Seimas
Seimas nesutiko, kad svetima balsavimo kortele naudojęsis ir taip bičiulio Lino Karaliaus atostogas darbo metu dangstęs parlamentaras Aleksandras Sacharukas būtų patrauktas baudžiamojon atsakomybėn.
A.Sacharuko istorija dar labiau sumažins rinkėjų pasitikėjimą Seimu
Atsisakydamas atiduoti į teisingumo rankas akivaizdų machinatorių, Seimas praleido tikriausiai paskutinę galimybę bent kiek atkurti visuomenės pasitikėjimą savimi. Visuomenės nuomonės apklausos rodo, kad šiuo metu pasitikėjimas Seimu krito iki per pusantro dešimtmečio neregėtų žemumų – savo atstovybe pasitiki apie 3 proc. Lietuvos piliečių. Žinoma, galima sakyti, kad dėl visko kalta krizė ir nuolatinis pinigų karpymas, bet ar vien tik tai? Prieš dešimtmetį Lietuvą ištikusi Rusijos finansų krizė buvo daug žiauresnė, žmonėms nuolat vėlavo atlyginimai ir pensijos, bet netgi tuomet pasitikėjimas Seimu buvo dukart didesnis nei dabar. Gal todėl, kad tokio įžūlaus piktnaudžiavimo tarnybine padėtimi dar nėra buvę?
Siutina ne krizė, o amoralumas
“Žmones siutina ne tiek pati krizė, kiek tai, kad valstybėje nėra net paprasčiausio visiems suprantamo teisingumo, kai vienodos taisyklės galioja visiems piliečiams, – “Veidui” sakė vienas Seimo veteranų socialdemokratas Algimantas Salamakinas, einantis Seimo Etikos ir procedūrų komisijos pirmininko pareigas. – Kaip gali būti, kad paprastas žmogus metamas iš darbo už kelių valandų pavėlavimą, o Seimo narys darbo metu gali kelias savaites važinėtis po egzotiškus kraštus ir jam dar atlyginimas tuo metu mokamas? Arba kaip dabar su tuo A.Sacharuku? Nuolat balsavo svetima kortele už kitą žmogų, prokurorai sako, kad už tai turi būti traukiama baudžiamojon atsakomybėn, o iš visos mūsų Socialdemokratų frakcijos už prokurorų prašymą balsavo tik penki žmonės! Ir tie – Seimo veteranai: aš, Česlovas Juršėnas, Vytenis Andriukaitis, Justinas Karosas, Algirdas Sysas. O jaunimas dėjo į krūmus!”
Jaunieji Seimo nariai, ypač tie, kurie į parlamentą pateko pirmą ir, ko gero, paskutinį kartą gyvenime, šiurpina aštuoniolika metų Seime dirbantį A.Salamakiną. “Įsivaizduojate, jie man į akis sako, kad į Siemą pateko atsitiktinai, tad per tuos ketverius metus, kol čia sėdės, turi susitvarkyti savo gyvenimą, nes kitos tokios progos jiems nebapasitaikys, – stebisi parlamentarų etikos sargas. – Per Etikos ir procedūrų komisijos posėdžius nuolat sulaukiu priekaištų ne tik iš svarstomųjų, bet ir iš pačių komisijos narių, kodėl vis reikalauju laikytis drausmės, nustatytos tvarkos, kodėl trukdau daryti tai, kas jiems į galvą šauna. Atseit juos turės po ketverių metų vertinti rinkėjai, o ne kažkoks Salamakinas”.
Milijonieriai taisyklių nepripažįsta
Tačiau kartais netgi Seimo veteranų elgesys toks, kad sveiku protu nesuvoksi. Jau dešimtus metus Seimo nario pareigas einantis socialdemokratas Bronius Bradauskas iki šiol negali atleisti kolegoms, kad šie privertė jį grąžinti į valstybės biudžetą 12 tūkst. Lt. Šią sumą jis išmokėjo savo įmonei “Lamantinas”, iš kurios už Seimo pinigus nuomojosi automobilį. Dar labiau nesuvokiamas toks siekis naudotis valstybės pinigais žinant, kad B.Bradauskas yra deklaravęs turto, kurio vertė – beveik dvi dešimtys milijonų litų, o partijos kolegos jį net kelis kartus perspėjo nesinuomoti automobilio iš savęs paties.
Kitas Seimo milijonierius irgi socdemas Andrius Šedžius niekaip nesuvokia, kodėl jis negali, kada užsimanęs skristi į Londoną, nors yra patvirtinta Seimo tvarka, kad tokiems dalykams reikalingas Seimo valdybos pritarimas. Arba nemato nieko bloga, kad STT ėmus tirti jo tėvo įmonės veiklą parlamentaras užregistravo įstatymo projektą, kuriuo siūlo panaikinti pačią STT. O ką – jis Seimo narys, turi įstatymų leidybos teisę, kokį nori, tokį įstatymo projektą ir siūlo!
