Rusija
Rusijos ministrui pirmininkui Vladimirui Putinui patiko monumentas “Kovoje su fašizmu mes buvome drauge”, kuris buvo atidengtas antradienį ant Nusilenkimo kalno Maskvoje.
Po atidengimo ceremonijos muziejaus pastate jis susitiko su demokratinio judėjimo “Vieninga Gruzija” lydere Nino Burdžanadze.
Per pokalbį V.Putinas pareiškė viltį, kad paminklas viešniai iš Gruzijos patiko. Jis pridūrė, kad pasirenkant vieną variantų, kurių buvo daug, dalyvavo ir pati N.Burdžanadzė.
Jis pabrėžė, jog labai tikisi, kad paminklo atidengimas, “bus geras simbolinis žingsnis ieškant savitarpiškai priimtinų sprendimų, kaip normalizuoti mūsų tarpvalstybinius santykius”.
N.Burdžanadzė padėkojo V.Putinui “už žodžius, kurie rodo dvišalių, normalių, lygiateisių Rusijos ir Gruzijos santykių svarbą”. Tai labai svarbu, pridūrė ji.
“Žinoma, yra noras, kad šis paminklas taptų santykių atkūrimo pradžia atsižvelgiant į mūsų tautų interesus, santykius, kurie būtų Gruzijos ir Rusijos tautų labui, nes, žinoma, nenormalūs santykiai neprisideda nei prie geros kaimynystės, jei padeda sureguliuoti tas problemas, kurių dar yra šiuose santykiuose”, – pabrėžė N.Burdžanadzė.
Rusijos ministras pirmininkas tikisi, kad Didžiojo tėvynės karo didvyrių užmaršties politika ir Rusijai priešiškos nuotaikos, kurių yra kai kuriose buvusiose sovietinėse respublikoje, baigsis.
“Esu įsitikinęs, kad spaudžiant sveikam protui ir savo šalių visuomenei ši tendencija artės prie nulio”, – pareiškė V.Putinas antradienį susitikime su vienu Gruzijos opozicijos lyderių Zurabu Nogaideliu, kuris dalyvavo atidengiant monumentą “Kovoje su fašizmu mes buvome drauge” ant Nusilenkimo kalno Maskvoje.
Savo ruožtu Z.Nogaidelis pažymėjo, kad paminklo sugriovimas – tai “vandališkas aktas”. Pasak jo, atkurtas monumentas Maskvoje yra ir bendros pergalės Didžiajame Tėvynės kare, ir ,deja, “Šlovės monumento” Kutaisyje sugriovimo paminklas.
“Tikiu, kad ši diena bus Rusijos ir Gruzijos santykių ateities laidas. Ne dvejų metų senumo įvykiai (2008 metų konfliktas), ne vienerių metų senumo įvykiai – paminklo nugriovimas, o priešingai, kaip tik ši diena”, – sakė Gruzijos politikas.
Paminklo autoriai – Rusijos nusipelnęs menininkas Salvatas Ščerbakovas, Rusijos liaudies menininkas Andrejus Kovalčiukas ir architektas Vasilijus Perfiljevas.
Skulptūrų kompozicija vaizduoją Pergalės šlovinimą – vėliavos iškėlimą virš Reichstago. Prie vėliavos stovi kareiviai Michailas Jegorovas ir Melitonas Kantarija.
Kiek žemiau, šoniniuose bareljefuose pavaizduoti sovietiniai kariai, metantys nacistines vėliavas prie Kremliaus sienos, taip pat džiūgaujantys kareiviai. Antrajame plane – siena, primenanti sugriauto Kutaisyje “Šlovės memorialo” siluetus ir 15 granito kubų. Ant šių kubų – svarbiausių paminklų, skirtų Didžiajam Tėvynės karui, pastatytų buvusiose sovietinėse respublikose, atvaizdai.
Memorialinio komplekso plotas – maždaug tūkstantis kvadratinių metrų. Paminklo drauge su postamentu aukštis 14,5 metrų.
“Šlovės memorialą”, pastatytą Kutaisyje žuvusiems Didžiajame Tėvynes kare kariams 1981 metais, sudarė 25 metrų aukščio stela ant dviejų atramų, ant kurios buvo iškaltos bronzinės figūros ir mūšių scenos.
2009 metų gruodžio 19 dieną memorialas buvo susprogdintas Gruzijos valdžios sprendimu “rekonstrukcijos” dingsimi. Dėl saugumo technikos pažeidimų žuvo vietos gyventoja ir jos aštuonerių metu dukra, dar keli žmonės buvo sužeisti.
Rusijos URM pasmerkė Gruzijos valdžios veiksmus, pavadindama juos “šventvagyste ir valstybinio vandalizmo aktu”.
Tada Rusijos premjeras Vladimiras Putinas įvertino paminklo nugriovimą kaip “dar vieną mėginimą ištrinti iš buvusios SSRS tautų istorinės atminties bendros praeities, taip pat didvyriškos praeities” atminimą, ir pasiūlė atkurti paminklą Maskvoje.
Memorialas buvo pastatytas už savanoriškas aukas, taip pat ir išeivių iš Gruzijos aukas. Paaukoti galėjo visi norintieji, pervedę lėšų į sąskaitą, kurią specialiai atidarė Istorinio paveldo fondas. Iki birželio pabaigos paminklui statyti buvo surinkti daugiau kaip 5 mln. rublių, kuriuos paaukojo daugiau kaip 5 tūkst. žmonių ir daugiau kaip 150 organizacijų.