Pinigai
“Iš Vyriausybės rezervo skirti daugiau, negu jo yra, neįmanoma”, – vėtros nusiaubtų vietovių žmonėms aiškino finansų ministrė Ingrida Šimonytė. Ir su ja būtų sunku ginčytis. Klausimas kitas: ar galima rezervo fondą naudoti pramogoms, kai paskui pinigų neužtenka į tikrą bėdą pakliuvusiems žmonėms ar įstaigoms paremti?
Šiems metams Vyriausybės patvirtinta rezervo lėšų suma – 8,8 mln. Lt. Šiemet iš šio fondo jau skirta 3,46 mln. Lt, tad likę 5,36 mln. Lt.
Štai Vyriausybė nepagailėjo 63 tūkst. Lt viešajai įstaigai “Pramogų akademija” tarptautiniam projektui – dabar Lietuvoje vykstančiam konkursui “Misis Visata 2010″ (“Mrs Universe 2010″) organizuoti. Beje, tame pačiame posėdyje jaunimo pilietiškumo ir patriotiškumo ugdymo projektas “Misija Sibiras” Vyriausybei pasirodė perpus mažiau paremtinas – Lietuvos jaunimo organizacijų taryba gavo 30 tūkst. Lt.
Lietuvos nacionaliniam radijui ir televizijai iš Vyriausybės rezervo fondo atseikėta 170 tūkst. Lt koncerto, skirto Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo dvidešimtmečiui paminėti, organizavimo ir transliavimo išlaidoms iš dalies padengti. Lietuvos laisvės kovotojų sąjunga iš rezervo fondo gavo 360,6 tūkst. Lt J.K.Patamsio skulptūrinei kompozicijai “Žinia”, taip pat skirtai nepriklausomybės atkūrimo dvidešimtmečiui, pastatyti ir aplinkai Nepriklausomybės aikštėje sutvarkyti. O viešoji įstaiga “Galerija TaDas” sulaukė 70 tūkst. Lt skulptūrai “Kelias”, skirtai Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo dvidešimtmečiui, pastatyti.
Iš rezervo fondo skiriamos lėšos ir mokinių maitinimui skirtiems produktams įsigyti, pavyzdžiui, Klaipėdos apskrityje – 6 tūkst., Šiaulių – 11 tūkst., Kauno – 26,1 tūkst., Panevėžio – 32,2 tūkst., o Vilniaus – net 131,1 tūkst. Lt.
Vyriausybė iš rezervo fondo finansiškai prisidėjo ir prie garsių žmonių laidotuvių, tik vienais atvejais atseikėjo porą tūkstančių, kitais – ir per 7 tūkst. Lt.
Oficialiai Vyriausybės rezervo fondą galima naudoti tik tokioms reikmėms, kurių negalima numatyti sudarant valstybės biudžeto projektą. Pinigai skiriami stichinių nelaimių ir katastrofų padariniams likviduoti bei kitoms svarbioms reikmėms pagal Vyriausybės nustatytus prioritetus. Tačiau tai ir keisčiausia, kad į prioritetų sąrašus Vyriausybė įtraukė ir įvairius koncertus, paminklų statymą, kitokius valdžios inicijuojamus meninės pakraipos renginius. Juolab kad, pavyzdžiui, nepriklausomybės jubiliejų būtų sunku pavadinti įvykiu, kurio “negalima numatyti sudarant valstybės biudžeto projektą”.
Šimonytė šūdą mala.