Greitas gyvenimo tempas, psichologinė įtampa darbe, nuolatinis persidirbimas ir nemiga – tai daugelio žmonių gyvenimo palydovai. Gyvename visuomenėje, kurioje nuolat didėja asmenų, sergančių įvairiomis depresijos formomis, psichikos ar elgesio sutrikimų ligomis.
Puikus sprendimo būdas – jau metus veikiantis Kauno Dainavos poliklinikos Psichikos dienos stacionaras, kuris yra novatoriškas, modernus visuomenės sveikatos stiprinimo būdas, leidžiantis psichikos ar elgesio sutrikimų turintiems asmenims liekant pažįstamoje, artimoje aplinkoje gauti reikiamą pagalbą.
Prieš metus, gruodžio 13 d. Petrašiūnuose naujai rekonstruotose, žmonėms su negalia pritaikytose erdvėse, apgaubtas ramybės, gryno oro, pušyno ir Kauno marių vandens buvo atidarytas Dainavos poliklinikos Psichikos dienos stacionaras. Psichikos dienos stacionare sergantysis vienoje vietoje gali gauti kompleksinę, į individualius jo poreikius orientuotą, profesionalią gydytojo psichiatro, psichologo, slaugytojo, socialinio darbuotojo pagalbą. Ligonio šeimos nariams sudaromos galimybės laikinai atsitraukti iš globos proceso, tampa lengviau derinti šeiminius bei darbinius įsipareigojimus, pagerėja gyvenimo kokybė, sumažėja „perdegimo“ grėsmė.
Gyvenimo būdas sąlygojantis psichologinę įtampą
Intensyvus šio laikmečio tempas kelia vis daugiau reikalavimų kiekvienam iš mūsų, tad nenuostabu, kad kartais nebeatlaikome didelio spaudimo, išsenkame ir patiriame sveikatos sutrikimus. Natūralu, jog kai pavargstame, tampame dirglesni, jautriau reaguojame į visus neigiamus aplinkos pokyčius, tačiau veikiami vyraujačių stereotipų, apsimetame esantys stiprūs, ištvermingi ir slepiame kylančius jausmus, išgyvenimus. Galiausiai, nuolatiniu gyvenimo palydovu tampa stresas, trinka santykiai su aplinkiniais, patiriame sunkumus profesinėje ir kasdieninėje veikloje, taigi blogėja sėkmingas žmogaus funkcionavimas visose gyvenimo sferose. „Tokiose situacijose žmogui labai svarbu gauti palaikymą, supratimą, pagalbą tiek iš artimos aplinkos, tiek specialistų pagalbą, kurie moko kaip įveikti stresą ir prisitaikyti nuolat kintančioje aplinkoje, siekiant efektyvaus funkcionavimo, t. y. gebėjimo atlikti savo įprastus vaidmenis ir pareigas“,- Dainavos poliklinikos Psichikos dienos stacionaro reikalingumą pažymi psichologė Vilma Stundžienė.
Kompleksinė psichologinė pagalba
Petrašiūnuose veikiančiame psichikos dienos stacionare teikiamos paslaugos asmenis, turintiems elgesio bei psichikos sutrikimų: sergantiems demencija dėl Alzheimerio ligos, sergantiems kraujagysline demencija, sergantiems demencija dėl Pick’o, Parkinson’o, Huntington’o ir kitų ligų, asmenims, sergantiems šizofrenija, depresija, turintiems kitų psichinių sutrikimų, bei jų šeimos nariams – psichologo, socialinio darbuotojo konsultacijos, savipagalbos grupės ir pan.
„Dienos stacionare vykdomos įvairios terapinės psichosocialinę reabilitaciją skatinančios individualiai ir grupėje vykstančios veiklos: psichofarmakoterapija, muzikos, judesio, dailės, reminiscencinė, šviesos terapijos, aromaterapija, meditacijos – relaksacijos užsiėmimai, turimų socialinių, buitinių įgūdžių palaikymas ir vystymas“,- teigia Dainavos poliklinikos Psichikos dienos stacionaro vadovė Živilė Lukošienė. Teikiant sveikatos priežiūros, psichologinę ir socialinę pagalbą stiprinami psichikos negalią turinčių žmonių fiziniai ir psichosocialiniai gebėjimai, skatinamas pacientų savarankiškumas artimoje aplinkoje. Taip pat centro egzistavimas palengvina ir ligonio šeimos narių kasdienybę: sudaromos galimybės šeimos nariams laikinai atsitraukti iš globos proceso.