Apsauga nuo saulės
Daugelį metų pagrindine visų odos pokyčių, kuriuos sukelia saulės spindulių poveikis, priežastimi buvo laikoma UVB spinduliuotė. Šiandien yra žinoma, kad daugumą odos pokyčių lemia UVA spinduliai, sudarantys daugiau kaip 90 proc. saulės spindulių. Jie veikia žmogų ištisus metus, nes prasiskverbia pro namų langus ir automobilių stiklus, debesis ir plono audinio drabužius. UVA spinduliai pasiekia gilesnius odos sluoksnius, o daugiau kaip 90 proc. UVB spindulių sugeria epidermis.
Švelnesnė ir plonesnė
Mažų vaikų oda labai skiriasi nuo suaugusiųjų odos. Mažylių iki trejų metų odos struktūra yra kitokia (praktiškai neturi barjerinės funkcijos): ji daug plonesnė, mažiau tampri, o ląstelių sistema laisvesnė. Kitokia ir mažylių hidrolipidinio sluoksnio sandara, galutinai neišsivysčiusios ir jų prakaito liaukos, nesusiformavę apsauginiai mechanizmai.
Dėl specifinės vaikų odos sandaros:
Todėl vaikams būnant saulėje gresia didesni pavojai tiek odai, tiek visam organizmui, palyginti su suaugusiaisiais:
Kenksmingo saulės spindulių poveikio rezultatas gali būti ne tik paraudusi, nuberta, pūslėta, peršinti ir skaudama oda. Dažnai dėl šios priežasties atsiranda atskirų odos sluoksnių pažeidimų, kurių neįmanoma pašalinti.
Bėdų galima išvengti
Apie kenksmingą saulės poveikį mažylių odai prabilta paskutinį praėjusio šimtmečio dešimtmetį. Ano meto nuomones patvirtina ir pastarojo meto tyrimai. Jų duomenimis, dėl vaikystėje patirtų saulės nudegimų vėliau gali laukti ne viena bėda.
Po skėčiu slėptis negana
Kūdikiams ir mažiems vaikams saulėje būti pavojinga. Tiesioginis kontaktas su saule jau po kelių minučių gali baigtis bėda – jų odelė be galo švelni, todėl ji neapsaugos mažylio nuo ultravioletinių spindulių, ir šis gali labai nudegti, kartais net iki pūslių. Vaikų odoje yra mažai ląstelių, gaminančių melaniną, todėl jų odai, palyginti su suaugusiųjų, saulės nudegimai kelia didesnę grėsmę. Be to, kūdikius gali ištikti saulės smūgis, sukeltas perkaitimo.
Vyresni vaikai taip pat didesnę laiko dalį turėtų praleisti pavėsyje. Būtina pasirūpinti, kad vaikai būtų deramai aprengti ir liktų pavėsyje. Karštą vasaros dieną privalomas aprangos elementas yra galvos apdangalas. Bet tai jokiu būdu nereiškia, kad saulėtą dieną negalima išeiti iš namų. Jei elgiamasi protingai, galima ir netgi reikia naudotis gamtos teikiamais malonumais.
Visų vaikų, ypač mažylių, odą reikia papildomai saugoti priemonėmis, kurių sudėtyje yra UVA ir UVB filtrai – ne mažesnio nei 15 SPF apsaugos lygio. SPF lygis (15, 25, 30 ar 50) parenkamas atsižvelgiant į vaiko odos tipą, saulės aktyvumą ir amžių. Apsauginės priemonės būtina patepti likus 20 minučių iki išėjimo į saulę. O dažniau maudantis ir ilgai būnant saulėje atviras kūno vietas reikia tepti dažniau ir kruopščiau.
Naujas filtrų žymėjimas – apsaugos lygis
Siekdama užtikrinti klientų saugumą ir juos išsamiai informuoti, Europos kosmetikos, asmens higienos priemonių ir parfumerijos gamintojų asociacija COLIPA suvienodino nuo saulės saugančių priemonių ženklinimo SPF (apsaugos nuo saulės veiksnių) metodą. Dabar visi kosmetikos gamintojai privalo žymėti nuo saulės spinduliuotės saugančias priemones naujais filtrą rodančiais ženklais:
Kaip taisyklingai naudoti priemonę su UV filtru
1. Jei ketinate būti saulėje, užsitepkite priemonės likus maždaug 20 min. iki išėjimo į lauką.
2. Priemonės su UV filtru tepkite gausiai – ant pakuotės nurodytai apsaugai užtikrinti plono sluoksnio nepakaks.
3. Tepkite kas 2–3 valandas arba kiekvieną kartą išsimaudžius.
Mažylių apsaugai – didžiausias dėmesys
Švelnią kūdikių ir mažų vaikų odą būtina labiau saugoti nuo neigiamo saulės spindulių poveikio. Todėl renkantis apsaugines priemones nuo saulės reikia atkreipti dėmesį į SPF apsaugos dydį (kad būtų ne mažesnis kaip SPF 30) ir į priemonės sudėtį įeinantį filtrą (kūdikiams ir labai mažiems vaikams tinka tik neutralūs mineraliniai titano ir cinko oksido filtrai, o vaikams nuo 2–3 metų – naujoviški mažiausią šalutinį poveikį turintys filtrai). Būtina prisiminti, kad kiekvieną kosmetikos priemonę sudaro daug įvairių sudedamųjų dalių, galinčių sukelti alerginę reakciją, todėl vaikams parinkite bekvapes, konservantų sudėtyje neturinčias hipoalerginės priemones, apsaugančias nuo neigiamo saulės spindulių poveikio. Prieš pradedant vartoti naują priemonę verta išbandyti ant nedidelio odos plotelio ir įsitikinti, kad ji vaikui tinka. Atkreipkite dėmesį ir į tai, ar kosmetika su SPF apsauga tikrai skirta kūdikiams ir vaikams, ar turi patikimus sertifikatus ir įvertinimus.
Svarbu ir patogumas
Pasirodė informacija apie neigiamą priemonių su UV filtrais poveikį Pasklido informacija, kad dauguma populiariausių priemonių nuo saulės gali pagreitinti odos vėžio atsiradimą, kaip to priežastis nurodoma jų sudėtis. Tokią naujieną pranešė portalas “aolnews.com”. Pasirodo, jei nuo saulės apsaugančios priemonės sudėtyje yra daug vitamino A ar jo darinių, tai paskatina piktybinių ląstelių vystymąsi ir pagreitina odos vėžio plitimą. Rinkdamiesi priemonę nuo saulės atidžiau pastudijuokite jos sudėtį.