Rusija ir ES
Rusijos ministras pirmininkas Vladimiras Putinas ketvirtadienį perspėjo Europos Sąjungą (ES), kad pastarosios taikomos taisyklės energetikos struktūrai pakels dujų kainas, o tai visiškai neatitiks ES siekių energetikos politikoje.
Kalbėdamas žurnalistams po derybų su Europos Komisijos (EK) vadovu Jose Manuelio Barroso (Žozė Manueliu Barozu) V.Putinas sakė, kad dujotiekių infrastruktūros nuosavybę apibrėžiantys įstatymai, vadinami trečiuoju energetikos paketu, galiausiai tik pakenks dujų vartotojams Europoje.
ES įstatymai apriboja ES vamzdynų infrastruktūros, priklausančios dujų tiekėjams, nuosavybę ir ragina “skaidyti” per didelę jų centralizaciją. Pagal tokias taisykles Rusija gali būti priversta parduoti dalį savo dujotiekio tinklo.
“Mūsų nuomone, viso šio paketo mechaniškas įgyvendinimas gali atvesti prie energijos kainų kilimo Europos energijos rinkoje”, – sakė jis.
“Trečiasis energetikos paketas visiškai akivaizdžiai pablogina mūsų energetikos bendrovių veiklos sąlygas, faktiškai galima kalbėti apie turto konfiskavimą,- sakė V.Putinas pridurdamas, kad paketas pakels energijos kaina ES vartotojams. – Kaip žinote, Rusijos ir Vokietijos partneriai šiuo klausimu kreipėsi į teismą”
Tuo tarpu J.M. Barroso pamėgino užglaistyti nesutarimus pareikšdamas, kad per kelias derybų tarp Rusijos vyriausybės ir EK valandas ES ir Rusija padarė didžiulę pažangą ir patikino, kad tie patys įstatymai galioja visoms šalims.
“Mes manome, kad mūsų trečiasis vidaus rinkos energijos paketas galioja visiems vienodai”, – sakė jis nurodydamas Norvegijos pavyzdį; ši šalis privalėjo laikytis tų pačių direktyvų, kurios, anot jo, atitinka Pasaulio prekybos organizacijos (PPO) reikalavimus.
“Užsienio bendrovių prašome sutikti su tokiomis pat taisyklėmis, kurias taikome ir savo pačių bendrovėms”, – sakė J.M.Barrosso.
“Mūsų požiūriai į trečiąjį energetikos paketą iš dalies skiriasi, tačiau šiuo klausimu turėjome labai atvirą ir nuoširdų pokalbį… Norime, kad Rusija liktų svarbiausia mūsų dujų tiekimo partnerė”, – sakė EK vadovas.
ES kasmet importuoja dujų už maždaug 40 mlrd. eurų ir beveik ketvirtadalis dujų ateina iš Rusijos. Siekiant įgyvendinti ilgalaikio ES energetinio saugumo tikslus Briuseliui labai svarbu užtikrinti pastovų energetinių išteklių gavimą.
Šie ES ir Rusijos nesutarimai komplikuoja jų santykius, Maskvai siekiant ES paramos Rusijos narystei Pasaulio prekybos organizacijoje (PPO).