Antradienį Sirijoje prie sienos su Turkija numuštas karinis lėktuvas. Praėjus kiek mažiau nei valandai nuo naujienos apie numuštą lėktuvą pasirodymo Rusijos gynybos ministerijos atstovai patvirtino, kad šis lėktuvas priklausė Rusijos aviacijos grupei. Lėktuvas sprogo ore, o liepsnojančios nuolaužos nukrito Sirijos teritorijoje šalia Turkijos sienos.
Turkijos kariuomenės atstovai tikina, kad Turkijos naikintuvai F-16 antradienį numušė „neįvardytą karinį lėktuvą, kuris prie sienos su Sirija pažeidė šalies oro erdvę ir nereagavo į perspėjimus“. „Rusijos lėktuvas Su-24 buvo numuštas pagal kovos veiksmų taisykles, nes jis pažeidė Turkijos oro erdvę, nepaisydamas perspėjimų“, – sakoma Turkijos prezidentūros pranešime.
Rusijos gynybos ministerijos šaltinis pranešė, kad Sirijos teritorijoje buvo apšaudytas ir numuštas Rusijos aviacijos grupei priklausantis šturmo lėktuvas „Suchoj Su-24“, kuris visą laiką buvo išskirtinai Sirijos teritorijoje, maždaug kilometras iki sienos su Turkija, virš Latakijos regiono.
Kitas klausimas, kieno tai buvo klaida arba provokacija – Rusijos ar Turkijos. Viena vertus, Rusija jau ne pirmą kartą provokuoja Turkiją tikrindama savo ribas ir galimybes jai priklausančioje oro erdvėje. Antai spalio 16 d. net po kelių incidentų su Rusijos kariniais lėktuvais Turkijos karinės oro pajėgos prie Sirijos sienos numušė bepilotį lėktuvą, kuris, kaip vėliau paaiškėjo, priklausė Rusijai. Be to, jau ne kartą pavojingai prie NATO lėktuvų priartėję Rusijos orlaivių pilotai nepaisė dispečerių perspėjimų. Panašiai – ir šį kartą.
Jungtinių Valstijų kariškiai antradienį patvirtino Turkijos pareiškimą, kad turkų pilotai 10 kartų perspėjo Rusijos karinį lėktuvą prieš jį numušdami, tačiau jokio atsakymo nesulaukė. „Mes girdėjome viską, kas ten vyko, tas ryšys vyko atvirais kanalais“, – patvirtino koalicijos atstovas spaudai pulkininkas Steve’as Warrenas per telekonferenciją iš Bagdado. Vis dėlto Turkija dabar kritikuojama dėl sprendimo numušti Rusijos
Su-24, nes tai reiškia Rusijos ir NATO krizę.
Beje, ją švelninti dabar mėgina abi pusės, ir vien tai, kad paaiškėjo, jog abu lėktuvo pilotai liko gyvi, šiek tiek mažina situacijos aštrumą. Tiesa, iš karto po įvykio buvo pranešta, kad vienas lėktuvo, skridusio 6 km aukštyje, pilotas žuvo. Be to, patvirtinta, kad iš teroristų kontroliuojamos teritorijos buvo sunaikintas dar ir Rusijos sraigtasparnis Mi-8, dalyvavęs paieškų ir gelbėjimo operacijoje bombonešio Su-24 kritimo vietoje Sirijoje, o per ataką žuvo Rusijos jūrų pėstininkas gelbėtojas. Tačiau dabar tiek Rusijos, tiek Turkijos pareigūnai tvirtina, esą abu Su-24 pilotai yra gyvi ir sveiki.
Kita vertus, Rusija Turkijos smūgio taip lengvai atleisti tikrai neketina. Stiprėjant diplomatinei įtampai tarp Maskvos ir Ankaros Rusijos užsienio reikalų ministras trečiadienį netgi atšaukė numatytą vizitą į Ankarą. Rusijos žiniasklaidoje vis dažniau kalbama apie karo su Turkija pavojų. Tiesa, politologai sutartinai vengia teiginių, kad akistata su Turkija reiškia Rusijos akistatą su NATO. Priešingai, stengiamasi pabrėžti, kad Turkijos sprendimas numušti Rusijos orlaivį nebuvo NATO sprendimas, kad šį žingsnį Turkija žengė visiškai savarankiškai.
„Turkija jau seniai vykdo savarankišką politiką, nepaiso nei NATO, nei kitų organizacijų pozicijos, nes Recepas Tayyipas Erdoganas turi Osmanų imperijos ambicijų ir stumia Turkiją į radikalią pusę“, – aiškina Rusijos politologai.
Be to, jie priduria, kad Turkija, numušdama Rusijos lėktuvą, į nugarą smogė ne tik Rusijai, bet ir savo pačios ekonomikai.
Viena vertus, Rusijos turizmo agentūra jau uždraudė turizmo bendrovėms pardavinėti kelionių į Turkiją pasiūlymus. „Turkijoje susiklostė tokios aplinkybės, kurios sudaro sunkumų užtikrinant Rusijos piliečių saugumą ir suteikiant jiems atitinkamą Rusijos priežiūrą. Šios aplinkybės vertinamos kaip grėsmė turistų saugumui“, – teigiama „Rosturizm“ pranešime.
Iš kitos pusės, Rusija jau perspėja, kad jeigu įsipliekstų karas su Turkija, ji nutrauktų dujų tiekimą, o tai smogtų Turkijos ekonomikai dėl to, kad pusė šioje šalyje suvartojamos elektros energijos gaminama būtent iš Rusijos dujų.