2015 Spalio 04

R.Navardauskas priminė, kad Lietuva – ir dviratininkų šalis

veidas.lt

Scanpix

Rugsėjo 20–27 d. JAV vykusio 88-ojo pasaulio plento dviračių čempionato paskutinė varžybų diena buvo itin sėkminga Lietuvai. 259,2 km vyrų grupinėse lenktynėse – pačiose ilgiausiose ir sunkiausiose – trečias finišo liniją kirto Ramūnas Navardauskas. JAV komandai „Cannondale-Garmin“ atstovaujantis 27 metų Lietuvos dviratininkas netrukus po finišo prisipažino dar nelabai suvokiantis, ką pavyko padaryti. Iš Kvėdarnos kilęs R.Navardauskas – pirmasis Lietuvos dviratininkas, tokio rango vyrų grupinėse lenktynėse iškovojęs bronzą.

Iki šiol pasaulio plento dviračių čempionato grupinių lenktynių medalių yra pavykę iškovoti tik mūsų moterims. 1995-aisiais planetos plento dviračių pirmenybių grupinėse lenktynėse bronzos medalį pelnė Edita Pučinskaitė, 1999 m. ji tapo šių lenktynių čempione, 2001 m. tenkinosi vicečempionės titulu, bet tąkart nusileido tik kitai lietuvei – auksą iškovojusiai Rasai Polikevičiūtei. 1998 m. pasaulio čempionės marškinėlius apsivilko Diana Žiliūtė, 2000-aisiais Sidnėjuje pelniusi grupinių lenktynių bronzą – kol kas vienintelį nepriklausomos Lietuvos dviratininkų iškovotą olimpinį medalį.

Lietuvos dviratininkų vyrų, tiesa, trekininkų, aukso amžius baigėsi kartu su Seulo olimpinėmis žaidynėmis, kuriose du tauriausios prabos medalius iškovojo Gintautas Umaras, po vieną auksinį apdovanojimą parsivežė ir dabartinis Lietuvos vyrų plento dviračių rinktinės vyriausiasis treneris Artūras Kasputis, ir G.Umaro brolis Mindaugas. Vėliau blykstelėjo Raimondas Rumšas, kurio ligtolinį geriausią Lietuvos vyrų pasiektą rezultatą – devintą vietą grupinėse lenktynėse – 2012 m. pasaulio pirmenybėse Ny­der­landuose viena pozicija pagerino būtent R.Na­var­daus­kas.

„Ramūnas šio medalio link ėjo pamažu: prieš trejus metus tokiose lenktynėse finišavo aštuntas, tada irgi sakėme, kad tai daugiau nei mistika. Jis toje pačioje Valkenburgo trasoje, kurioje R.Rumšas buvo iškovojęs devintą vietą, šį laimėjimą pagerino. Pernai Ispanijoje finišavo penkioliktas – vadinasi, jau kelis čempionatus Ramūnas buvo priekyje ir atkakliai stūmėsi pirmyn“, – sako R.Navardauską išugdęs kvėdarniškis treneris Kęstutis Česaitis.

Vertindamas Ričmondo trasos sudėtingumą dviračių sporto specialistas atkreipia dėmesį ne tik į statokus kalnus, bet ir į kelio dangą. „Kalnai buvo neilgi, bet statūs, vieno jų įkalnė – 13 procentų, kelio danga sudėtinga, vadinamasis brukas, tai yra akmenuotas grindinys, todėl minti į kalniuką, kai visas dviratis net dreba, – ne juokas. Ir taip 15 ratų, daugiau nei 6 valandas juodo darbo. Didelės komandos, tokios kaip ispanų, belgų, australų, prancūzų, italų, vokiečių, diktavo taktiką, savo žmones siuntė į pabėgimus, darė kitokius taktinius manevrus. Bet Ramūnas sutaupė jėgų, išsisaugojo, o tai didžiulis menas, nenugriuvo, nepaslydo, nors vienu metu buvo pradėję lyti, pasiekė finišą, pademonstravo stiprias sprinterio savybes ir vienas, be komandos draugų pagalbos, sugebėjo finišuoti trečias ir Lietuvai iškovoti istorinį medalį. Tokių žmonių kaip Ramūnas per šimtmetį gimsta vienas“, – gerų žodžių auklėtiniui negaili K.Česaitis, prisipažindamas, kad iškart po pergalės negalėjo patikėti tuo, ką matė.

Trenerio įsitikinimu, ši pergalė vėlgi iš mistikos pasaulio, ypač žinant, kokią tenka atlaikyti konkurenciją, kiek dviračių sporto šalys investuoja į sportininkus ir techniką. „Nebent koks lietuvis Dakaro ralį laimėtų“, – ilgokai pagalvojęs, su kuo būtų galima palyginti šį laimėjimą, tarsteli treneris.

Jau per parengiamąjį laikotarpį buvo matyti, kad R.Na­var­daus­kas gali važiuoti, reikėjo tik sėkmės, kad per lenktynes nei pačiam kas nutiktų, nei kiti sutrukdytų. „Ramūnas – labai ramus vaikinas, – sueiliuoja treneris. – Jis nekalba tokiomis temomis, kad galėtų, pajėgtų – jis tiesiog dirba. Tokių galingų vyrukų, kurie galėtų ir kitiems dirbti, ir patys galingai finišuoti, nėra daug, todėl komandos neabejotinai į jį atkreips dėmesį, juolab kitąmet baigiasi sutartis su dabartine ekipa“, – geresnės sutarties ir lyderio vaidmens komandoje auklėtiniui linkėtų treneris.

Ričmonde (JAV, Virdžinijos valstija) vykusiose pasaulio plento dviračių pirmenybėse Lietuvai atstovavo šeši sportininkai: dar varžėsi Gediminas Bagdonas ir Evaldas Šiškevičius bei trys moterys – Daiva Tušlaitė, Rasa Leleivytė ir jaunių (iki 18 m.) varžybose startavusi Ema Manikaitė.

 

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...