Prieš 95 metus, 1919-ųjų birželį grupė mūsų inteligentų patriotų įkūrė Lietuvos šaulių sąjungą.
Mūsų nepriklausoma valstybė 1918–1940 m. kūrėsi ir gyveno gana sunkiomis sąlygomis. Dėl daugelį dešimtmečių trukusios svetimųjų priespaudos kraštas buvo nualintas, atsilikęs nuo kaimynų, jam nuolat grėsė pavojai iš vidaus ir išorės priešų pusių. Nepaisant to, Lietuva tada padarė milžinišką pažangą kultūros ir ekonomikos srityse, žymiai pakilo jos gyventojų tautinis susipratimas, patriotizmas. Kodėl taip atsitiko?
Viena svarbiausių priežasčių, matyt, buvo didžiulis mūsų žmonių visuomeninis aktyvumas, jų pasiaukojanti veikla įvairiose patriotinėse, kultūrinėse, ūkinėse, religinėse, jaunimo organizacijose. Šaulių sąjunga, be jokios abejonės, tarp jų buvo pati žymiausia, labiausiai nusipelniusi.
Kovose dėl nepriklausomybės
Po Pirmojo pasaulinio karo Vidurio ir Rytų Europoje ant imperijų griuvėsių atsirado daug naujų valstybių, ir turbūt visose jose iškart ėmė kurtis savanoriškos visuomeninės karinės organizacijos. Jos burė, mobilizavo gyventojus jaunųjų valstybių laisvei ir nepriklausomybei ginti – nes kariškių jėgų nepakako – bei ugdyti piliečių valstybinę sąmonę, patriotizmą. Pavyzdys buvo Šveicarija, kuri šioje srityje turėjo didelės patirties. Mūsų šalyje pirmasis tokią idėją iškėlė ir įgyvendinti ėmėsi žurnalistas Matas Šalčius. Jis 1919 m. vasarą Kaune, artėjant prie miesto bolševikams, sukvietė žinomus inteligentus Antaną Vienuolį-Žukauską, Faustą Kiršą, Balį Sruogą, Tadą Ivanauską, Antaną Žmuidzinavičių ir kitus į šaulių būrį, kuriame jie po darbo valandų mokėsi naudoti ginklus, rikiuotės.
Ne tik visą šį tekstą, bet ir visus kitus šios savaitės "Veido" straipsnius galėsite perskaityti išsiuntę žinutę numeriu 1390 ir įrašę "veidas 252014" bei įvedę gautą kodą. Žinutės kaina 4 Lt. Plačiau http://www.veidas.lt/veidas-nr-25-2014-m