Algimantas Šindeikis
Viskas vyksta kaip visada prieš rinkimus. Mėnesį vėluojant biudžeto planas špargalo pavidalu išdalytas Vyriausybės nariams, net nespėjus jo, kaip tai numatyta pagal Konstituciją, iki spalio 17 d. įtraukti į Vyriausybės posėdžio darbotvarkę. Kalbos ir debatai apie neefektyviai veikiančio viešojo sektoriaus reformas nutilo, apie naujus mokesčius nebekalbama (apsiribota eiliniu mokesčių pakėlimu ūkininkams ir kūrėjams), taupomos tik valstybės investicijos.
Užtat optimizmo – nors vežimu vežk. Kažkas atsitiko premjerui Andriui Kubiliui. Dar prieš metus mus visus gąsdinęs galima visiška Lietuvos finansų katastrofa, premjeras tapo optimistu. Vyriausybei pavyksta pasiskolinti – daug ir brangiai. Valstybės kontrolė raportuoja, kad neefektyviai ir neskaidriai. Valstybės skola didėja, bet reikia pripažinti, kad A.Kubiliaus Vyriausybei bent laikinai pavyko užtikrinti valstybės finansų stabilumą.
Vyriausybė iš šešėlio ir kontrabandos kitais metais planuoja iškrapštyti milijardą litų. Belieka tik džiaugtis, kad Vyriausybei užteko sveiko proto neįrašyti į kitų metų biudžeto surinkimo pajamas pusantro milijardo iš “Visuomio” veiklos ar dar kelių milijardų – iš planuojančių į Lietuvą grįžti emigrantų, kurie galėtų prisidėti prie Lietuvos ekonomikos kūrimo. Ar planas ištraukti milijardą iš šešėlinės ekonomikos ir kontrabandos yra realesnis už planą sugrąžinti į Lietuvą emigrantus? Pagal sociologines apklausas, net 7 iš 10 lietuvių mano, kad kontrabanda yra gėris. Kaip šią nuostatą Vyriausybė ketina pakeisti kitais metais, nėra žinoma. Tegul apie tai diskutuoja Sūrskis su Mauzeriu. Du talentingiausi ir daugiausiai sveiko proto turintys Lietuvos politologai.
Vyriausybė rado saliamonišką sprendimą, kaip apsidrausti. Jei 2011 m. pirmąjį pusmetį bent vieną mėnesį valstybės biudžeto pajamos bus 17 proc. mažesnės nei planuotos, biudžetas bus tikslinamas ir imamasi griežtų priemonių. Atsiranda ir nauja finansinė sąvoka “sąlyginis finansavimas”. Bus ribojamos asignavimų valdytojų galimybės prisiimti įsipareigojimus dėl išlaidų tuo atveju, jei nepavyktų surinkti biudžeto.
Kur dingo praėjusių ir užpraėjusių metų A.Kubiliaus retorika apie būtinybę reformuotis, taupyti ir gyventi pagal pajamas? Ar Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai nori pakartoti Latvijos premjero Valdžio Dombrovskio sėkmę? Latvijoje nesuveikė politinė švytuoklė. Ar tokia kaimynų patirtis teikia vilčių, kad ir Lietuvoje per kitų metų vasario 27 d. vyksiančius savivaldos rinkimus A.Kubiliaus koalicijos nariai gali tikėtis politinės sėkmės? Atsidūrę politinio pasitikėjimo reitingų dugne dešinieji akivaizdžiai pradeda populistinius reveransus.
Prieš rinkimus politikams taupyti nebesinori, ką jau ir kalbėti apie reformas. Bet rinkimai ateina ir praeina. Praregėjus gali paaiškėti, kad politikai praleido patį geriausią momentą įgyvendinti būtinas reformas, o rinkėjai realaus mąstymo laikotarpį nukėlė į savo vaikų ir anūkų ateitį, kurios šie nebeplanuoja Lietuvoje.