2010 Spalio 15

Vaikų auklėjimas

Rutina neapkarpo vaikystės sparnų

veidas.lt

"Veido" archyvas

Dažnam tėvui žodis “rutina” asocijuojasi su kažkuo nykiu ir neįdomiu, o juk visi norime išugdyti spontaniškas nesuvaržytas asmenybes. Bet iš tikrųjų gyvenimas kur kas labiau nusibosta, kai jame tvyro chaosas. O šį lengviausia prisikviesti gyvenant be rutinos. Neilgai trukus rutininius dalykus pamilsta net patys “nepažabojamiausi” tėvai. Na, o mažyliams rutina yra tiesiog būtina. Kodėl? Nes ji sukuria saugumą.

Rutina = sveikata

Kasdien (na, beveik kasdien) kartodami savo ritualus, gyvensite sveikesnį ir visavertiškesnį gyvenimą. Tai ne tušti žodžiai – valgymo ir miegojimo ritualai sukuria saugumą pasaulyje, kuriame vaikai jaučiasi turintys labai mažai kontrolės. Tik pagalvokite: jie visą laiką gyvena nežinioje! Juk daug kas dar visiškai nauja, suaugusieji dažnai elgiasi taip, kaip jiems patinka, o vaikų apie savo veiksmus visiškai neinformuoja…

Ar jūs pažįstate vaiką, kuris su džiaugsmu eina miegoti – popiet ar vakare? Vargu. Tačiau vaikas, kuris pripranta prie ėjimo miegoti ritualų ir žino, kad kas vakarą jie yra tokie patys, daug lengviau eina miegoti, nei tas, kuriam kiekvienas ėjimas miegoti – vis kitoks. Be to, tokie ritualai, kuriuose yra seka (pavyzdžiui, valgome vakarienę, einame praustis, skaitome pasaką, kalbamės su tėvais, einame miegoti), padeda vaikams susidėlioti savo dieną: jie žino, ko tikėtis, todėl yra ramesni. Kadangi yra ramesni – geriau miega. Kadangi geriau miega – atsikelia geriau pailsėję ir linksmesni. Žodžiu, viskas tarpusavyje glaudžiai susiję, ir svarbu, kad mes, suaugusieji, visa tai suprastume.

Lygiai taip pat yra ir su mityba. Jeigu vaikas tuo pačiu metu valgo pusryčius, pietus ir vakarienę, pastebėta, kad rečiau valgo nesveiko maisto ir rečiau užkandžiauja. Vadinasi, valgo sveikiau.

Vaikai, kurie žino, kada yra žaidimų metas, o kada reikia padėti atlikti namų ruošos darbus, būna atsakingesni, mažiau atsikalbinėja, noriau dalyvauja visuomeninėje veikloje.

Visa tai lemia geresnę psichologinę vaiko sveikatą, mažiau chaoso šeimos gyvenime, o tai savo ruožtu reiškia, kad visa šeima gyvena ne tik fiziniu, bet ir psichologiniu požiūriu sveikesnį gyvenimą.

Mamos ir tėčio rutina

Daugeliui aišku, kad rutina yra be galo svarbi vaikui, tačiau retas pagalvoja, kad rutina lygiai taip pat svarbi ir vaikus auginantiems tėvams. Iš tiesų Jos Didenybės rutinos dėka jūsų gyvenimas su vaikais gali tapti lengvesnis.

Mamos, namuose auginančios vaikus, dažnai skundžiasi, kad rutina vargina, kad kasdienis buvimas su vaikais yra vis tas pats ir tas pats. Bet juk niekur neparašyta, kad žaidimų laikas reiškia vis tos pačios dėlionės dėliojimą! Juk galima važiuoti į oro uostą. Plaukti laivu. Eiti į žaidimų aikštelę. Nuvažiuoti prie ežero… Kasdien sugalvoti kažką naujo.

Be to, rutina padeda atsirasti jausmui (o jis namuose vaiką auginančiam suaugusiajam yra labai svarbus), kad nėra taip, jog nieko neveikiate. Rutina dalina dieną (dažnai per ilgą…) etapais: štai valgom pietus, po kurių mažylis eis miegoti; po miego važiuosime į parką; o tada po valandos grįš iš darbo ir mama / tėtė! Žodžiu, diena nebeatrodo be pabaigos, o tai irgi tik į naudą psichologinei sveikatai.

Šeimos tradicijos gimsta iš rutinos

Kartais gali atrodyti, kad rutina daro gyvenimą nuobodų, tačiau iš tiesų rutina padeda su(si)daryti šeimos tradicijoms. Pavyzdžiui, jei visa šeima penktadieniais žiūri filmą, sekmadieniais keliauja į bažnyčią, antradieniais važiuoja vakarieniauti pas senelius, visada švenčia teminius gimtadienius ir pan., vaikai tai prisimins ilgai po to, kai jau jūs to nebedarysite. Mėgstamos rutinos tampa šeimos tradicija, kuria neįkainojamus prisiminimus ir lengvina gyvenimą visiems šeimos nariams. Rutinos moko planuoti laiką, organizuoti savo dienotvarkę, o šie gebėjimai tikrai pravers, kai reikės planuoti savo gyvenimą, profesiją ir prisiimti atsakomybę.

Ne vien skrandžiui…

Valgymas kartu – viena svarbiausių rutinų, kokias tik gali turėti šeima. Jau ne vienas ir ne du tyrimai įrodė, kad vaikai, kurie bent kartą per dieną valgo kartu su šeima, daug labiau vertina šeimą, supranta bendravimo ir bendrystės šeimoje svarbą. Valgant galima pasikalbėti, papasakoti apie savo dieną, diskutuoti, aptarti kylančias problemas.

Psichologai teigia, kad vaikai, kurie vakarieniauja kartu su tėvais, rečiau pasiduoda neigiamai bendraamžių įtakai. Nenuostabu – juk valgymas drauge yra puikus laikas įtvirtinti šeimos vertybėms!

Žinoma, kalbos prie stalo turi būti linksmos ir lengvos. Nepamirškite humoro ir pasitelkite jį, kai, pavyzdžiui, norite priminti vaikams, kad valgome nečepsėdami, nesisupame ant kėdžių ir prisimename mandagius žodelyčius! Vaikai (iš)klausys, jei kalbėsite pagarbiai ir jiems suprantamai.

Galiausiai valgymas drauge ugdo ir sveikos mitybos įpročius (kai kartu gaminamas naminis maistas) bei tvarkingumą (kai dengiamas, o po to sutvarkomas stalas).

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...