimas, pažeidimų tyrimas bus pavestas specialioms komisijoms, kuriose, skirtingai nei iki šiol, bus ne tik prokurorai, bet ir žmonės iš šalies, iš kitų institucijų deleguoti atstovai”, – kalbėjo N.Udrėnas.
Jis tvirtino, kad prokuratūros sistemai nepriklausančių dalyvių įtraukimas į procesus, kurie visuomet buvo uždari, ne tik “užtikrins objektyvių sprendimų priėmimą, bet ir padidins visuomenės pasitikėjimą šiais procesais”.
Seimas praėjusią savaitę priėmė Prokuratūros įstatymo pataisas, kurios iš esm
ės keičia Lietuvos prokuratūros sistemą. Vietoj trijų pakopų ją sudarys dvi – Generalinė prokuratūra ir penkios apygardos prokuratūros, o šiuo metu veikianti 51 apylinkės prokuratūra taps apygardos prokuratūrų padaliniu. Vadovaujantiems prokurorams įvedamos 5 metų kadencijos ir numatyta, kad tų pačių pareigų jie negalės eiti ilgiau kaip 10 metų iš eilės.
Įstatymu taip pat norima glaudesnį padaryti prokuratūros ir Vyriausybės bendradarbiavimą. Numatyta, kad Vyriausybė, garantuodama valstybės saugumą ir viešąją tvarką, savo veiksmus koordinuoja su generaliniu prokuroru. Generalinis prokuroras savo ruožtu apie prokuratūros ne proceso veiklą teikia informaciją Vyriausybei.
Be to, premjeras, greta Seimo pirmininko ir prezidento, skirs savo atstovus į Prokurorų atrankos, Vyriausiųjų prokurorų atrankos, Etikos ir Atestacijos komisijas.