NATO ir Rusija
Rusijos nuolatinis atstovas prie NATO Dmitrijus Rogozinas stebisi JAV laikraštyje “The Wall Street Journal” paskelbtu straipsniu, kuriame nurodoma, kad NATO atsisakė Rusijos prezidento Dmitrijaus Medvedevo pasiūlymo kurti vieningą Priešraketinės gynybos (PRG) sistemą.
“Tai keista, nes straipsnį parašė du žurnalistai. Tačiau noriu pasakyti, kad priešingai negu jie, aš buvau toje salėje, kur vyko Rusijos ir NATO viršūnių susitikimas. Ir Rusijos prezidento pasiūlymas buvo sutiktas dideliu susidomėjimu”, – aiškino D.Rogozinas šeštadienį per televizijos kanalą “Rossija-24″.
Anot jo, “tai, ką pasiūlė Rusija, iš esmės yra ne tik lygiateisio bendradarbiavimo principas”, – sakė jis.
“Mes perspėjome mūsų partnerius, jog nebenorėtume kokių nors klaidų, kad paskui prie Rusijos sienų pasirodytų koks nors priešraketinės gynybos potencialas, kuris keltų grėsmę Rusijos strateginėms branduolinėms pajėgoms”, – pridūrė D.Rogozinas.
Anot Rusijos atstovo, atsisakyti tokio pasiūlymo neįmanoma, nes jis yra logiškas ir pagrįstas rusų ekspertų.
“Mano išvada, jeigu norite žinoti, yra viena: daugeliui tai, dėl ko mes susitarėme su Vakarais Lisabonoje yra “kaulas gerklėje”, – pabrėžė D.Rogozinas.
“Jeigu visa tai bus įgyvendinta, bus realus proveržis mūsų santykiuose, – tęsė jis. – Rusijai tai bus nusiraminimas dėl mūsų sienų Vakaruose, o Vakarams – supratimas, kad be Rusijos išspręsti bet kurios klausimus, tarp jų ir priešraketinės gynybos, neįmanoma”.
“O jeigu darys nepaisydami Rusijos, tai, kaip sakoma, “senelės piktumui ausis nusišaldys”, – pažymėjo D.Rogozinas.
Jo nuomone straipsnio laikraštyje “The Wall Street Journal” autoriai išreiškė užkietėjusių skeptikų požiūrį į vakarų ir Rusijos suartėjimą.
“Pavadinsiu tai “šaltojo karo partija”, – sakė jis. – tačiau tikėkimės, kad ši “šaltojo karo partija” didžiuosiuose visų Europos tautų rinkimuose taps absoliučios mažumos frakcija”.
Penktadienį dienraštis “The Wall Street Journal” rašė, kad NATO lyderiai atmetė Rusijos prezidento Dmitrijaus Medvedevo pasiūlymą sujungti jo šalies priešraketinės gynybos (PRG) sistemą su Vakarų šalių kuriamu skydu.
Po praeitą savaitę Portugalijoje vykusio Šiaurės Atlanto sutarties organizacijos viršūnių susitikimo D.Medvedevas pažadėjo bendradarbiauti su Aljansu Europos priešraketinės gynybos srityje, tačiau pabrėžė, kad Maskva privalo būti laikoma “absoliučiai lygia” partnere.
Tačiau viršūnių susitikimo dalyviai sakė “The Wall Street Journal”, kad JAV prezidentas Barackas Obama (Barakas Obama) ir kiti 28 šalių karinio bloko lyderiai diplomatiškai atmetė D.Medvedevo planus, sakydami, kad šį klausimą dar turi išnagrinėti NATO techniniai ekspertai.
Ekspertai aiškinsis, kaip būtų galima užtikrinti NATO ir Rusijos PRG sistemų bendradarbiavimą, o savo išvadas pateiks ateinanti birželį Briuselyje vyksiančiame Aljanso ir Rusijos gynybos ministrų susitikime, nurodė dienraštis.