Dar niekada pralaimėjimų nepatyrusi Vladimiro Putino partija “Vieningoji Rusija” ir vėl laimėjo rinkimus, nors ir mažesniu skirtumu nei įprastai. Rusijos terminais kalbant, tai tikras demokratijos proveržis.
Liberaliausia ir išties demokratija alsuojanti Rusijos partija “Jabloko” ką tik įvykusiuose Dūmos rinkimuose tegavo 3 proc. rinkėjų balsų ir liko už borto, mat kad patektum į Dūmą, reikia būti palaikomam bent 7 proc. rinkėjų. Užtat Vladimiro Putino “Vieningoji Rusija” gavo bemaž 50 proc. balsų. Tiesa, daugiausiai, per 99 proc. rinkėjų, šiai partijai pirmenybę suteikė tik… Čečėnijoje ir Rusijos psichiatrijos ligoninėse.
Gal Vakaruose tokia “demokratija” ir kelia šypsnį, bet Rusijoje – tikrai ne. Buvęs prezidentas, o dabar premjeras V.Putinas vaikštinėja neva perkreiptu veidu, o “opozicija” trina rankas – girdi, va dabar tai pasidarbuosim iš peties.
Žinoma, visa tai primena absurdo teatrą, nes aišku, kad Kremlius kaip reguliavo Dūmai gyvenimą, taip ir toliau reguliuos. Tačiau rinkimų rezultatai vis dėlto išties netikėti: pirmą kartą nepriklausomos Rusijos istorijoje “Vieningosios Rusijos” atstovai Dūmoje nesijaus vieniši, nes čia pateko daugiau nei bet kada kitų partijų atstovų, pasiglemžusių iš “Vieningosios Rusijos” 77 parlamento krėslus, palyginti su praėjusia kadencija.
Ir nors “Vieningoji Rusija”, net ir turėdama mažiau postų, toliau tvarkys reikalus Dūmoje, V.Putinui balsų persiskirstymas yra išties prasta žinia. Regis, tai pati niūriausia V.Putino prezidentinės kampanijos pradžia, kokią tik jis galėjo įsivaizduoti. Rugsėjį, iškilmingai pranešęs, kad vėl sieks prezidento posto per 2012 m. kovą vyskiančius prezidento rinkimus, V.Putinas į kairę ir dešinę iki šiol žarstė drąsius pareiškimus, kad jo partijos sėkmė Dūmos rinkimuose bus ta pusė darbo, kurią atlikus prieš prezidento rinkimus nebebus jokių abejonių dėl nugalėtojo. Vis dėlto tų abejonių, regis, bus iki paskutinės minutės.
V.Putinui prireiks antro turo?
Toks klausimas – ar V.Putinui prireiks antro rinkimų turo – dar prieš keletą metų būtų nuskambėjęs kaip didžiausia erezija. Tačiau dabar V.Putinui, po rinkimų pasirodančiose nuotraukose primenančiam liūdnojo vaizdo riterį, tikrai nebepakaks išspausti dirbtinės šypsenos ar papozuoti su medžiotojo uniforma, kad minios iš karto atiduotų už jį savo balsus.
“Praėjusios savaitės Dūmos rinkimai užbrėžė brūkšnį tarp V.Putino politinės karjeros praeities ir ateities. Rusijos rinkėjams reikia daugiau nei anksčiau – jiems nebepakaks V.Putino pagyrų ir svaičiojimų apie teisingumą. V.Putinui teks paaiškinti, kodėl jis nori grįžti į politiką ir ką ketina daryti tapęs prezidentu”, – pokyčius Rusijoje apibendrina Maskvos “Carnegie” centro analitikas Nikolajus Petrovas.
