JAV gynybos sekretorius Robertas Gates’as (Robertas Geitsas) ketvirtadienį paragino NATO sąjungininkes neskubėti išvesti savo karių iš Afganistano, nors Jungtinės Valstijos pajėgų išvedimą pradeda jau kitą mėnesį.
Mėnesio pabaigoje atsistatydinantis R. Gatesas, dalyvaudamas savo paskutiniame NATO gynybos ministrų susitikime Briuselyje, sakė, kad 130 tūkstančių Afganistane dislokuotų karių daro “didžiulę karinę pažangą sausumoje” ir pakartojo, kad kol kas dar anksti kalbėti apie tai, kokią įtaką Osamos bin Ladeno žūtis turi karui.
“Pakartosiu, esu tikras, kad šiems pasiekimams kyla grėsmė, jei mes toliau tikslingai, organizuotai ir koordinuotai netęsime saugumo užtikrinimo perdavimo Afganistano pajėgoms”, – sakė jis per spaudos konferenciją.
“Nors Jungtinės Valstijos kitą mėnesį pradeda karių išvedimą, aš patikinau savo kolegas ministrus, kad, iš mūsų pusės, nebus skubama trauktis, todėl to paties tikimės ir iš savo sąjungininkų”, – sakė jis.
Kol JAV prezidentas Barackas Obama (Barakas Obama) svarsto karių išvedimo mastą ir tempą, Vokietijos užsienio reikalų ministras Thomas de Maiziere’as (Tomas de Mezjeras) išreiškė susirūpinimą dėl galimo amerikiečių karių išvedimo poveikio saugumo kontrolės perdavimui, jei išvedimas bus per daug staigus.
“Esame truputį sunerimę, kad jeigu jis (kariuomenės mažinimas) bus per staigus, negalėsime įgyvendinti numatytos strategijos. Tikimės, kad Amerikos prezidentas žengs nedidelį žingsnį”, – sakė ministras.
Klausimas, kokią dalį kariuomenės išvesti iš Afganistano, suskaldė B. Obamos administraciją. R. Gatesas nepritaria Baltųjų rūmų patarėjams, kurie siūlo ženkliai sumažinti 100 tūkstančių JAV karių kontingentą Afganistane, kur dar yra dislokuota 30 tūkstančių kitų užsienio šalių karių.
Tuo tarpu R. Gatesas ir kariuomenės vadai laikosi nuomonės, kad karių skaičiaus padidinimas tik neseniai davė teigiamų rezultatų beveik 10 metų trunkančiame kare, todėl jų išvedimas turėtų vykti iš lėto ir atsargiai.
Kai kurie Baltųjų rūmų pareigūnai mano, kad O. bin Ladeno žūtis ir augantis biudžeto deficitas yra pakankamai tvirti argumentai staigiam JAV kariuomenės skaičiaus Afganistane sumažinimui.
Tačiau R. Gatesas pakartojo, kad kol kas dar anksti daryti išvadas apie O. bin Ladeno žūties įtaką tarptautinei misijai Afganistane.
Jungtinės Valstijos pradėjo karinius veiksmus Afganistane po 2001 metų rugsėjo 11 d. atakų, kai tuomet Afganistaną valdęs Talibano režimas neperdavė amerikiečiams O. bin Ladeno, tačiau Europoje šie veiksmai tapo labai nepopuliarūs.
NATO generalinis sekretorius Andersas Foghas Rasmussenas (Andersas Fogas Rasmusenas) užtikrino, kad afganų pajėgoms saugumo kontrolę artimiausiomis savaitėmis pradėsiantis perduoti Aljansas, kuris karinę misiją planuoja užbaigti per trejus metus, nepaliks Afganistano.
“Išvedimas bus vykdomas neskubant. Tai buvo patvirtina šios dienos susitikime. Priešingai, ISAF (Tarptautinių saugumo paramos pajėgų) partnerės tęs savo įsipareigojimus iki galo”, – sakė NATO vadovas.
Pasak A. F. Rasmusseno, pereinamuoju laikotarpiu vyks “laipsniški pokyčiai”. Bus išvestos papildomos 40 tūkstančių karių pajėgos, kurios papildomai buvo įvestos 2009 metais, kariai bus perskirstyti po skirtingus šalies rajonus arba paskirti vykdyti afganų apmokymus.
Šios permainos keliuose Afganistano rajonuose turėtų prasidėti jau už kelių savaičių, tačiau tiksli data iki šiol nenurodyta.