Arvydas Anušauskas
Galimą slaptų CŽV kalėjimų buvimą Lietuvoje tyrusio Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Arvydas Anušauskas teigia, jog pranešimai apie Jungtinių Valstijų žvalgybos turimus įtariamojo terorizmu apklausų įrašus situacijos Lietuvai nekeičia.
Parlamentaro žiniomis, įtariamųjų terorizmu gynėjai bando juos susieti su Europa, tikintis, kad tai padėtų išvengti mirties bausmės.
Naujienų agentūra “Associated Press” antradienį paskelbė, kad Centrinės žvalgybos valdyba (CŽV) turi vaizdo įrašų su įtariamojo prisidėjus prie Rugsėjo 11-osios išpuolių Ramzio Binalshibho (Ramzio Binalšibo) apklausomis. Ta medžiaga esą gali atskleisti daugiau detalių apie slaptų CŽV kalėjimų sistemą, kurioje minima ir Lietuva.
Pasak NSGK vadovo, CŽV tokio pobūdžio medžiaga niekada su niekuo nesidalino.
“Kas kokioj CŽV turi, mums visiškai nieko nekeičia, nes JAV, kad ir ką čia kas aplink šnekėtų, oficialiai kitoms šalims informacijos neteikia. Nebent savo tyrėjams, jei jie tuo užsiimtų. Tai yra visų šalių išbandytas dalykas. Rezultatas yra vienas ir toks pats, jų tokia nuostata. (…) Nemanau, kad per pusmetį kas nors pasikeitė”, – BNS trečiadienį sakė A.Anušauskas.
NSGK vadovas teigė, kad iš tokio pobūdžio vaizdo juosto identifikuoti valstybę, kurioje laikomas įtariamasis, praktiškai neįmanoma.
“Tai, kad patalpoje kažkas sėdi ir apklausinėja, nieko nekeičia. Kaip žinia, tie slaptieji kalėjimai buvo statomi pagal vieną kurpalį. Jei patalpos vidus, tai jis toks pat bet kuriame iš tų keturių pastatytų”, – teigė A.Anušauskas.
Seimo nario teigimu, įtariamųjų terorizmu gynėjai laikosi taktikos ieškoti visų įmanomų sąsajų su Europa.
“Žinau, kad mėginama susieti šiuos žmones su Europa buvo jie ten ar nebuvo vien dėl tos priežasties, kad Europoje nėra mirties bausmės. Gynyba nori į tai atitinkamai sureaguoti, kad tie žmonės, kad ir teisiami JAV, nebūtų nuteisti mirties bausme. Ieško visų įmanomų sąsajų su Europa”, – kalbėjo A.Anušauskas.
Pasirodžius informacijai apie galimą CŽV kalėjimo egzistavimą, Lietuvoje buvo atliktas parlamentinis tyrimas. Jo metu nustatyta, kad su CŽV sulaikytų asmenų pervežimu oficialiuose tyrimuose siejami orlaiviai 2002-2005 metais ne kartą kirto Lietuvos oro erdvę.
NSGK surinkti duomenys rodo, kad minimu laikotarpiu Lietuvoje buvo nusileidę orlaiviai, kurie siejami su CŽV.
“Komitetas nenustatė, ar per Lietuvos Respublikos teritoriją buvo pervežami, ar į Lietuvos Respublikos teritoriją buvo atvežti (iš jos išvežti) CŽV sulaikyti asmenys, tačiau sąlygos tokiam pervežimui buvo”, – sakoma išvadose, kurias patvirtino Seimas.
Išvadose teigiama, kad tuometiniai Lietuvos saugumo pareigūnai sudarė galimybę JAV pareigūnams nekliudomai patekti prie orlaivių.
Išvadose taip pat minimos dvi patalpos sulaikytiesiems laikyti. Vienos iš jų “patalpų išdėstymas, uždarumas ir perimetro apsauga, VSD darbuotojų fragmentiškas buvimas patalpose leido atlikti VSD nekontroliuojamus partnerių pareigūnų veiksmus ir naudoti infrastruktūrą savo nuožiūra”, teigiama išvadose. Nors tiesiogiai neįvardijama, šiuo atveju minima bazė Antaviliuose, netoli Vilniaus.
Dabartinė Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė yra sakiusi, kad turi “netiesioginių įtarimų”, jog Lietuvoje galėjo veikti slaptas CŽV kalėjimas. Buvęs prezidentas Valdas Adamkus sako manąs, kad kalėjimo nebuvo.