Užsienis
Rusija neparduos zenitinių raketų kompleksų (ZRK) S-300 Iranui, nes jiems taikomos Jungtinių Tautų (JT) Saugumo Tarybos sankcijos, trečiadienį pareiškė šalies ginkluotųjų pajėgų Generalinio štabo viršininkas Nikolajus Makarovas.
“Nuspręsta netiekti S-300 Iranui, jiems akivaizdžiai (ZRK) taikomos sankcijos”, – žurnalistams sakė N.Makarovas ir pridūrė, kad “buvo vadovybės sprendimas sustabdyti procesą, mes jį vykdome”.
Paklaustas, ar bus nutraukta atitinkama sutartis, Generalinio štabo viršininkas nedavė aiškaus atsakymo. “Pažiūrėsime, tai priklausys nuo to, kaip elgsis Iranas”, – sakė jis.
Šių metų birželį JT ST priėmė ketvirtąją iš eilės rezoliuciją su sankcijomis Iranui. Naujojoje 1929-ojoje JT ST rezoliucijoje pirmą kartą įvedami apribojimai įprastinių ginklų tiekimams Teheranui, tarp jų – raketų ir raketų sistemų, tankų, smogiamųjų lėktuvų, kovinių lėktuvų, laivų tiekimams.
Rusija pareiškė, kad apribojimai naujojoje rezoliucijoje taikomi ir sudarytai prieš kelerius metus sutarčiai, numatančiai parduoti zenitinių raketų kompleksų S-300 Teheranui.
Rusijos URM vadovas Sergejus Lavrovas pareiškė, kad ginkluotės, kuriai taikomos rezoliucijos dėl Irano sankcijos, sąrašas bus pateiktas šalies prezidento įsake.
“Rusija griežtai laikosi Saugumo Tarybos rezoliucijų. Praktinio rezoliucijų vykdymo įrankis yra prezidento įsakai”, – pareiškė S.Lavrovas birželio 11 dieną atsakydamas į klausimus, ar bus taikoma Rusijos ZRK S-300 rezoliucija dėl Irano.
Pasak ministro, “įsake bus aiškiai išdėstyta, kokios rūšies ginkluotei taikoma priimta rezoliucija”.
Irano karinių šaltinių duomenimis, Maskva ir Teheranas prieš kelerius metus pasirašė sutartį dėl penkių ZRK S-300 divizionų pardavimo už 800 mln. dolerių. Tačiau kompleksų tiekimas buvo sustabdytas.
Liepos 15 dieną valstybinės korporacijos “Rostechnologiji” vadovas Sergejus Čemezovas, atsakydamas į klausimą, ar bus sutartis, taip pat pažymėjo, “kad tai turi būti prezidento sprendimas”.
“Kol kas sutartis neatšaukta”, – tada pabrėžė jis.