Verslas
Dėl itin aktyvaus eksporto į Rusiją kopūstų, morkų, bulvių ir kitų daržovių kainos Lietuvoje pasiekė rekordines aukštumas, pranešė LTV laida “Šiandien”.
“Šiandien Rusijoje tokia situacija, kad bulvių kaina ten 2-3 kartus aukštesnė ir bulvės ten važiuoja, pilnu tempu eina. Kiek mes žinome, tikrai nesunku parduoti, jei kokybė gera”, – sakė bulvių augintojas Petras Vasiliauskas iš Klaipėdos rajono.
Ūkininkas bulvių derliaus didžiąją dalį jau pardavė – daugiau kaip 2 tūkst. tonų iškeliavo į Rusiją, sandėliuose liko tik sėklinė produkcija.
Anot ūkininko, ankščiau bulvių užtekdavo iki pavasario, tačiau šiemet Rusijos rinkoje išaugus paklausai, o kainoms šoktelėjus iki rekordinių aukštumų, nutarė nelaukti.
Kad bulvių trūks, ūkininkai prognozavo jau rudenį. Nes dalis derliaus dėl lietaus sunyko laukuose, dalis supuvo sandėliuose. Panaši padėtis buvo visoje Europoje, Rusijoje.
Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro duomenimis, vien pirmąją šių metų savaitę brango beveik visos daržovės: bulvės – apie trečdaliu, morkos – daugiau nei dešimtadaliu, burokėliai ir kopūstai – keliais procentais. Kainų kilimo priežastis ta pati – aktyvus eksportas į Rusiją.
“Lenkijos turguose irgi visko trūksta. Teko kalbėtis su rusais, jie atvažiuoja kopūstų, stovi trys mašinos ir pasikrauna tik per savaitę tas mašinas. Atvažiuoja lenkas, atveža 2 tonas. Iš karto rusas nuperka ir laukia, kol dar atvažiuos, nes nėra reikiamo kiekio. Ir morkų trūksta, visko trūksta”, – tvirtina daržovių augintojas Algimantas Vaupšas.
Lyginant su 2009-ųjų derliumi, bulvės brango tris kartus ir jų supirkimo kaina pasiekė 1,3 lito. Tačiau kai kurie ūkininkai neabejoja, kad kitą savaitę jos kainuos 1,5 lito, o pavasarį lietuviškų bulvių kilogramo didmeninė kaina, manoma, padidės ir iki 2 kitų.
Anot augintojų, keletą pastarųjų metų daržovių užauginimo išlaidos tik augo – brango trąšos, kuras, elektra. Tuo metu produkciją tekdavo pardavinėti už savikainą.