Europos šalys, vos patyrusios sankcijų Rusijai žalą, viena po kitos „pamiršta“ Europos vienybę ir savarankiškai ima siūlyti iš pažiūros abiem pusėms naudingas išimtis, iš tiesų leisdamos Rusijai tapti dviguba laimėtoja.
„Svarbiausi ir Rusijai reikšmingiausi sandoriai su Europa tęsiasi, lyg jokių sankcijų nė nebūtų: prancūzai ir toliau rusams stato „Mistral“ laivus, Rusija toliau ieško naftos su norvegais. Tikėtis pažaboti Rusiją sankcijomis – naivu“, – konstatuoja JAV ekonomistas Cliffordas Gaddy iš tyrimų centro „Brookings Institution“.
Jis primena, kad JAV pusšimtį metų taikė embargą Kubai, bet ir šiandien ten valdo Castro šeima. Sankcijomis varžoma ir Šiaurės Korėja, bet Kim dinastija kaip valdė, taip ir valdo šią valstybę. „Galbūt pirmomis dienomis, kai įsigaliojo sankcijos, kažkam ir atrodė, kad Rusija pabūgo, bet tai buvo tik laikinas Vladimiro Putino susirūpinimas“, – aiškina analitikas.
Iš tiesų tuomet, kai Rusijos televizijos kanalai ėmė aiškinti, kad rusai kuo puikiausiai išsivers ir be itališko parmezano sūrio ar ispaniškos chorizo dešros, atrodė, jog Rusija tikrai spraudžiama į kampą. Vėliau, premjerui Dmitrijui Medvedevui paskelbus, jog kai kurioms Vakarų prekėms arba atskiroms įmonėms bus daromos išimtys ir iš dalies atnaujinamas importas, galėjo susidaryti įspūdis, kad mūsų galingoji Rytų kaimynė pripažįsta Vakarų pranašumą: esą tik Suomija gali Rusiją aprūpinti reikiamu kiekiu pieno be laktozės, tik Vokietija – bulvėmis be krakmolo. Tačiau Rusijos išskaičiavimas – ne (vien) aprūpinti savo vartotojus tuo, prie ko jie įpratę, ir sumažinti sankcijų ekonominę žalą, bet ir sustiprinti atskirų Europos valstybių priklausomybę bei didinti Europos susiskaldymą, o kartu netrukdomai tęsti ir savo vykdomą politiką Ukrainoje.
Štai kodėl sankcijos, kurias Rusija nuo pat pradžių vadino meškos paslauga, šiomis dienomis virsta kone atvira paslauga „meškai“: Europos valstybių, kurios viešai ar neoficialiais kanalais prabilo nepritariančios Rusijai taikomoms sankcijoms arba nieko nekalbėdamos toliau tęsia ekonominį bendradarbiavimą, skaičius artėja prie dešimties.
Ne tik visą šį tekstą, bet ir visus kitus šios savaitės “Veido” straipsnius galėsite perskaityti išsiuntę žinutę numeriu 1390 ir įrašę “veidas 342014″ bei įvedę gautą kodą.
Žinutės kaina 4 Lt/1,16 EUR. Plačiau http://www.veidas.lt/veidas-nr-34-2014-m