2011 Sausio 12

Sausio 13-oji

Sausio naktį prie parlamento vėl šildė laužai ir bendrumo jausmas

veidas.lt

Ketvirtadienio vakarą prie parlamento rūmų Vilniuje, kaip ir prieš 20 metų, liepsnojo laužai, stovėjo žmonės su trispalvėmis rankose, skambėjo patriotinės dainos.

“Man taip džiugu matyti tiek daug naujų žmonių, kurių mano laikais nebuvo”, – sveikinamas visus su Laisvės gynėjų diena buvęs Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo pirmininkas Vytautas Landsbergis atkreipė dėmesį į Nepriklausomybės aikštėje buvusius moksleivius, studentus, šeimas su mažais vaikais.

Minint tragiškus Sausio įvykius ketvirtadienio vakarą į Nepriklausomybės aikštę susirinko per tūkstantis žmonių.

Koncerto klausėsi daug jaunų žmonių, nuo Lietuvos radijo ir televizijos pastato iki Seimo rūmų atėjusių Laisvės liepsnos keliu – su liepsnelėmis rankose.

Krečiant šlapdribai daugelis vaišinosi karšta arba ir kareiviška koše.

V.Landsbergis tvirtino, kad ši aikštė ir parlamento rūmai 1991-aisiais buvo svarbiausia vieta ką tik nepriklausomybę atkūrusioje valstybėje.

“Europos istorija, geografija, žemėlapiai būtų kitokie, jeigu Aukščiausioji Taryba, žmonės, kurie patikėję, kad galima gyventi kitaip, būtų išsibėgioję, parlamentas būtų kapituliavęs”, – sakė jis.

Anot buvusio Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo pirmininko, dėl tą naktį Lietuvos iškovotos pergalės “pradėjo keistis pasaulis ir šioje Europos dalyje”.

“Susivokime, kad mes šio to verti, kad Lietuva ne iš kelmo spirta”, – pabrėžė V.Landsbergis.

Sausio 13-oji Lietuvoje minima kaip Laisvės gynėjų diena, pagerbiant žuvusiuosius 1991 metų sausio 13 dieną per sovietų kariuomenės veiksmus Vilniuje.

Sovietai tuomet karine jėga mėgino nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, 1990-ųjų kovo 11 dieną paskelbusią šalies nepriklausomybę nuo SSRS.

Sovietų kariuomenei ir specialiesiems daliniams užimant Televizijos bokštą bei Lietuvos radijo ir televizijos pastatą, žuvo 14, nukentėjo daugiau kaip tūkstantis beginklių žmonių.

Nors kariškiams pavyko užimti Televizijos bokštą bei Lietuvos radijo ir televizijos pastatą, jie neišdrįso pulti tūkstančių žmonių saugomo tuometinės Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo pastato.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...