Alytaus pagrindinės mokyklos mokinė iššoko pro langą ir susižalojo. Šis pavyzdys – vienas iš nedaugelio atvejų, kuriuos išgarsina žiniasklaida.
Gabija Sabaliauskaitė
Šios septintokės patirtis iliustruoja skaudžias mokinių problemas ir tai, kad jiems ne visada suteikiama psichologinė pagalba. Pernai vienam mokiniui teko 0,001 psichologo.
Ir Alytaus septintokės, ir pernai Ukmergėje nusižudžiusios keturiolikmetės, ir daugelio kitų keliolikos metų amžiaus moksleivių pavyzdžiai, „Veido“ pašnekovų nuomone, yra pats ryškiausias raudonas signalas, pranešantis apie jaunimo problemas. O jų gali kilti bet kada, bet kuriam jaunuoliui ir bet kur – šeimoje ar mokykloje, už mokyklos tvoros ar namų sienų.
Gaila, bet po tokių atsitikimų kyla ir retorinių klausimų, ar mokiniai, slegiami sunkumų, sulaukia deramo dėmesio, ar gauna kad ir pačią pirmą psichologinę pagalbą, kurią galėtų ir turėtų gauti mokykloje (ir ne tik).
Kaip rodo Švietimo informacinių technologijų centro ir Statistikos departamento duomenys,
2013–2014 mokslo metais 1,2 tūkst. šalies bendrojo ugdymo mokyklų dirbo 1,4 tūkst. psichologų ir socialinių pedagogų. Kitaip tariant, 358 tūkst. mokinių dalijosi 446 psichologus ir 969 socialinius pedagogus. Arba vienam mokiniui pernai teko po 0,001 psichologo.
„Niekada nepasakysime, kad psichologinė pagalba pakankama, nes pagalbos specialistų mokyklose yra nedaug. Norėtume, kad jų būtų daugiau“, – pripažįsta Švietimo ir mokslo ministerijos (ŠMM) Neformalaus ugdymo ir švietimo pagalbos skyriaus vyriausioji specialistė Regina Labinienė ir priduria, kad daugiau pagalbos specialistų pageidauja ir mokinių tėvai, ir mokyklų vadovai.
Kaltų Alytuje ir niekur kitur Lietuvoje ieškoti nereikia. Kaip ir nereikia atsakomybės dėl mokinių savijautos užkrauti mokyklų psichologams, socialiniams pedagogams ar direktoriams, kurie, komentuodami skaudžius įvykius, mokinius apibūdintų taip pat, kaip dauguma administraciniu darbu ir popierizmu užsiėmusių jų kolegų: „mokėsi vidutiniškai, problemų nekėlė“ ar kaip nors panašiai.
Visą publikacijos tekstą skaitykite savaitraštyje “Veidas”, pirkite žurnalo elektroninę versiją internete http://www.veidas.lt/veidas-nr-41-2014-m arba užsisakykite “iPad” planšetiniame kompiuteryje