2010 Birželio 18

Apsauga nuo saulės

Saulutė gali ne tik glostyti, bet ir kąsti

veidas.lt

"Veido" archyvas

Daugelį metų pagrindine visų odos pokyčių, kuriuos sukelia saulės spindulių poveikis, priežastimi buvo laikoma UVB spinduliuotė. Šiandien yra žinoma, kad daugumą odos pokyčių lemia UVA spinduliai, sudarantys daugiau kaip 90 proc. saulės spindulių. Jie veikia žmogų ištisus metus, nes prasiskverbia pro namų langus ir automobilių stiklus, debesis ir plono audinio drabužius. UVA spinduliai pasiekia gilesnius odos sluoksnius, o daugiau kaip 90 proc. UVB spindulių sugeria epidermis.

Švelnesnė ir plonesnė

Mažų vaikų oda labai skiriasi nuo suaugusiųjų odos. Mažylių iki trejų metų odos struktūra yra kitokia (praktiškai neturi barjerinės funkcijos): ji daug plonesnė, mažiau tampri, o ląstelių sistema laisvesnė. Kitokia ir mažylių hidrolipidinio sluoksnio sandara, galutinai neišsivysčiusios ir jų prakaito liaukos, nesusiformavę apsauginiai mechanizmai.
Dėl specifinės vaikų odos sandaros:

  • vaikų oda greitai išsausėja, nes yra linkusi netekti daug vandens;
  • organizmas prasčiau ginamas nuo kenksmingų išorinių veiksnių, tokių kaip UV spinduliuotė, nešvarumai, ligas sukeliantys mikroorganizmai;
  • ant odos tepamos priemonės lengviau prasiskverbia į odos gilumą ir kitus sluoksnius.

Todėl vaikams būnant saulėje  gresia didesni pavojai tiek odai, tiek visam organizmui, palyginti su suaugusiaisiais:

  • nudegimo saulėje pavojus – kartais užtenka pabūti saulėje penkiolika minučių, kad oda paraustų ar net atsirastų pūslių;
  • didesnė saulės alergijos tikimybė – odos reakcija į saulę smulkių raudonų ir niežtinčių spuogelių bėrimu.

Kenksmingo saulės spindulių poveikio rezultatas gali būti ne tik paraudusi, nuberta, pūslėta, peršinti ir skaudama oda. Dažnai dėl šios priežasties atsiranda atskirų odos sluoksnių pažeidimų, kurių neįmanoma pašalinti.

Bėdų galima išvengti

Apie kenksmingą saulės poveikį mažylių odai prabilta paskutinį praėjusio šimtmečio dešimtmetį. Ano meto nuomones patvirtina ir pastarojo meto tyrimai. Jų duomenimis, dėl vaikystėje patirtų saulės nudegimų vėliau gali laukti ne viena bėda.

  • Įvyksta DNR pakitimų (genetinės medžiagos, kurios yra kiekvienoje ląstelėje, taigi ir odoje), o tai gali sukelti rimtų sveikatos sutrikimų. Jei vaikas pernelyg dažnai būna saulėje, atskirose ląstelėse gali pradėti vykti mutacija. Sveiko suaugusio žmogaus organizmas turi įvairių apsauginių mechanizmų, leidžiančių atkurti arba atnaujinti DNR. Vaikų organizmo apsauginis mechanizmas dar nėra galutinai susiformavęs, o imuninė sistema nėra pakankamai veiksminga. Būtent dėl to DNR pokyčiai itin pavojingi ir gali turėti neigiamos įtakos sveikatai visą tolesnį vaiko gyvenimą. Laikui bėgant pažeistos odos ląstelės gali virsti vėžinėmis ir tapti odos vėžio priežastimi.
  • Oda išsausėja arba, moksliškai kalbant, sumažėja lipidų odos tarpląstelinėje medžiagoje. Tiesioginė to priežastis – ultravioletiniai spinduliai. Vaiko oda sustorėja, tampa šiurkšti, labai jautri, praranda elastingumą ir šerpetoja, greitai sudirgsta, gali prasidėti uždegimai.
  • Oda pradeda pernelyg anksti senti. Tam įtakos turi laisvieji radikalai, itin aktyvios deguonies dalelytės, kurios atakuoja beveik visas gyvų audinių sudedamąsias dalis. Užtenka pabūti saulėje 15–20 minučių – ir sulėtėja ląstelių regeneracija bei itin suaktyvėja tam tikrų fermentų, naikinančių kolageną, veikla. Procesai sudėtingi, bet padariniai paprasti – mažėja vaikų odos elastingumas.
  • Pigmentų sutrikimai. Vienas UV spinduliuotės poveikio odai padarinių yra pigmentų pokyčiai, netolygi pigmentacija ir saulės sukelti odos spalvos pakitimai. Tamsių netolygių dėmių paprastai atsiranda ant vaiko veido, nugaros ir pečių, nes šios vietos dažniausiai veikiamos saulės. Taip pat pasitaiko, kad ant odos atsiranda šviesių, kartais beveik baltų dėmių. Šiuos pokyčius lemia melanino – pagrindinio odos pigmento – gamybos ir pasiskirstymo sutrikimai.
  • Pasireiškia fotodermatozės, pvz., saulės dilgėlinė.
  • Galimi piktybiniai odos pakitimai.

