2014 Gegužės 02

Rinkimai didžiausioje demokratinėje pasaulio valstybėje

veidas.lt

AFP

Daugiau nei mėnesį trunkantis balsavimas, beveik milijonas balsavimo apylinkių ir šimtai milijonų rinkėjų – taip didžiausia pasaulyje demokratija vadinama Indija renka savo parlamentą.

Nacionaliniai rinkimai kiekvienoje šalyje yra ne tik demokratijos ar jos politinės sistemos, bet ir visos jos administracijos bei taisyklių išbandymas. Rinkimų sistemų pobūdis taip pat lemia ir skirtingus rezultatus, o teisingiausio valstybės valdymo paieškos tęsiasi dar nuo antikos laikų.
“Demokratija yra blogiausia valdymo forma, išskyrus visas kitas”, – 1947 m. ištarė legendinis britų premjeras Winstonas Churchillis. Kitaip tariant, istorija rodo, kad demokratija, nors ir turėdama trūkumų, tebėra tvariausia bei labiausiai piliečių interesams atstovaujanti valdymo forma.
Buvusi britų kolonija Indija, nepaisant gyventojų skaičiaus, skirtingų etnosų ir egzotiškų tradicijų, lieka ištikima šiam principui.

Didžiausi rinkimai pasaulyje
Šiuo metu vykstantys rinkimai pretenduoja tapti brangiausiais rinkimais demokratinės Indijos istorijoje bei antrais pagal kainą viso pasaulio rinkimų istorijoje. “International Business Times” teigimu, šie nacionaliniai rinkimai Indijos vyriausybei kainuos 5 mlrd. JAV dolerių (apie 12,5 mlrd. Lt) ir tik 2012 m. JAV prezidento rinkimai kainavo daugiau – net 7 mlrd. dolerių (17,5 mlrd. Lt).
Didžiausiuose pasaulio rinkimuose dalyvauja maždaug 814 mln. piliečių, o palyginti su 2009 m. rinkimais, balso teise pirmą kartą pasinaudos net 100 mln. jaunų rinkėjų. Per rinkimus, prasidėjusius balandžio 7 d. ir truksiančius iki gegužės 12-osios, bus atidaryta net 930 tūkst. balsavimo apylinkių. Tačiau, nepaisant šių milžiniškų skaičių, rezultatai bus paskelbti jau po kelių dienų.
Tai leidžia visoje šalyje išplėtota elektroninių balsavimo mašinų sistema, prižiūrima Indijos rinkimų komisijos. Indijos konstitucijoje įvardijamos net 22 skirtingos kalbos, laikomos pagrindinėmis šalies kalbomis. Jų pasiskirstymas po regionus lemia tai, kokiomis kalbomis informacija pateikiama elektroninėse balsavimo mašinose – dominuojančiomis konkrečioje rinkimų apygardoje. BBC teigimu, siekiant suteikti teisę balsuoti ir neraštingiems piliečiams, rinkimuose besivaržančios partijos ir kandidatai yra pažymėti ir jų skiriamaisiais ženklais, o nepriklausomi kandidatai gali išsirinkti skiriamąjį ženklą iš pateikiamo sąrašo.
Rinkėjai turi pasirinkti norimą kandidatą, tačiau šiuose rinkimuose jiems paliekama teisė ir nesirinkti nė vieno. Akliesiems taip pat suteikiama galimybė balsuoti priskiriant kandidatams numerius, užrašytus Brailio raštu. Rinkimų apylinkei užsidarius balsavimo mašina būna ne tik išjungiama, bet ir užplombuojama tradiciniu būdu – karštu vašku bei saugos juostele.
Vykstant nacionaliniams rinkimams konkuruojama 543 apygardose dėl tiek pat vietų žemuosiuose Indijos parlamento rūmuose – “Lok Sabha”, kas hindi kalba reiškia “Žmonių namai”. Dar dvi vietos, į kurias paskiria prezidentas, priklauso britų bendruomenei Indijoje.

Visą publikacijos tekstą skaitykite savaitraštyje “Veidas” (http://prenumerata.veidas.lt/lt/order/magazine?id=17590), pirkite žurnalo elektroninę versiją internete http://www.veidas.lt/veidas-nr-17-2014-m arba užsisakykite “iPad” planšetiniame kompiuteryje.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...