Dar vienas Seimo narys – “Tvarkos ir teisingumo” atstovas, Seimo Antikorupcijos komisijos pirmininkas Kęstas Komskis leidžia sau lėkti į Klaipėdą ir kištis į 50 mln. Lt vertės muziejaus rekonstrukcijos konkursą bei nenurimsta tol, kol užsakymas neatitenka bendrovei “Vėtrūna”. O paskui dar stebimasi, kodėl ši įmonė nuolat siejama su paksininkais. Na, o pats K.Komskis tuo metu skundžia Etikos komisijai Seimo pirmininkę Ireną Degutienę už tai, kad ši leido sau viešai suabejoti, ar gali Antikorupcijos komisijai vadovauti žmogus, įtarinėjamas ryšiais su kontrabandininkais?
Gal, beje, tai paaiškina, kodėl sprendžiant A.Sacharuko perdavimo į teisingumo rankas klausimą prokurorų prašymo neparėmė nė vienas “Tvarkos ir teisingumo” frakcijos atstovas? Kodėl į A.Sacharuko gynėjų gretas stojo “darbiečiai”, daug spėlioti netenka – juk paties jų vado Viktoro Uspaskicho laukia balsavimas dėl teisinės neliečiamybės atėmimo Europos Parlamente.
Iš kelių sprendžia apie visus
Prieš Seimo rinkimus ir po jų daug apie moralę ir padorumą kalbėję Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų atstovai jau trečią savaitę tyli it vandens į burną prisisėmę apie įtakingo savo partijos nario Manto Adomėno elgesį laimint 2,5 mln. Lt vertės Švietimo ir mokslo ministerijos konkursą. “Veidas” plačiai aprašė šią istoriją, kai Seimo Švietimo ir mokslo komiteto nario M.Adomėno vadovaujamas Demokratinės politikos institutas vienintelis pretendavo kurti Švietimo ir mokslo ministerijos užsakytus aukštųjų mokyklų reitingus. Beje, tyli ir liberalai, kurių deleguotas ministras Gintaras Steponavičius ne tik palaimino šio skandalingo konkurso rezultatus, bet, pasirodo, yra vieno konkurso nugalėtojų – savo konsultanto, Katalikų mokslo akademijos prezidento Pauliaus Subačiaus kūmas! Pasirodo, tai buvo netgi ne senų draugų ratelio, o beveik šeimos narių susirengtos 2,5 mln. Lt dalybos.
Apie krizės fone itin išryškėjusį begėdišką kai kurių dabartinio Seimo narių elgesį būtų galima dar daug rašyti. Kad ir apie tuos parlamentarus (“prisikėlėlė” Asta Baukutė, socdemai Birutė Vėsaitė, Irena Šiaulienė ir Bronius Pauža, liberalcentristas Raimondas Šukys, konservatoriai Justinas Urbanavičius, Vaidotas Bacevičius, Danutė Bekintienė, Donatas Jankauskas, Arimantas Dumčius, “darbietis” Mečislovas Zasčiurinskas), kuriuos prokurorai pagavo, kai šie norėjo už reprezentacijai skirtus pinigus išsipirkti prabangius automobilius. Arba apie liberalo Gedimino Navaičio prabangius pirkinius už tas pačias reprezentacines lėšas. Arba apie kito liberalo Armino Lydekos nelegalias statybas Vilniaus senamiestyje. Ir taip be galo.
Blogiausia yra kitkas – krūvon sudėjus aiškėja, kad nepadoriai elgiasi maždaug 30 Seimo narių, bet būtent iš jų elgesio sprendžiama ir apie kitų, sąžiningai viso parlamento darbą tempiančių, politikų veiklą. Po nesėkmingo balsavimo už A.Sacharuko atidavimą teisėtvarkai galima teigti, kad gėdos ir sąžinės nepraradę tik 46 Seimo nariai. Trečdalis, kaip ir visoje Lietuvos visuomenėje.
Teisingi žodžiai,siutina ne krizė, o valdininkų daromi darbeliai, naivuoliai, galvoja, kad tauta asilų banda.Brangieji ne. Mano, ir daugelio akyse žema, bet žmonės jeigu jie save gerbia atsirinks ir seime bei vyriausybėje cirkas baigsis. Valdžia turi būti autoritetas.
Nerandu pirkti ” Veido” kur aprašyti seimo milijonieriai. Tik girdėjau per televiziją.Na, o balsavimas dėl Suchariko rodo kiek kombinatorių seime. Liaudis tokius pasirinko.