Per pastaruosius penkerius metus Lietuvos saugomos teritorijos iš pagrindų pakeitė santykį su savo svečiais.
Valstybinei saugomų teritorijų tarnybai (VSTT) vykdant įvairius Europos Sąjungos fondų remiamus projektus, nuo 2007 m. duris atvėrė jau 16 lankytojų centrų – Aukštaitijos nacionaliniame parke, Neries regioniniame parke, Žuvinto biosferos rezervate ir kitur. Iki 2015 m. tokius centrus planuojama įrengti dar mažiausiai šešiose saugomose teritorijose, tarp jų Veisiejuose, Vištytyje, Žagarėje.
„Anksčiau saugomose teritorijose veikdavo informacijos centrai, tačiau jie apsiribodavo tuo, kad darbuotojas pasitikdavo lankytojus, šiek tiek papasakodavo apie vietą, duodavo lankstinukų, žemėlapių. Šiuolaikiniai lankytojų centrai leidžia daug išsamiau ir interaktyviau pažinti teritoriją. Be to, juose galima lankytis visais metų laikais, ne tik vasarą. Pavyzdžiui, jei lauke blogas oras, galima susipažinti su paukščių balsais klausantis jų įrašų ir matant patį paukštelį ekrane. Vis dažniau į centrus užsuka moksleiviai, čia vyksta edukacinės pamokėlės, tradicinių amatų mokymai“, – apie pokyčius „Veidui“ pasakoja VSTT vyr. specialistė etnografė Onutė Drobelienė. Ji pabrėžia, kad pagrindinis naujųjų centrų tikslas – leisti svečiams kuo geriau pažinti saugomas teritorijas, kartu skatinant jas puoselėti.
Iš viso Lietuvos saugomų teritorijų sistemą sudaro 30 regioninių, penki nacionaliniai parkai, vienas biosferos ir šeši valstybiniai rezervatai.