2012 Lapkričio 20

R.Malinauskas: „Kad kurtųsi darbo vietos, regionuose turi būti taikomi mažesni mokesčiai“

veidas.lt


Druskininkų meras, Savivaldybių asociacijos prezidentas Ričardas Malinauskas sako, jog atėjęs į premjero postą pirmiausia suteiktų savivaldybėms daugiau galių tvarkytis pačioms, o nedarbo problemas regionuose siūlytų spręsti pertvarkant mokesčių sistemą.

„Į premjero postą tikrai nepretenduoju“, – pradėdamas pokalbį skuba patikinti pažangiausios šalies savivaldybės vadovas socialdemokratas R.Malinauskas. Tačiau priduria, kad idėjų ir pasiūlymų, kaip galima būtų spręsti regionų problemas, kad jų atskirtis mažėtų, o gyventojai iš mažų miestų ir miestelių nebebėgtų, turi daug. Tad kokių pertvarkų jis imtųsi, jei būtų Vyriausybės vadovo vietoje?

Savivaldai – daugiau galių

Viena didžiausių problemų, pasak R.Malinausko, kad iš savivaldybių daugeliu klausimų atimta teisė priimti sprendimus, o atsakomybė palikta. „Pavyzdžiui, paimkime kad ir energetikos sritį, šildymą: visa atsakomybė palikta savivaldai, o sprendimai priiminėjami Valstybinėje kainų ir energetikos kontrolės komisijoje ar dar aukščiau. Man tai visiškai nesuprantama, taip neturi būti, – tvirtina Savivaldybių asociacijos vadovas. – Kodėl mes leidome sau sukritikuoti Energetikos ministerijos parengtą paskutinį Šilumos ūkio įstatymo projektą – nes jame savivaldybių galios dar labiau mažinamos, mums norima palikti tik nustatyti šildymo sezono pradžią ir pabaigą. Įtaka mažinama, o visa atsakomybė – lieka. Leiskite savivaldybėms nustatinėti šilumos kainas, o tada kritikuokite, kad nepadarome visko, kad jos būtų mažesnės.“
Pasak R.Malinausko, energetika yra tik vienas pavyzdžių: daugelyje sričių savivaldybės jaučiasi bejėgės ką nors keisti, nes jos nebepriima sprendimų. Druskininkų mero nuomone, šiuo požiūriu apskričių reforma padėtį regionuose tik pablogino: pasak R.Malinausko, apskričių naikinimas jų funkcijas centralizuojant buvo akivaizdi klaida, tokia praktika esą nebetaikoma nė vienoje pažangioje šalyje.
„Kas gi atsitiko: ar mes turėjome tikslą sumažinti biurokratinį aparatą ir paslaugas gyventojams teikti efektyviau, ar mes tik vienur sumažinome etatus, o kitur juos iš naujo steigiame. Mano supratimu, vykdant šią reformą turėjome eiti priešingu – decentralizacijos keliu, priartinant paslaugas arčiau žmonių, o atsitiko atvirkščiai. Gal tada ir gyventojams nereikėtų nuolat pas merą ar vicemerą su savo bėdomis lakstyti. O realybė tokia, kad jei mes anksčiau gūžčiodavome pečiais ir rodydavome į apskritis, tai dabar nukreipiame gyventojus į Vilnių, nes tos funkcijos kaip nepriklausė savivaldai, taip iki šiol ir nepriklauso.“
Dar viena esminė problema, kurios turėtų imtis premjeras, pasak R.Malinausko, yra nulinis Vyriausybės, Seimo ir savivaldybių nebendradarbiavimas. Mero nuomone, padėtis šiuo klausimu apverktina: jau tapo įprasta, kad atskiri Seimo nariai savivaldybes skundžia teismams net neišdiskutavę ginčijamų sprendimų.

Siūlo mažinti mokesčius

Vis dėlto ką daryti, kad regionuose kurtųsi darbo vietos, o žmonės iš jų taip masiškai nebebėgtų į didžiuosius miestus ar užsienį? Kokias R.Malinauskas čia mato išeitis?
Druskininkų meras ir čia įžvelgia valstybinės politikos spragas – pašnekovo teigimu, Lietuva ilgą laiką didžiausią dėmesį skyrė Vilniaus ir kitų didmiesčių plėtrai, o regionai ir labiau nuo sostinės nutolę miestai palikti skursti. Dabar esą ir matome tokios strategijos pasekmes. „Ne kartą esu sakęs, jog galime tik dėkoti Dievui, kad Lietuvoje sostinė ir uostas yra skirtinguose miestuose, nes tuomet turėtume dar blogesnį Rygos variantą, kur sukuriama berods 80 proc. viso Latvijos Bendrojo vidaus produkto.

Visą publikacijos tekstą skaitykite savaitraštyje “Veidas”, pirkite žurnalo elektroninę versiją internete http://www.veidas.lt/veidas-nr-47-3 arba užsisakykite “iPad” planšetiniame kompiuteryje.

 

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentarai (2)

  1. Tas Tas rašo:

    Druskininkų savivaldybė-išskirtinė.Jau vien tuo,kad garsus,pajamingos kurortas,o dar su iniciatyviu ir energingu labai labai nekvailu meru. Jis,turėdamas didesnį sprendimų savarankiškumą,neabejotinai mokėtų jį sumaniai ir visiškai panaudoti bendram labui.Gal panašiai mokėtų ir kiti merai,sakykim,pasiryžti vienu ypu imtis renovuoti visus daugiabučius.O dėl apskričių panaikinimo reikalus (pvz., man-žemės)sutvarkyti savivaldybėse tapo visgi paprasčiau.Aišku, savivaldybių specialistams darbo ir atsakingumo kažkiek(manyčiau-normos ribose)padaugėjo.

  2. galvok galvok rašo:

    tos savivaldybes kurios neturi skolu aisku galima suteikti daugiau galiu,bet tos kur praskolintos,tom isvis reikietu ivesti tiesiogini valdyma,kol dar nebankrutavo


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...