Teisėtvarka
Rengiant prokuratūros sistemos reformą ir įvedant vadovaujančių pareigūnų rotaciją, prokurorai reikalauja, kad būtų pasirūpinta jų socialinėmis garantijomis.
Trečiadienį Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitete (TTK) svarstytos vykdomos pertvarkos prokuratūroje ir pasirengimas numatoma reformai.
“Tam tikruose dalykuose išsklaidytos abejonės, bent jau pradėtos diskusijos dėl rotacijos ir prabilta apie socialines garantijas, kas labiausiai kelia nerimą. Manau, žingsnis po žingsnio pavyks rasti kompromisą ir susikalbėjimą”, – po posėdžio žurnalistams sakė Prokurorų profesinės sąjungos vadovas Julius Rėksnys.
Jis teigė, kad Generalinės prokuratūros vadovams užduota namų darbų parengti pasiūlymus dėl rotuojamų prokurorų socialinių garantijų.
Anot J.Rėksnio, į kitus rajonus perkeliamiems dirbti prokurorams turėtų būti pasiūlyti tarnybiniai butai arba mokami butpinigiai. Be to, svarstoma galimybė užtikrinti jiems teisę išsipirkti šį būstą, pasibaigus tarnybos laikui.
Taip pat turėtų būti pasirūpinta kompensacijomis pareigūnų sutuoktiniais, sakė jis.
“Jeigu vyras ar žmona kartu vyksta į kitą rajoną, tai susiję su darbo paieškomis, turi būti numatytos kompensacijos vyrui ar žmonai, kurie kitame rajone negali rasti darbo”, – sakė profsąjungos vadovas.
Generalinis prokuroras Darius Valys pabrėžė, kad rotacijos principo atsisakyti neketinama.
“Mes pasisakome už rotaciją. Kai kurie vadovai vadovauja 20 metų. Tikrai neįsivaizduoju neišsisėmusio vadovo po tokio ilgo vadovavimo tai pačiai prokuratūrai”, – tvirtino prokuroras.
Jo teigimu, profsąjunga stoja mūru prieš rotaciją, nes iš 27 jos steigėjų 22 yra vadovai.
Prokuratūros įstatymo pakeitimus, įtvirtinančius esminę šios sistemos pertvarką, planuojama priimti iki 2012 metų.
“Norime, kad prokuroras būtų atsakingesnis nei yra šiandien. Kad sudalyvavęs vienoje stadijoje, kad pats dalyvautų visame procese. Siekiame vienasmenės atsakomybės”, – apie reformos tikslus kalbėjo D.Valys.
Pasak jo, bus siekiama specializuoti apygardų prokurorus, ten įdarbinti daugiau daugiau kvalifikuotų darbuotojų, steigti specializuotų prokurorų padalinius.
“Pavyzdžiui, ūkinės finansinės bylos. Ar jos efektyviau tiriamos, kai po vieną bylą turi 10 apylinkių prokuratūrų, ar kai visus ikiteisminius tyrimus organizuoja apygardos prokuroras, turintis reikiamą patirtį, žinias? Be abejo, antras variantas efektyvesnis”, – aiškino generalinis prokuroras.
Jis pabrėžė, kad dėl gresiančių permainų “eiliniams prokurorams tikrai nėra ko nuogąstauti”.
Dabartinių daromų pakeitimų nei D.Valys, nei TTK pirmininkas Stasys Šedbaras nevadino reforma. Anot jų, kol kas vyksta struktūros optimizavimas.
Prokuratūrose atsisakoma 140 techninių darbuotojų, atsisakoma vairuotojų, įvedami tarnybinių automobilių ridų limitai. Perkelti 25 etatai iš Generalinės prokuratūros didžiąja dalimi perkelti į Vilniaus apygardos prokuratūrą, kuriai tenka didžiausias tyrimų krūvis.