Tiesa, puikiai viešuosius ryšius išmanantis V.Putinas praėjusią savaitę dėl visa ko išmėgino anksčiau gelbėjusius triukus. Praėjusį pirmadienį “Vieningosios Rusijos” suvažiavime jis priminė, kiek laiko yra nuolankus Rusijos tarnas (tai, žinoma, visas jo gyvenimas), ir paragino minią skanduoti “ura”.
Tai nepadėjo, ir, kaip ironizuoja politologas Glebas Pavlovskis, džiaugtis reikia jau vien tuo, kad susirinkusi vienuolikos tūkstančių minia vietoj šlovinančių skanduočių nepradėjo švilpti.
Švilpianti revoliucija
Švilpimas ir švilpavimas Rusijoje dabar turi ypatingą prasmę – labai panašią į tą, kokią Baltarusijoje turi katučių plojimas, tad analitiko G.Pavlovskio džiugesys dėl neįvykusio V.Putino nušvilpimo nėra atsitiktinis.
Besikeičiančias rusų nuotaikas ir vis drąsiau reiškiamą nuomonę apie anksčiau neliečiamaisiais laikytus politikus išduoda ne vien rinkimų rezultatai.
Garsiausias švilpimas šį mėnesį pasigirdo per legendinės Rusijos grupės “Mashina Vremeni” (Laiko mašina) koncertą Kuzbaso regione esančiame Kemerovo mieste. Koncertas vyko kuo sklandžiausiai, kol vedėjas nepranešė, kad pagrindinis renginio rėmėjas – “Vieningosios Rusijos” atstovai vietos valdžioje.
Nelaimingajam vedėjui nepavyko užbaigti net sakinio – minios švilpimas nustelbė bet kokius mėginimus pagarsinti mikrofoną. Nepadėjo net keistoki į sceną išbėgusio mero mėginimai paaiškinti, esą tariama partijos parama – tai tik nevykusi vedėjo provokacija bandant išjudinti minią. Ką gi, minia pasirodė tikrai judri, o švilpimas, tapęs pagrindiniu persisotinimo “Vieningąja Rusija” simptomu, pasigirdo ne vien Kemerove.
Po kelių savaičių jis pasikartojo Čeliabinske, kai vietinės ledo ritulio komandos “Traktorius” kapitonas Vladimiras Antipovas po rungtynių su CSKA ledo arenos viduryje išrėžė prakalbą apie Rusijos didybę ir Čeliabinsko valdžios nuopelnus, o pabaigoje sušuko “mes mylim gubernatorių!”. Šaižus švilpimas tęsėsi tol, kol patriotiškasis V.Antipovas vėl atsisėdo ant suolelio.
Kad “Vieningosios Rusijos” žvaigždė gęsta ne tik provincijoje, bet ir sostinėje Maskvoje, o švilpti vis dažniau išdrįstama ne tik prieš paskirus vietos valdžios veikėjus, bet ir prieš patį V.Putiną, buvo galima įsitikinti ir lapkričio 20-ąją, kai šalies premjeras Maskvos stadiono ringe pasveikino kovų turnyro nugalėtoją Fiodorą Emilianenką ir pavadino jį tikru Rusijos kunigaikščiu. Žodžiai gražūs, tačiau jų buvo neįmanoma girdėti per 20 tūkst. žmonių švilpimą ir skandavimą “Putinai, lauk”.
Tačiau tai, jog rusams įgriso V.Putinas ir “Vieningoji Rusija”, dar nereiškia, kad jie išsiilgę demokratijos. Tai matėme ir per rinkimus, kai tikri demokratijos šaukliai ir vėl liko už borto, o štai “Vieningajai Rusijai” į kompaniją Dūmoje išrinkti visokio plauko keistuoliai, komunistai, prisitaikėliai ir radikalai.
