Japonija
Japonija ketvirtadienį patyrė didesnį spaudimą išplėsti evakuacijos zoną aplink avarijos ištiktą atominę jėgainę, kai už dabartinės zonos ribų buvo nustatyta didelė radioaktyvioji tarša, o jūros vandens radioaktyvių teršalų koncentracija daugiau nei 4 tūkst. kartų viršijo didžiausią leistiną normą.
Jungtinių Tautų branduolinės energetikos priežiūros organizacija pasiūlė Japonijai išplėsti dabartinę 20 kilometrų spindulio zoną, kai intensyvi radiacija buvo užfiksuota už dvigubai didesnio atstumo nuo jėgainės.
Praėjus trims savaitėms po žemės drebėjimo ir cunamio, sukėlusio didžiausią pasaulyje branduolinę krizę nuo 1986 metų Černobylio katastrofos, Japonijos premjeras Naoto Kanas (Naotas Kanas) buvo griežtai kritikuojamas, kad nedidina anksčiau nustatytos būtinosios evakuacijos zonos.
Vyriausybė paragino už 20-30 kilometrų nuo jėgainės gyvenančius žmones išvykti, tačiau neįpareigojo to padaryti, tik patarė pasiliekantiems neišeiti į lauką.
Tarptautinė atominės energetikos agentūra (TATENA) nurodė, kad Ijitatės kaime, esančiame už 40 kilometrų nuo nuniokotos Fukušimos 1-osios atominės elektrinės, spinduliuotės intensyvumas viršijo ribą, nuo kurios turi būti skelbiama privalomoji evakuacija.
Japonijos branduolinės saugos agentūra taip pat paskelbė, kad reikėtų apsvarstyti galimybę išplėsti evakuacijos zoną, tačiau ministrų kabineto vyriausiasis sekretorius Yukio Edano (Jukijas Edanas) neužsiminė, ar vyriausybė ketina tai padaryti.
“Šiuo metu neturime priežasčių manyti, kad radiacija paveiks žmonių sveikatą. Turime atidžiai stebėti padėtį ir tikrinti, ar nuolat laikosi didelė spinduliuotė”, – Y.Edano sakė per trumpą spaudos konferenciją.
Branduolinės saugos agentūra nurodė, kad jūros vandenyje netoli pažeistos jėgainės nustatyta radioaktyvaus jodo koncentracija, 4 385 kartų viršijanti didžiausią leistiną normą. Šis radioaktyviosios taršos lygis buvo didžiausias nuo branduolinės krizės pradžios kovo 11 dieną, todėl tikėtina, kad pavojingos medžiagos nuolat patenka į vandenyną.