ES iššūkiai
Trečiadienį Nyderlanduose vykstantis referendumas dėl ES asociacijos sutarties su Ukraina neramina ne tik ukrainiečius, bet ir olandų valdžią. Prieš 11 metų olandai atmetė planus suteikti ES daugiau galių per Europos Konstituciją. Istorija gali pasikartoti, rašo Politico.eu.
Nors referendumas yra patariamasis ir klausimas dėl ES artimesnių santykių su Ukrainą ne toks svarbus, kaip 2005-aisiais, Nyderlandų vyriausybė labai nori išvengti atsakymo “Ne”. Kitaip tai bus smūgis šiuo metu pirmininkaujantiems Nyderlandams ir dar labiau įkvėps euroskeptikus. Šis referndumas – tai referendumas dėl ES ir Nyderlandų vyriausybės.
Kraštutinių dešiniųjų lyderis Geertas Wildersas kovo mėnesį pradėjo kampaniją pavadintą EUKRAINEE (EU+UKRAIN+NEE -ES ir Ukraina – Ne).
Balsavimas prieš susitarimą yra lygus balsavimu prieš premjerą Marką Rutte’ą ir Briuselio elitą.
“Tai referendumas ne tik dėl susitarimo tarp ES ir Ukrainos. Tai galimybė Nyderlandams paskleisti kitą žinutę. Balsavimas prieš susitarimą yra lygus balsavimu prieš premjerą Marką Rutte’ą ir Briuselio elitą”, – sakoma jo Laisvės partijos tinklalapyje.
Pasak politikos eksperto Tony van der Togto, G.Wildersas ir jo bendraminčiai susilaukė palaikymo. Politologas teigia, kad Ukraina bus pirmoji, kuria žmonės pasinaudos balsuodami prieš ES. ES taip pat sudarė asociacijos sutartis su Gruzija ir Moldova.
Be to, vyriausybė buvo labai neveikli, kad paskatintų rinkėjus balsuoti “taip” referendume. Todėl apklausos prognozuoja “ne” stovyklos pergalę.
Nyderlandų parlamentas jau pritarė asociacijos sutarčiai, tačiau jei referendume dalyvaus daugiau nei 30 proc. rinkėjų ir pasisakys prieš sutartį, tuomet naujų diskusijų dėl Ukrainos nebus išvengta ir kraštutinės partijos sulauks dar daugiau dėmesio.
Visą originalų straipsnį skaitykite čia
P.S. Suskaičiavus balsavimo rezultatus, prognozės pasitvirtino: 61 proc. olandų pasakė referendume “ne”. Iš viso dalyvavo apie 32 proc. rinkėjų.