Po skėčiu slėptis negana

Kūdikiams ir mažiems vaikams saulėje būti pavojinga. Tiesioginis kontaktas su saule jau po kelių minučių gali baigtis bėda – jų odelė be galo švelni, todėl ji neapsaugos mažylio nuo ultravioletinių spindulių, ir šis gali labai nudegti, kartais net iki pūslių. Vaikų odoje yra mažai ląstelių, gaminančių melaniną, todėl jų odai, palyginti su suaugusiųjų, saulės nudegimai kelia didesnę grėsmę. Be to, kūdikius gali ištikti saulės smūgis, sukeltas perkaitimo.

Vyresni vaikai taip pat didesnę laiko dalį turėtų praleisti pavėsyje. Būtina pasirūpinti, kad vaikai būtų deramai aprengti ir liktų pavėsyje. Karštą vasaros dieną privalomas aprangos elementas yra galvos apdangalas. Bet tai jokiu būdu nereiškia, kad saulėtą dieną negalima išeiti iš namų. Jei elgiamasi protingai, galima ir netgi reikia naudotis gamtos teikiamais malonumais.

Visų vaikų, ypač mažylių, odą reikia papildomai saugoti priemonėmis, kurių sudėtyje yra UVA ir UVB filtrai – ne mažesnio nei 15 SPF apsaugos lygio. SPF lygis (15, 25, 30 ar 50)  parenkamas atsižvelgiant į vaiko odos tipą, saulės aktyvumą ir amžių. Apsauginės priemonės būtina patepti likus  20 minučių iki išėjimo į saulę. O dažniau maudantis ir ilgai būnant saulėje  atviras kūno vietas reikia tepti dažniau ir kruopščiau.

Naujas filtrų žymėjimas – apsaugos lygis

Siekdama užtikrinti klientų saugumą ir juos išsamiai informuoti, Europos kosmetikos, asmens higienos priemonių ir parfumerijos gamintojų asociacija COLIPA suvienodino nuo saulės saugančių priemonių ženklinimo SPF (apsaugos nuo saulės veiksnių) metodą. Dabar visi kosmetikos gamintojai privalo žymėti nuo saulės spinduliuotės saugančias priemones naujais filtrą rodančiais ženklais:

  • mažiausia SPF vertė gali būti 15? (žemiausias apsaugos lygis);
  • didžiausia SPF vertė gali būti 50+ (aukščiausias apsaugos lygis);
  • ženklas SPF 50+ gali būti naudojamas, kai faktinė SPF vertė yra 60 ir didesnė.

Kaip taisyklingai naudoti priemonę su UV filtru

1. Jei ketinate būti saulėje, užsitepkite priemonės likus maždaug 20 min. iki išėjimo į lauką.

2. Priemonės su UV filtru tepkite gausiai – ant pakuotės nurodytai apsaugai užtikrinti plono sluoksnio nepakaks.

3. Tepkite kas 2–3 valandas arba kiekvieną kartą išsimaudžius.

Mažylių apsaugai – didžiausias dėmesys

Švelnią kūdikių ir mažų vaikų odą būtina labiau saugoti nuo neigiamo saulės spindulių poveikio. Todėl renkantis apsaugines priemones nuo saulės reikia atkreipti dėmesį į SPF apsaugos dydį (kad būtų ne mažesnis kaip SPF 30) ir į priemonės sudėtį įeinantį filtrą (kūdikiams ir labai mažiems vaikams tinka tik neutralūs mineraliniai titano ir cinko oksido filtrai, o vaikams nuo 2–3 metų – naujoviški mažiausią šalutinį poveikį turintys filtrai). Būtina prisiminti, kad kiekvieną kosmetikos priemonę sudaro daug įvairių sudedamųjų dalių, galinčių sukelti alerginę reakciją, todėl vaikams parinkite bekvapes, konservantų sudėtyje neturinčias hipoalerginės priemones, apsaugančias nuo neigiamo saulės spindulių poveikio. Prieš pradedant vartoti naują  priemonę verta išbandyti ant nedidelio odos plotelio ir įsitikinti, kad ji vaikui tinka. Atkreipkite dėmesį ir į tai, ar kosmetika su SPF apsauga tikrai skirta kūdikiams ir vaikams, ar turi patikimus sertifikatus ir įvertinimus.

Svarbu ir patogumas

  • Losjoną ar emulsiją lengva paskirstyti ir po mažą, ir po didelį odos plotą.
  • Kremas užtikrina patikimą nedidelių plotelių, kuriems reikia ypatingos priežiūros, apsaugą (pvz., veido).
  • Purškiklį lengva naudoti, o tai itin svarbu, jei mažylis judrus ir kas kelias valandas jį reikia pagavus patepti. Tačiau purškiant daug priemonės jos patenka ne ant odos, o į aplinką, todėl jos daug prarandama. Taip pat purškiklis nelabai tinka veidukui tepti.

Pasirodė informacija apie neigiamą priemonių su UV filtrais poveikį Pasklido informacija, kad dauguma populiariausių priemonių nuo saulės gali pagreitinti odos vėžio atsiradimą, kaip to priežastis nurodoma jų sudėtis. Tokią naujieną pranešė portalas “aolnews.com”. Pasirodo, jei nuo saulės apsaugančios priemonės sudėtyje yra daug vitamino A ar jo darinių, tai paskatina piktybinių ląstelių vystymąsi ir   pagreitina odos vėžio plitimą. Rinkdamiesi priemonę nuo saulės atidžiau pastudijuokite jos sudėtį.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...