Derėtis teks su klounais
Taigi, ką rusai nori išvysti vietoj V.Putino? Daug rusų balsų pelnė mylimiausias Rusijos nacionalistas, klounu vadinamas antisemitas Vladimiras Žirinovskis, vadovaujantis šiuo atveju absurdiškai besivadinančiai Liberalų demokratų partijai. Beje, anksčiau šio žydų nekenčiančio keistuolio radikalo pavardė buvo Vladimiras Volfovičius Eidelšteinas, bet jis labai pyksta, kai primenama, kad išsižadėtąją pavardę jis gavo iš savo tėvo Lenkijos žydo.
V.Putinui V.Žirinovskis yra tikra rakštis, nes konkuruoja stipriausiose V.Putino stichijose – moka įtikinamai mojuoti kumščiu ir neslepia imperinių ambicijų. Tačiau kartu ir nekelia didelės grėsmės, nes yra savotiškas “nišinis” politikas, turintis saujelę gerbėjų ir niekaip neprasimušantis į tikrąsias aukštumas, tad per daug paisyti jo nuomonės V.Putinui neprireiks. Juolab kad tarp pačių naujausių “inovatyvių” ligšiolinio Rusijos Dūmos vicepirmininko V.Žirinovskio idėjų – tokie utopiniai sumanymai, kaip atominės bombos numetimas į Šiaurės Atlantą, kad būtų paskandinta Didžioji Britanija, grasinimai sukurti rusų valstybę Estijoje ar siūlymas Graikijai prisijungti prie NVS.
Kitas laimėtojas Genadijus Ziuganovas yra dar vienas kumščiais mojuojantis politikas, kurio arkliukas – šlovinti J.Staliną ir propaguoti komunistines idėjas. Tačiau V.Putino nė kiek neerzina, kad G.Ziuganovas per kiekvienas V.Stalino metines ant jo kapo padeda po raudoną gvazdiką. Netgi priešingai: pernai per paties G.Ziuganovo gimtadienį V.Putinas jam įteikė iškalbingą dovaną – ankstyviausią “Komunistų manifesto” leidimą. Su sąlyga, kad G.Ziuganovas ir toliau laikysis nuostatos neskelbti “erezijų” apie privačios nuosavybės panaikinimą. Taigi dėl šio veikėjo V.Putinui – jokio vargo.
Kitas kolega Dūmoje Sergejus M.Mironovas – tikra dovana V.Putinui. Vos ištaikęs progą, jis visuomet liaupsina Rusijos premjerą, ir nors ketina dalyvauti 2012-ųjų prezidento rinkimuose, V.Putinui dėl jo galvos tikrai neskauda.
Paprastai tariant, kasdienis Dūmos gyvenimas nepasikeis, tik galbūt taps šiek tiek įdomesnis. Tikėtina, kad dėl atsiradusios partinės įvairovės padaugės pertraukėlių diskusijoms, per kurias Dūmos nariai ir politinį gyvenimą sekantys piliečiai bent jau spės įsigilinti į naujų įstatymų bei pataisų esmę. Juk ne vienam rusui tikrai įsiskaudėjo galvą mėginant spėti su pastaruoju metu priimamų įstatymų tempu: apskaičiuota, kad vidutiniškai vienai naujai įstatymo pataisai spalį buvo skiriamos dvi minutės.
Tad jei Dūmos rinkimuose rusai balsavo ne už demokratiją, tai bent jau už galimybę ramiau ir įdomiau laukti būsimų prezidento rinkimų.
Rusijos Dūmos rinkimuose triumfavusios partijos
Partija Lyderis Gavo rinkėjų balsų 2007 m. Gavo rinkėjų balsų 2011 m. Vietų skaičius Dūmoje Prarasta ar įgyta vietų
“Vieningoji Rusija” V.Putinas 64,3 proc. 49,54 proc. 238 –77
Komunistų partija G.Ziuganovas 11,57 proc. 19,16 proc. 92 +35
“Teisinga Rusija” S.M.Mironovas 7,74 proc. 13,22 proc. 64 +26
Liberaldemokratų partija V.Žirinovskis 8,14 proc. 11,66 proc. 56 +16