Rusija
Rusijos ministras pirmininkas Vladimiras Putinas ketvirtadienį atsiliepė į išvakarėse nuskambėjusią iš prezidento Dmitrijaus Medvedevo lūpų idėją sumažinti mokesčių naštą verslui, įspėdamas, kad pirmiausia reikia surasti būdą padengti maždaug 28 mlrd. dolerių, numatytus socialiniams poreikiams tenkinti metų prieš rinkimus biudžete.
Artėjant prezidento rinkimams į paviršių iškyla keliančių neaiškumą nesutarimų valdančiajame tandeme. Kaip jų tęsinį stebėtojai nurodo D.Medvedevo paskelbtą trečiadienį Urale programą “10 priemonių”, kurios turi padėti pagerinti investicinį klimatą ir išardyti valstybinį kapitalizmą.
Prezidentas atsiliepė į versininkų, pradėjusių vėl nukreipinėti pajamas į šešėlį, kai vyriausybė, sumažėjus iždo pajamoms dėl ekonomikos krizės, nusprendė papildomai jas surinkti, padidindama rinkliavas iš verslo, murmėjimą.
Draudimo įmokų, pakeitusių bendrąjį socialinį mokestį, tarifas nuo 2011 išaugo nuo 26 iki 34 procentų, ir D.Medvedevas įsakė vyriausybei sugrąžinti ankstesnį tarifą nuo 2012 metų, kai šalyje vyks prezidento rinkimai, dėl kurių turi planų ir jis, ir V.Putinas.
Užkamšyti atsiradusias biudžeto spragas Kremlius ketina, rūpestingai tvarkydamas valstybės išlaidas ir didindamas verslo aktyvumą. Jis užsipuolė “labai blogą” investicinį klimatą ir pagrasino bausmėmis visiems, kas trukdys verslininkams.
Premjeras sakė prezidentui, kad ne viskas taip paprasta.
“Mes negalime nukelti naštą nuo verslo ir perkelti ją ant eilinių piliečių pečių”, – sakė V.Putinas per susitikimą su ministrais kitą dieną po prezidento kalbos.
“Čia tiesių, vienakrypčių sprendimų nėra”, – sakė jis, pripažindamas, kad “verslas turi dėl socialinių išmokų padidinimo didelių sunkumų”.
Jo vertinimu, sugrįžus prie ankstesnio socialinių mokesčių tarifo, šalies biudžetas praras 400-800 mlrd. rublių. Prezidento padėjėjas Arkadijus Dvorkovičius vakar prognozavo mažesni praradimą – 400-500 mlrd. rublių, aiškindamas, kad įplaukos turi būti mažesnės dėl pasitraukimo į šešėlį ir bankrutavimo.
Aukštas Finansų ministerijos pareigūnas sakė agentūrai “Reuters” ketvirtadienį, kad ministerija nagrinėja galimybę sumažinti socialinių mokesčių tarifą iki 28 proc., o milijardines biudžeto skyles siūlo užkamšyti tris ar keturis kartus išplėtus tarifo taikymo mastą. Jo vertinimu tokių atveju iždas neteks maždaug 600 mlrd. rublių.
KOSMETINIS PATAISYMAS
Be raginimo panaikinti “Putino mokesčius”, prezidentas liepė nutraukti praktiką, kai ministrų postai suderinami su bendrovių, kurių veiklą jie reguliuoja pagal tarnybą, portfeliais šių bendrovių direktorių tarybose. Apžvalgininkų nuomone, šis įsakymas tiesiai nukreiptas prieš vyresniojo partnerio tandeme artimus draugus ir netiesiogiai – prieš patį V.Putiną.
Šis pareiškimas nuskambėjo po keleto ankstesnių jų savitarpio įgėlimų ir kiek vėliau pareikšto griežto nepritarimo premjerui dėl Libijos, tada prezidentas dar kartą nurodė savo prerogatyvą užsienio politikoje.
Antradienį D.Medvedevas stojo kaip arbitras iš V.Putinui artimos aplinkos kilusių jėgos struktūrų vadovų ginče. Jis pasikvietė į pokalbį Generalinės prokuratūros ir Tyrimų komiteto vadovus, kurių susipriešinimas iškilo aikštėn, o tyrėjai mėgino apklausti generalinio prokuroro sūnų.
Stebėtojai čia įžvelgia “didelį žaidimą” tandeme dėl dominavimo elitams, o skeptikai svarsto, ar sugebės pats D.Medvedevas išeiti sausas iš vandens: valdininkai dažnai užsimena, kad priešinasi prezidento iniciatyvoms.
Aukštas pareigūnas, posėdžiaujantis stambių bendrovių, kuriose dalyvauja valstybė, direktorių tarybose, sakė agentūrai “Reuters” ketvirtadienį, kad D.Medvedevo įsakymai turės tik “kosmetinį” poveikį, o vyriausybė ir toliau duos nurodymus kontroliuojamoms bendrovėms net tada, jei ministrai pasitrauks iš direktorių tarybų.